VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přibyslav i okolní obce chtějí šetřit v dopravě

Přibyslavsko – Ke změně v rozpočítávání příspěvku na dopravní obslužnost pro jednotlivé obce, a to s platností od roku 2013, chce přistoupit město Přibyslav.

7.8.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Iva Kovářová

Znamenalo by to zrušení nevytížených spojů a upravení plateb  za provoz linkových autobusů. Konkrétním příkladem může být poslední večerní autobusový spoj mezi Havlíčkovým Brodem a Přibyslaví, ten by měl přestat jezdit o nedělích.

Obce šetří, Přibyslav doplácí

O změně plateb za dopravní obslužnost u autobusů, které jsou nad rámec takzvané základní dopravní obslužnosti, to znamená autobusů pro lidi cestující do zaměstnání a do škol, dotovaných Krajem Vysočina, diskutuje město Přibyslav s okolními obcemi již delší dobu.
Důvodem, proč Přibyslav sáhla ke změnám v propočtu, jsou podle místostarosty Martina Kamaráda hlavně úspory.

„V lednu jsme provedli jako každoročně vyúčtování nákladů na ostatní dopravní obslužnost, to znamená na autobusové spoje, které nejsou zahrnuty v základní dopravní obslužnosti, jsou pro dopravce prodělečné a jeho ztrátu mu tudíž kompenzují obce," vysvětlil Kamarád.

Na financování ostatní dopravní obslužnosti se v přibyslavském regionu podílí Havlíčkova Borová, Dlouhá Ves, Oudoleň, Žižkovo Pole, Jitkov, Stříbrné Hory, Modlíkov a Přibyslav. Vloni zaplatily tyto obce celkem pět set dva tisíce korun, z toho Přibyslav přes šedesát  procent.

„Z toho jasně vyplývá, že Přibyslav pro ostatní obce dopravní obslužnost dotuje. Hledali jsme proto jiný způsob, kdy by se platby neodvíjely podle počtu obyvatel, ale podle ujetých kilometrů," zdůrazňuje Kamarád. Jak dodává, město Přibyslav bude hledat úspory i v tom, že provoz některých málo využitých autobusových linek bude omezen, nebo rovnou zrušen.

Posledního jednání na městském úřadě o dopravní obslužnosti v Přibyslavi se zúčastnila pouze malá část dotčených obcí.
„Například u nás souhlasíme se zrušením nevytíženého autobusového spoje v neděli večer mezi Havlíčkovým Brodem a Přibyslaví, který projíždí naší obcí, protože tou dobou je cestujícím k dispozici téměř ve stejnou dobu i vlak," řekla starostka Stříbrných Hor, Marie Kollariková.

Jak zdůraznil místostarosta Kamarád, nehodlá Přibyslav v žádném případě škrtat autobusové spoje ve všední dny. Redukce by měla být provedena jen o víkendech. „Návrh, že by velké linkové autobusy mohly nahradit minibusy, nic neřeší. Z diskuse vedené se zástupci společnosti Veolia vyplývá, že nejvyšší náklady na dopravní obslužnost činí pohonné hmoty a mzda řidiče, což je stejné, ať jede autobus malý nebo velký," uvedl místostarosta.

Nové propočty by znamenaly pro některé obecní pokladny nemalou zátěž.

Obec Jitkov by musela platit přes třicet tisíc, proto tamní starosta Petr Kubát uvažuje, že drahé autobusové spoje bude muset obec zrušit. O rušení některých nevyužitých linek uvažuje i městys Havlíčkova Borová.

Autor: Štěpánka Saadouni

7.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení