VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příprava unikátních výstav k výročí Husova upálení začala

Okrouhlice – Unikátní výstavu v Muzeu Vysočiny v Havlíčkově Brodě a na hradě v Lipnici nad Sázavou k výročí uplynutí 600 let od upálení mistra Jana Husa a od sepsání Stížného listu české a moravské šlechty inspirovalo na rok 2015 okrouhlické občanské sdružení Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého.

26.6.2014
SDÍLEJ:

Muzeum Vysočiny.Foto: Libor Blažek

„Naše sdružení dalo impuls k vytvoření pracovní skupiny připravující oslavy této historické události, kterou tvoří Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě, Státní okresní archiv Havlíčkův Brod, Hrad Lipnice a my. Tato skupina už déle než rok připravuje náměty a scénáře výstav na Lipnici a v muzeu. Rádi bychom oslovili také obce v regionu, které jsou zmiňovány na Stížném listu – mnohdy jde o první zmínku o jejich existenci," uvedl člen okrouhlického sdružení Ladislav Langpaul s tím, že tuto listinu podepsal i okrouhlický zeman Roprecht.

Dalším významným okruhem práce sdružení je vydavatelská činnost. „Vydali jsme knížku esejů Jana Zrzavého s názvem Jan Zrzavý – malíř básník, Vzpomínky na Jana Zrzavého, Chvilky s Janem Zrzavým. Dále publikaci Jan Zrzavý a Bohuslav Martinů, přátelé z Vysočiny. Nyní připravujeme další publikaci. A to právě k významnému výročí obce Okrouhlice v roce 2015," popsal Langpaul. Kniha bude věnována počátkům husitství v regionu. „Jde o historickou práci profesora Petra Čorneje a kolektivu autorů. Je věnována speciálně Stížnému listu české a moravské šlechty proti upálení mistra Jana Husa," přiblížil Langpaul.

Pro širokou veřejnost sdružení organizuje pravidelný turistický pochod Jeníkova špacírka. „Letos v říjnu pochod vstoupí do svého 5. ročníku. Pochod vede okolím Okrouhlice, Babic, Krásné Hory, Vadína a Olešnice. Pořádáme ho ve spolupráci se školou, sokoly a brodským Klubem českých turistů," dodal Langpaul. Jeníkova špacírka nemá jen turistický charakter, ale také společenskou část. Tvoří ji zábavné odpoledne u okrouhlické sokolovny. Jeho letošním tahákem bude vystoupení divadelní skupiny PNUTÍ Lenky Kubové z Vodňan.

Péče o dům slavného malíře

„Jeníkova špacírka inspirovala projekt poznávací stezky Krajem malíře básníka Jana Zrzavého, na který jsme před třemi roky získali grant od Kraje Vysočina. Poznávací stezka má deset zastavení na místech, které měl malíř rád a jimž věnoval některé své obrazy s námětem české krajiny," poznamenal Langpaul. Stezka je dlouhá dvaadvacet kilometrů a dá se absolvovat pěšky, na kole či autem. Kromě vlastního značení je díky turistům označena také klasickými značkami.

Upravený exteriér před přední částí domu, nová zeď, odvodněná zahrada a nově vybudovaná brána. Těchto úprav se před třemi lety dočkal rodný dům v Okrouhlici malíře Jana Zrzavého. A to právě díky sdružení. Nově je součástí exteriéru také sedm panelů výstavy o Janu Zrzavém a hudebním skladateli Bohuslavu Martinů.

Letošní rok vybudovalo sdružení letní pódium a učebny pro žáky na školní zahradě.

„Pódium vzniklo díky grantu sdružení Královská stezka, který jsme získali v roce 2013. Stavební aktivity se realizovaly díky sponzorským darům a partnerství s obcí Okrouhlice a sokolem Okrouhlice," uzavřell Langpaul.

Beáta Dvořáková

Autor: Redakce

26.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pro kurzy laické resuscitace používá nemocnice speciální defibrilátory.

Kurzy první pomoci pro veřejnost prošly v nemocnici stovky zájemců

Pod městským znakem se ukrýval fragment původní fasády radnice ze 17. století. Zlaté slunce v modrém poli. Podle odborníků se jednalo o mechanické hodiny.
2

Fasáda Staré radnice skrývala renesanční fresku usměvavých hodin

Na brodské koupaliště míří stovky lidí za den

Havlíčkův Brod – V letních měsících, kdy počasí přímo vybízí trávit čas u vody, nemají občané Havlíčkova Brodu zase tolik možností, kam za vodou ve městě vyrazit.

Hrad v Ledči obsadili filmaři. Natáčejí pohádku Čertí brko

Ledeč nad Sázavou - Od soboty 19. do úterý 22. srpna obsadili hrad v Ledči nad Sázavou filmaři. Natáčejí zde pohádku Čertí brko pod vedením režiséra Marka Najbrta. V hlavních rolích se představí herci Judit Bardós a Jan Cina, Ondřej Vetchý se ve filmu objeví v roli Lucifera. Na ledečském hradě se natáčejí pro film velké komparzní scény, kterých se účastní i místní obyvatelé.

Velké Meziříčí i nadále kraluje třetí lize

Vysočina – Také třetí vystoupení Velkého Meziříčí v letošním ročníku MSFL skončilo úspěchem, přivezlo body z Hulína. V divizi D se poměrně dařilo dalším fotbalovým týmům z Vysočiny.

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Vysočina – Po třech kolech krajského přeboru jsou jediným týmem, který neztratil ani bod, fotbalisté Chotěboře. Derby mezi Humpolcem a Košeticemi totiž skončilo bez branek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení