VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přibyslav se rozhodla bránit novele zákona o nočním klidu

Přibyslav – Novela zákona určujícího dobu nočního klidu se Městskému úřadu 
v Přibyslavi vůbec nelíbí.

14.11.2016
SDÍLEJ:

Radnice v Přibyslavi.Foto: Ivo Havlík

Město se tedy rozhodlo 
k osobitému způsobu protestu. Do vyhlášky, která jako jediná může zajistit výjimku a konec společenských akcí posunout za dvaadvacátou hodinu, zařadila desítky událostí, z nichž některé jsou i čistě soukromé.

Nesmyslné předpisy

„Stále častěji se objevují nové a nové zákony, vyhlášení, nařízení a předpisy, 
u kterých máme pocit, že zasahují do veřejného života až přespříliš. Chceme proto hlavně poukázat na nesmyslnost konkrétně této novely zákona," vysvětlil starosta Přibyslavi Martin Kamarád.

Oč se konkrétně jedná?

Jak upřesnil Kamarád, novela zákona platného od letošního října stanovuje povinnost vyjmenovat 
a datovat celý rok dopředu obecní vyhláškou akce, kterým radnice povoluje skončit až v pozdních nočních hodinách. Události, které ve vyhlášce nejsou, musí skončit ještě před dvaadvacátou hodinou.

O podobě vyhlášky jednalo zastupitelstvo města, které nakonec rozhodlo do vyhlášky zahrnout doslova desítky různých událostí, kam patří jak městské oslavy, například Mlékárenské dny, tak i tradiční přibyslavská svatojánská pouť, hudební festival Nocturno, ale i čistě soukromé akce.

„Prostřednictvím webových stránek a Přibyslavského občasníku jsme oslovili občany a různé organizace, aby si sami navrhli akce a dny, na které chtějí výjimku z nočního klidu," popsal postup tvorby vyhlášky starosta Kamarád. Jak dodal, návrhů a podnětů se sešla pěkná řádka.

„Například zastupitelka Anna Šnýdlová jich napsala deset, a to jak oslavy nového roku, tak i soukromou oslavu narozenin," uvedl starosta konkrétní příklad.

Jak zastupitelka Šnýdlová podle starosty Kamaráda kolegům vysvětlila, byl to
z její strany protest proti novele zákona, která podle jejího názoru jen omezuje 
a přikazuje, místo aby ctila slušnost a dobré sousedské vztahy. Vyhlášku Přibyslavští schválili téměř jednomyslně. Otázka je, co se nyní bude dít dál.

„Jestliže město či obec přijme nějakou vyhlášku, musí ji odeslat Ministerstvu vnitra. To zkontroluje, zda vyhláška v něčem neodporuje zákonu nebo ho nepřekračuje," popsal starosta Kamarád obvyklý úřední postup. A i podle jeho názoru, pokud chce někdo pořádat oslavu, měl by ctít slušnost, respektovat druhé, ale to žádná vyhláška zařídit nedokáže.

„Když nám vyhlášku ministerstvo neschválí, bude náš postup záležet na důvodech jejího odmítnutí. Pokud bude pouze technického rázu, chybu napravíme a vyhlášku schválíme znovu," řekl Kamarád.

Jestliže ale důvody budou jiné než pouhé formální nedostatky a desítky výjimek nočního klidu neprojdou, hodlá se pak Přibyslav obrátit na právníky a spor řešit případně i soudní cestou.

„Zastupitelé přeci nemohou rozhodovat o tom, které jim nahlášené akce se mohou protáhnout přes dvaadvacátou hodinu, 
a které ne," zdůrazňuje starosta.

Až dosud mohly samosprávy operativně udělovat výjimky třeba jen pár dní předem. Ministerstvo změnu zákona zdůvodňovalo tím, že dosud neexistovala jednotná pravidla, přičemž akcí přesahujících noční klid a stížností na jeho rušení přibývalo.

„Občané musí mít možnost se na akce spojené s hlukem v nočních hodinách připravit, proto to musí být předvídatelné," řekla už dříve náměstkyně ministra vnitra Jana Vildumetzová.

Mnoho dalších představitelů místních samospráv, například Svazek obcí Podoubraví, ale i kraje, a to včetně Kraje Vysočina, tuto novelu odmítá a považuje ji za nesmysl, protože může zajít třeba až do absurdit. Může omezit například konání nárazových akcí, kam patří třeba oslavy vítězství domácího sportovního týmu při venkovském fotbalovém zápase.

Autor: Štěpánka Saadouni

14.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení