VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potravinová banka v Ledči rozšíří 
své prostory, otevře i školicí středisko

Ledeč nad Sázavou – Milion korun investuje do modernizace svých prostor 
v Ledči nad Sázavou Potravinová banka Vysočina.

11.8.2016
SDÍLEJ:

Potravinová banka v Ledči nad Sázavou.Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

Rozšíří si výrazně skladovací prostory, v plánu má i školicí středisko. Potravinová banka sídlí v objektu bývalé ledečské výrobny léčiv Zentiva.

„Milion korun nejde samozřejmě z našich prostředků, ale získali jsme 
je z dotačního programu 
Ministerstva zemědělství 
v rámci projektu, který má zabránit plýtvání potravinami," informoval předseda Potravinové banky Vysočina Miroslav Krajcigr.

Ten upřesnil, že díky rozšíření prostor vznikne i nový samostatný vchod do banky. Školicí středisko by prostřednictvím místní obecně prospěšné společnosti Háta mohly následně využívat různé instituce k rekvalifikačním kurzům, třeba pro budoucí pracovníky v sociálních službách.

Potravinová banka Vysočina se zapojila i do operačního programu Potravinová a materiální pomoc.

„V rámci tohoto projektu mají organizace poskytující potravinovou a materiální pomoc možnost již od podzimu letošního roku získávat pro lidi v nouzi kvalitnější potraviny včetně drogistického zboží. My jsme 
už navázali spolupráci s obchodním řetězcem DM. Od něho získáváme kvalitní drogistické zboží, spreje, barvy na vlasy, chemické čističe, které mají například jen poškozené obaly," upřesnil Krajcigr.

Projekt Potravinová 
a materiální pomoc nejchudším osobám tak vstupuje do další fáze. Distribuce prvních potravinových balíčků začala již na konci roku 2015 a setkala se 
s velkým zájmem charitativních organizací i samotných příjemců pomoci.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR vyčlenilo na další pomoc dalších více než 65 milionů korun. Ministryně Michaela Marksová uvedla, že projekt cílí na ty, kteří pomoc nejvíce potřebují a žijí v opravdové chudobě.

Pomoc z tohoto projektu je opravdu adresná. Ať už se jedná o seniory, kteří žijí sami, anebo o maminky 
s dětmi v azylových domech. Projekt je financován 
z Operačního programu potravinové a materiální pomoci Fondu evropské pomoci nejchudším osobám.

Jak Miroslav Krajcigr připomněl, podle novely příslušného zákona budou obchodní řetězce nyní povinně dávat prošlé či poškozené potraviny na charitu.

Zboží řetězců

Neprodejné potraviny tak budou ze supermarketů směřovat do potravinových bank, kterých je u nás čtrnáct. Jejich provoz také poprvé začne dotovat Ministerstvo zemědělství.

Zákon se bude týkat všech obchodů, jejichž prodejní plocha je větší než 400 metrů čtverečních. Ty pak budou muset darovat na charitu 
či do potravinových bank všechny potraviny, které jsou neprodejné. „Nikoliv 
z toho důvodu, že by nebyly schopny spotřeby nebo konzumace, ale proto, že mají například poškozený nebo chybný obal, mají nesprávné označení, nesprávné naplnění nebo se blíží doba expirace," vysvětlil Krajcigr.

Obchodní řetězce, které nařízení poruší, čeká pokuta v řádu až 10 milionů korun. Doposud dávaly obchodní řetězce potraviny na charitu dobrovolně. Potravinová banka Vysočina pomáhá už celé tři roky chudým a potřebným nejméně ve třech krajích republiky.

V Česku vznikla jako pátá v pořadí, 
a sice jako jedna z aktivit obecně prospěšné společnosti Háta.

Autor: Štěpánka Saadouni

11.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brodský klub Oko prochází velkými změnami. Na konci června byla dokončena renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.
2

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Zdeněk Svěrák v zajetí fanoušků

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Minimální život

Tak nám minimální mzda z rozhodnutí vlády vyroste na 12 tisíc korun. Vládní opozice je samozřejmě proti. V tom případě by stálo za to poznamenat, že když se ve vládních kuloárech hovoří o zvyšování mezd pro poslance a senátory, tak opozice ani nepípne. Proti zvyšování vlastní mzdy by přece protestoval jen blázen!

Policisté pátrají po šestnáctileté Jenifer z Brodu

Havlíčkobrodsko – Pelhřimovštví kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po pohřešované šestnáctileté dívce z Havlíčkova Brodu.

Řidič při předjíždění podcenil situaci a skončil v příkopu

Ledeč nad Sázavou – Lehkým zraněním skončila dopravní nehoda, která se stala v úterý 22. srpna mezi obcí Mrzkovice a Ledčí nad Sázavou.

Na ledečském hradě se natáčela nová pohádka, bude mít čertovské téma

Ledeč nad Sázavou – Ledečským hradem se několik dní proháněli filmaři. Natáčela se zde pohádka Čertí Brko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení