VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poutníci se vydají po stopách umučeného faráře Toufara

Číhošť – Druhá pouť do Číhoště k uctění památky umučeného kněze Josefa Toufara se uskuteční tuto neděli.

23.2.2014
SDÍLEJ:

Jako bychom dnes zemřít měli. Loni se například konala beseda s autorem Toufarovy biografie Jako bychom dnes zemřít měli Milošem Doležalem (vlevo). Foto: archiv Jana Zasadila

Loni ji prvně uspořádalo občanské sdružení Mladí lidovci ve spolupráci s Nadačním fondem číhošťského kostela.

„Mladí lidovci hledali styčnou plochu, jednak duchovní, a jednak takovou, abychom dosáhli na cíl vzdělávat zejména mládež. A osobnost faráře Toufara v Číhošti, středu republiky, se nabízela sama," přiblížil Jan Zasadil ze sdružení Mladí lidovci. Cílem je především přihlásit se k Toufarovu odkazu. „Ten vnímáme v té občanské rovině především jako schopnost sjednotit celou obec. To nám přijde jako ideál přenositelný i do současnosti," dodal Zasadil.

Poutníci se sejdou v 8.30v parku Josefa Toufara v Ledči nad Sázavou před kostelem sv. Petra a Pavla. Vydají se na poutní pochod do Číhoště.

V 11 hodin následuje mše v Číhošti a sloužit ji bude kněz Marek Šavel. Zájemci pak mohou poobědvat v hostinci, aby se občerstveni od 13.30 zúčastnili prohlídky obce a Toufarovy fary – Po stopách P. Toufara. Průvodcem poutníkům bude autor Toufarovy biografie Jako bychom dnes zemřít měli a vysočinský básník Miloš Doležal. Dobové a vzpomínkové texty přednese herečka Jana Franková.

Ve 14.30 se uskuteční na Toufarově faře beseda V Toufarových šlépějích s Milošem Doležalem a převorem Želivského kláštera, historikem Jindřichem Zdeňkem Charou-zem o osudech církve v 50. letech 20. století. V 16.30 vyvrcholí den benefičním koncertem v ostele sv. Václava ve Světlé nad Sázavou. Vystoupí varhanní mistr a skladatel profesor Jaroslav Vodrážka a Dětský sbor při chrámu Pá-ně Klášterec nad Orlicí, který přednese části Vodrážkovy Dětské vánoční mše svaté a jeho Alžbětinskou serenádu. Dobrovolné vstupné z koncertu bude použito na opravy kostela v Číhošti.

„Loni se pouti zúčastnilo asi padesát poutníků. Někteří přijeli ještě autem do Číhoště. Po mši byla beseda s Milošem Doležalem, které se zúčastnilo mnoho dalších obyvatel z Číhoště i okolí," uvedla Věra Kovandová z Nadačního fondu číhošťského kostela. Ta zdůraznila, že pouť rozhodně přispívá k většímu povědomí o číhošťském knězi mezi lidmi.

„Již vloni členové Nadačního fondu z Číhoště domluvili s Mladými lidovci konkrétní pomoc při opravách kostela a jeho okolí. Minulý rok přijeli mladí lidovci v létě pomoci při opravě tarasu, který stavěl v roce 1948 páter Josef Toufar. Letos jsme zahájili práce na odvětrání kostela, chceme vybudovat stálou expozici o páteru Toufarovi. Věřím, že i tentokrát se mladí lidovci aktivně zapojí," uzavřela Kovandová s tím, že velmi pomáhají i lidé z obce a okolí.

Kateřina Malá

Autor: Redakce

23.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení