VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před 310 lety se narodil Varhánek, muž „mladické horlivosti kněžské“

Přibyslav – V pátek uplynulo přesně 310 let od narození Josefa Jakuba Varhánka, nejdůslednějšího rekatolizátora Přibyslavska po Bílé hoře.

13.3.2016
SDÍLEJ:

Portrét děkana Varhánka z roku 1762 zdobí přibyslavský farní úřad. V pozadí podobizny je přibyslavský kostel s farou před požárem v roce 1767. Foto: GVU Havlíčkův Brod

Varhánek se narodil 11. března 1706 v Brandýse nad Orlicí, kořeny však měl na Vysočině, jeho otec i děd pocházeli z Polné a Varhánek zprvu vystudoval jezuitské gymnázium v Jihlavě. Dráhu kněze po pražských studiích zahájil v Polné a Borové, byl farářem také ve Ždírci u Jihlavy a ve Šlapanově.

„V Přibyslavi byl v té příčině (rozuměj násilné rekatolizace – pozn. aut.) klid až do roku 1730. Toho roku přijal tehdejší farář Tobiáš Kubíček za kaplana Josefa Varhánka; byl to od dob husitských vůbec prvý katolický kaplan v Přibyslavi.

Z mladistvé horlivosti kněžské jal se tento kaplan pátrati po přívržencích zakázaného učení (podobojí – pozn. aut.) a ještě toho roku trestán byl měšťan Jakub Rampl pro skrývání a rozšiřování odpadlických knih," píše v Kronice Přibyslavské z roku 1914 MUDr. František Půža a popisuje Varhánkovy nesmlouvavé metody rekatolizace. Nejednoho protestanta nechal spoutaného vystavit na kamenném pranýři u přibyslavské věže.

Město „vyčistil" od protestantů

V roce 1762 se Varhánek mohl konzistoři pochlubit, že v jeho farnosti se již všichni vrátili do samospasné církve římské a že již není nikoho, kdo by byl „herezí nakažen".

O tom, že s jinověrci nejednal v rukavičkách, se dochovalo několik protokolů výslechů osob podezřelých z pašování a distribuce nekatolických knih, které byly na indexu, nesměly se rozšiřovat a číst. Sedmadvacátý muzejní sborník Havlíčkobrodsko přinesl kopie podpisů arcibiskupského vikáře Andrase Leopolda Schaffera z Německého Brodu a faráře Varhánka na protokolu z výslechu nekatolíka.

V Přibyslavi Varhánek s pomocí rodu Dietrichštejnů značně zvelebil kostel a faru. „Když jsem do Přibyslavi přišel, byl tam kostel skoro na zřícení a tak stísněný, že nemohl přijmout množství farníků, výbava byla špinavá a byl starobylostí sešlý. Budova farní ze zpuchřelého dříví hrozila každým okamžikem zřícením a já, který jsem v ní bydlel, byl jsem v každém okamžiku v nebezpečí života," vzpomněl na své začátky ve městě, kde působil 35 let.

Pochován je v Polné

Dočkal se ovšem i toho, že jim rekonstruovaný kostel sv. Jana Křtitele i faru 5. srpna 1767 poškodil požár, při němž popelem lehla nemalá část vnitřního města. Farář potom jistý čas žil na přibyslavském zámku Zachariáše z Hradce.

Josef Jakub Varhánek zemřel 20. prosince 1779 v Polné, v tamějším děkanském chrámu Nabevzetí Panny Marie je pochován.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

13.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Štáflova paleta dává šanci tvořit mladým začínajícím výtvarníkům.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Ekologové zkoumají, jaký vliv na přírodu by měla cyklostezka přes Stvořidla

Světlá nad Sázavou – Milovníci cykloturistiky a malebných zákoutí řeky Sázavy by se mohli dočkat cyklostezky, která by propojila Ledeč nad Sázavou se Světlou. Stezka by vedla přes Stvořidla a nesla jméno, které je se Sázavou neodmyslitelně spjato. Cyklostezka Jaroslava Foglara. V místech, kde by cyklostezka mohla stát, v současnosti probíhá odborný výzkum. Znalci zjišťují, jaký dopad by cyklostezka měla na zdejší faunu i flóru.

Kemping na Kachličce už rekreanty dávno neláká

Havlíčkobrodsko – Rekreační oblast Kachlička u Humpolce má dlouhou tradici. První chaty se zde začaly stavět už po druhé světové válce. Nejvíce jich vyrostlo v 60. a 70. letech minulého století. To však byly doby, kdy se sem sjížděli nadšenci koupání z okolí Havlíčkova Brodu, Humpolce i Jihlavy. Od začátku nového tisíciletí zde není již pobyt pro rekreanty tak lákavý.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dvojice cizinců dostala tresty za zahradničení v kravíně

Tábor, Radňov – Pobočka českobudějovického krajského soudu v Táboře minulý týden ve středu vynesla rozsudek nad dvěma cizinci, kteří se v Radňově na Pelhřimovsku od loňského září do poloviny listopadu jako takzvaní zahradníci starali o obří pěstírnu marihuany s patnácti sty rostlinami konopí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení