VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prázdninové opravy přijdou školy na desítky milionů korun

Havlíčkobrodsko – V několika školách okresu teď žáky vystřídali řemeslníci.

9.7.2014
SDÍLEJ:

Stavební ruch nyní panuje také v areálu školy v Golčově Jeníkově.Foto: Jan Štrobl

V některých provádějí pouze drobnější zásahy, jinde přistupují k nákladným opravám.

Poměrně rozsáhlou rekonstrukcí prochází například základní škola v Golčově Jeníkově, kde část několik desítek let starého pavilonu vystřídá nová přístavba ke stávající budově. „Z pavilonu zůstává pouze ta část, která je schopná provozu, tedy městská knihovna a dvě třídy. V těch bude mít navíc kompletní zázemí pobočka základní umělecké školy ze Světlé nad Sázavou. Nová přístavba pak nabídne dalších šest učeben s kompletně bezbariérovým přístupem a bude tvořit spojení se starou budovou," uvedla ředitelka školy Marie Jiroušková. Podle ní připravovali ve spolupráci s městem původně mnohem větší projekt, v jehož rámci měla místo celého pavilonuvzniknout velká přístavba i s tělocvičnou.

Pomůže Unie

„Tento plán však ani napodruhé nebyl vybrán, a tak z původního projektu díky dotacím od města vzniklo pouze nové hřiště," dodala Jiroušková. Škola by měla mít objekt, jehož náklady ve výši téměř čtyřiceti milionů korun z velké části proplatí fondy Evropské unie, k dispozici začátkem září příštího roku.

Letním opravám se nevyhne ani základní škola ve Ždírci nad Doubravou. „Během prázdnin budeme provádět menší i větší úpravy interiéru školy. Dokončíme výměnu linolea ve školní družině a chodbě školní jídelny. Provedeme částečnou úpravu interiéru vestibulu. Opravíme linoleum a další nedostatky v pavilonu dvě a pavilonu tři," informoval ředitel školy Ota Benc.

Nejdůležitějším krokem je příprava projektu na kompletní rekonstrukci a modernizaci pavilonu číslo tři. „Třetí pavilon, kde probíhá výuka v odborných a kmenových učebnách, je prostě zastaralý a vyžaduje komplexní řešení. První laický odhad nákladů říká, že připravovaná rekonstrukce a modernizace se může vyšplhat až k deseti milionům korun," upřesnil ředitel.

Čtvrtou etapou pokračuje i oprava školy v Přibyslavi, která začala v roce 2009 a jejíž dokončení se předpokládá v únoru příštího roku.
„Čtvrtá etapa rekonstrukce zahrnuje přestavbu staré části budovy školy, která pochází z devatenáctého století a stavební zásah už potřebovala. Nicméně se při kontrole ukázalo, že opravy nebudou tak dramatické, jak se zdálo. Budova je sice sto let stará, ale stropy a některé další stavební části jsou velmi kvalitní," podotkl starosta města Jan Štefáček.

Areál bude s pomocí mírných ramp vyrovnávajících rozdíl mezi jednotlivými objekty bezbariérový. Pohyb do dalších pater zajistí výtah. „Školní družina bude mít samostatný prostor i přístup," upřesnil projektový manažer Vladimír Klatovský. Projektový návrh přichází s koncepcí nové malé tělocvičny, využit bude také původní historický sál s pódiem v bývalé staré budově pro přednáškové účely.

„Objekty budou zatepleny, bude provedena výměna oken s cílem dosáhnout lepších tepelně-technických vlastností a úspor energií," dodal projektant. Náročná a nákladná rekonstrukce školy by měla umožnit také zvýšení kapacity školy ze čtyři sta padesáti na šest set padesát žáků. Rozšíří se také počet odborných učeben ze čtrnácti na devatenáct. Škola bude mít rovněž lepší vybavení dílen a odborných učeben. Jedná se hlavně o dvě jazykové učebny, dvě počítačové učebny a jednu třídu pro přírodní vědy, případně fyziku a chemii. Čtvrtá etapa projektu bude stát více než dvacet osm milionů korun, přitom přes čtyřiadvacet milionů korun se městu Přibyslav podařilo získat z evropských dotací.

Autor: Redakce

9.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Havlíčkův Brod – Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, kteří se ve středu přišli podívat do redakce Havlíčkobrodského deníku.

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení