VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přemnožené holuby v Brodě chytají do klecí

Havlíčkův Brod - Město Havlíčkův Brod se stejně jako všechna další větší města v České republice snaží udržet populaci holuba domácího v přijatelných mezích.

27.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Ke snižování počtu opeřenců využívá především odchytu dospělých jedinců a rovněž i sběr holubích vajec přímo z hnízd.

„K odchytu holubů dochází pravidelně v zimních měsících. Ve městě je v současné době nainstalováno několik odchytových zařízení. Klece jsou umístěny například na budovách v Dolní ulici, v areálu společnosti Cerea, na kostele svaté Kateřiny, na budově Církve československé husitské a na některých dalších," uvedla Ivana Růžičková, vedoucí úseku myslivosti havlíčkobrodské radnice.

Od roku 2008 začalo město Havlíčkův Brod vždy v zimních měsících s pravidelným odchytem holubů. „Odchytová zařízení se pravidelně dvakrát týdně kontrolují, odchycení holubi jsou vybíráni a humánním způsobem, v souladu s platnými veterinárními předpisy, usmrcováni,“ zdůraznila Růžičková.

V letech 2008 – 2009 bylo odchyceno 891 holubů, v letech 2015 – 2016 to bylo 361 holubů a v letech 2016 – 2017 bylo odchyceno 409 holubů. „Celkem bylo k dnešnímu dni odchyceno na území města již 4.880 holubů. V srpnu 2015 byl zahájen i výběr holubích vajec a likvidace holubích hnízd. Bylo vybráno 72 ks holubích vajec,“ upřesnila Růžičková. Protože odchyty holubů jsou úspěšné a udržují stav těchto ptáků v přijatelných mezích, bude město Havlíčkův Brod akce pravidelně opakovat.

„Holubi jsou zejména přenašeči různých nemocí. Mezi nákazy přicházející v úvahu patří toxoplazmóza, salmonelóza, ornitóza, určité druhy TBC, atd. Velká koncentrace zdivočelých holubů v nekontrolovatelných hnízdních koloniích městských aglomerací způsobuje zamoření ektoparazity. V místech, kde dochází ke koncentrovanému výskytu těchto holubů, se projevuje jejich negativní vliv na čistotu městského prostředí, to znamená znečištění budov, veřejných prostranství a poškozování památek,“ vysvětlila Růžičková, proč se město snaží holubí populaci co nejvíc snížit.

Vzhledem k tomu, že část Havlíčkova Brodu je městskou památkovou zónou, není na fasádu potřísněnou holubím trusem zrovna vábný pohled. Proto by podle Růžičkové měli někteří obyvatelé Brodu výjimečně utlumit lásku k přírodě a opeřence nekrmit. Kromě holubů ve městě sídlí početná kolonie zvláště chráněného živočicha – kavky obecné. „Tento ohrožený druh obývá obdobné prostory jako holubi, často například římsy pod okapy nebo nepoužívané komíny. Zničení hnízdiště kavky je přestupkem proti zákonu o ochraně přírody a krajiny a jejich regulace není, na rozdíl od holubů, povolena,“ zdůraznila Růžičková.Autor: Štěpánka Saadouni

27.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Havlíčkův Brod – Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, kteří se ve středu přišli podívat do redakce Havlíčkobrodského deníku.

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení