VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proč je erb rodu Kinských na zámku Dobrzenských

Chotěboř – Pozorní návštěvníci chotěbořského městského muzea, které sídlí v zámku rodu Dobrzenských z Dobrzenic, postřehnou, že do kamenného portálu je vytesán znak s třemi kančími kly.

25.4.2014
SDÍLEJ:

Patří ke cti rodu Dobrzenských z Dobrzenic, že vstupní bránu do zámku v Chotěboři nikdy nepředělali. Napořád respektují historickou skutečnost – zámek, který Dobrzenští vlastní od roku 1836, postavili o 135 let dříve Kinští.Foto: Ivo Havlík

Tento erb patří rodu Kinských, s nimiž je na Vysočině spojován především zámek ve Žďáře nad Sázavou. Proč na portálu v Chotěboři není znak Dobrzenských s jejich typickým čápem?

Vysvětlení je třeba hledat ve tři století staré historii. Barokní zámek v Chotěboři dal na místě staré tvrze v letech 1701-1702 postavit hrabě Vilém Leopold Kinský. Když v roce 1710 zemřel, panství postupně vlastnili František Ferdinand Kinský, Jan Bedřich ze Seilernu a Aspangu, Karyl Jáchym hrabě Breda, Gustav Hanibal z Oppersdorfu a Jan Pavel Zebo z Brachfeldu.

Jak uvádí výpravná kniha Chotěboř z roku 2001, zámek v roce 1808 zdědila Zebova neteř Johanka z Brachfeldu, provdaná za Vančuru z Řehnic. Po jeho smrti v roce 1827 panství připadlo nezletilým dětem z druhého manželství, které Vančura zplodil s Marií Frederikou La Motte-Frintroppovou.  Potomci byli čtyři – Jan, Marie Frederika, Aloisie a Karolína.

Rod Dobrzenských  zámek vyženil

V roce 1836 se Marie Frederika Vančurová provdala za svobodného pána Jana Josefa II. Dobrzenského z Dobrzenic. Tak se dostal chotěbořský zámek do majetku rodu Dobrzenských. Na zámku nyní žije Jan Dobrzenský, který byl v listopadu 2010 v La Ferté Saint-Aubin ve Francii zvolen v pořadí padesátým velmistrem Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského.

Do té doby byl velkopřevorem Českého velkopřevorství, v čele tohoto velkopřevorství před svou smrtí stál Radslav Kinský ze Žďáru nad Sázavou. Je z toho zřejmé, že Dobrzenský vyznává stejné mravní hodnoty, jaké ctil i Kinský.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

25.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Ilustrační foto.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Havlíčkobrodsko – Hradozámecké noci již tento víkend zpřístupní milovníkům historie známé památky v netradičním čase a netradičním způsobem. Noční prohlídky na Havlíčkobrodsku nabídne zámek ve Světlé nad Sázavou a mimořádně bude otevřen i kostel svatého Víta v zatopené obci Zahrádka, kde v minulosti působil farář Toufar.

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Havlíčkobrodsko – Voda zaplavila nově zrekonstruované fotbalové hřiště ve Světlé, poničila lávky v Březince a Mrzkovicích.

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Havlíčkův Brod - Oblíbený brodský klub Oko prochází velkými změnami. Už na konci června byla dokončena potřebná renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Havlíčkův Brod - Robert Fulghum, Martin Hilský, Michal Viewegh nebo Zdeňek Svěrák, i s těmito literárními osobnostmi se budou moci setkat čtenáři 20. a 21. října na tradičním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení