VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přibyslav, jediná v kraji, sníží v novém roce ceny odpadů

Přibyslav – Vánoční dárek připravil občanům městský úřad v Přibyslavi.

5.12.2014
SDÍLEJ:

Odvoz komunálního odpadu. Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Od roku 2015 razantně sníží, jako jediné město v Kraji Vysočina, výši poplatků za komunální odpad téměř o polovinu.

Obyvatelé obcí Hřiště a Ronov budou platit jen symbolické částky.„Dosud platilo, že obyvatelé Přibyslavi platili 420 korun za osobu a rok bez rozdílu. Od příštího roku budou občané Přibyslavi platit jen 250 korun. Obyvatelé obcí Ronov a Hřiště, na jejichž území je skládka komunálního odpadu, budou platit jen 40 korun za osobu a rok," oznámil starosta Martin Kamarád. Ovšem s tím, že se město bude do budoucna snažit občany takříkajíc vychovat, aby třídili odpad v domácnostech daleko svědomitěji, než dosud. Podle starosty Kamaráda si to může město dovolit proto, že vlastní skládku komunálního odpadu, takže obyvatelé Přibyslavi budou platit jen svoz, uložení na skládce jim bude prominuto. „Podle mého soudu to uvítají hlavně početné rodiny, které nyní v rozpočtu ušetří, stejně tak i lidé, kteří mají hlouběji do kapsy," konstatoval místostarosta Michael Omes.

Více kontejnerů

„Já osobně to považuji za dobrý nápad, 420 korun se mi zdálo opravdu dost," podotkl pan Jan z Přibyslavi. Podle starosty Kamaráda se od nového roku v Přibyslavi i místních částech zvýší počty kontejnerů na tříděný odpad, město chce proto využít různých dotačních programů. Bude zachován svoz bioodpadu, stejně jako svoz odpadu velkoobjemového,

„Do budoucna možná rozšíříme svoz odpadu o další položky. Rozeslali jsme dotazníky, uvidíme, s jakým návrhem na zkvalitnění svozu komunálního odpadu přijdou občané Přibyslavi," dodal starosta s tím, že jeho ideou do budoucna je, aby se za svoz komunálního odpadu v Přibyslavi platilo jen minimum nebo vůbec nic. Že nejde o nereálné představy, svědčí případ městečka Štoky.„Ve Štokách je platba za komunální odpad vázaná na popelnici, ne na počet osob, které do ní odpad házejí," vysvětlil starosta Pavel Královec. Ten dodal, že samospráva jde ještě dál. Občané, kteří radnici oznámí, že jsou schopni třídit tak perfektně, že popelnici nepotřebují, ji mít nemusejí. Podle starosty je taková skutečnost věcí důvěry, ještě se nestalo, že by se některý občan Štoků snažil radnici podvést. Jinak známka na popelnici stoji kolem pěti set korun.

Takže se může složit dohromady i několik rodin a platit za odpad společně.

Co se týče poplatků za odpady, ostatní města žádné plošné úlevy od poplatků za odpady nechystají.

„Občané Ždírce za komunální odpad platí zatím 492 korun. Jak to bude příští rok, zatím přesně nevíme, protože zrovna probíhají ekonomické propočty na příští rok, na konečné slovo si budeme muset počkat až po zasedání zastupitelstva, ale zlevňovat svoz odpadů o polovinu nebudeme určitě," sdělil místostarosta Ždírce Bohumír Nikl. Zlevnění poplatků za odpady se nedočkají ani obyvatelé Ledče nad Sázavou.

„V současné době platí občané v Ledči 492 korun za osobu a rok. Zda tato částka zůstane stejná i příští rok rozhodne v prosinci zasedání zastupitelstva," informoval Břetislav Dvořák, vedoucí odboru výstavby a životního prostředí města Ledeč nad Sázavou. Podle tajemníka městského úřadu Julia Bártíka se nedá čekat, že za současné situace by se poplatky snižovaly.

Obyvatelé města Havlíčkův Brod si za komunální odpad připlatili již loni celou stokorunu, letos platí 600 korun za osobu a rok, nově platí i cizinci, kteří žijí na území města, rovněž i lidé, kteří zde nemají trvalý pobyt, ale odpad produkují. Příští rok by se poplatky za odpady podle informací starosty Jana Tecla měnit v Havlíčkově Brodě neměly, směrem dolů určitě ne, ale ani nahoru. Stejně tak nebude měnit poplatky za svoz komunálního odpadu směrem dolů ani město Žďár nad Sázavou.

„Kdyby se takové úpravy chystaly, občané by o tom byli už dávno informováni. U nás platí občané 580 korun za rok, o cenách na příští rok by rozhodlo jednání zastupitelů." podotkla Drahoslava Komínková z odboru komunálních služeb města Žďár nad Sázavou. Město Jihlava nabízí občanům motivační program. Podle Leony Šťávové, která má na starost odpady, skládku a sběrný dvůr v Jihlavě, občané, kteří navštěvují sběrný dvůr pravidelně, mají určité slevy. „Signály o tom, že by magistrát města Jihlavy chystal velké plošné slevy za svoz komunálního odpadu pro všechny občany města, to nemáme," sdělila Šťávová.

Autor: Štěpánka Saadouni

5.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení