VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proč kámen v Žižkově mohyle nese záhadné jméno Svantovít?

Žižkovo Pole, Hlinsko – Jeden ze základních kamenů v mohutné Žižkově mohyle, která od roku 1874 stojí v obci Žižkovo Pole nedaleko Přibyslavi, byl dovezen z Hlinska.

25.3.2016
SDÍLEJ:

Do mohyly v Žižkově Poli, tehdejším Šenfeldu, byl vložen v roce 1874. O deset let dříve byl vyšit prapor pěveckého spolku zvláštního jména Svantovít, s nímž tehdejší zpěváci k mohyle přišli. K činnosti hlineckého Svantovíta přispěl i Bedřich Smetana.Foto: Ivo Havlík

Balvan tehdy nechaly vylomit a opracovat hlinecké pěvecké a divadelní spolky Svantovít a Pokrok. Pro návštěvníky místa Žižkova skonu v roce 1424 je nicméně jméno Svantovít opředeno záhadou.

Připomeňme tedy, že Svantovít byl to slovanský bůh z arkonské svatyně na polostrově Baltského moře Rujána, rozkládajícím se na severovýchodní pobřeží Německa.

Svantovít měl vlastnosti válečné i hospodářské. Z jeho rohu plného vína se věštila příští úroda. Čím více se ho odpařilo, tím slabší měla být.
Spolek měl pěstovat mužský čtverozpěv

Rujána byla střediskem slovanského kultu. Ten však v roce 1168 dánský král Valdemar I. násilně zlikvidoval a pobaltští pohané byli násilně pokřtěni. Není tedy divu, že české obrození se k Svantovítovi alespoň okrajově přihlásilo.

„Pěvecký spolek Svantovít byl nejstarším hlineckým spolkem, vznikl v roce 1863 a podle původních stanov měl pěstovat mužský čtverozpěv, jakož i sborový a sólový zpěv. Řízení produkce zúčastněných spolků převzal Bedřich Smetana. Činnost Svantovíta naprosto ochromila světová válka a pokusy o jeho znovuvzkříšení v nové republice nebyly úspěšné. Spolek definitivně zanikl v dubnu 1944," řekla Havlíčkobrodskému deníku ředitelka Městského muzea a galerie v Hlinsku Jana Vašková.

Slavnost vysvěcení praporu Svantovíta byla uspořádána 28. srpna 1864, o deset let později hlinečtí zpěváci přišli v davu asi dvaceti tisíc vlastenců, aby se přes zákaz rakouských úřadů zúčastnili slavnostního odhalení mohyly, do jejíhož základu byl vložen kámen od jejich spolku.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

25.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třináctý ročník žurnalistické školy navštívil i Filip Rožánek, mediální analytik a šéfredaktor týdeníku Marketing & Media.

Rožánek o sociálních sítích: Kdyby tam nebyl Ovčáček, svět by byl hezčí

Ilustrační foto.

Odložené tašce zloděj neodolal

Leština B si v „trojce“ připsala první výhru

Havlíčkobrodsko – Ve III. třídě si neporazitelnost drží fotbalisté České Bělé, kteří vyhráli nejtěsnějším rozdílem na půdě Kamenný Lhotě.

Ulicemi krajského města jezdí festivalový trolejbus

Jihlava – Projekce dokumentárního filmu o fenoménu střelných zbraní na jihlavské střelnici a promítání dokumentárního snímku o současných česko-čínských vztazích v asijském bistru v Jihlavě. Nejen tyto snímky na netradičních místech mohou zdarma vidět zájemci v rámci letního programu Živého kina, které předznamenává blížící se Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava (MFDF).

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Kurzy první pomoci pro veřejnost prošly v nemocnici stovky zájemců

Havlíčkův Brod – Dlouholetou tradici mají v nemocnici v Havlíčkově Brodě kurzy laické první pomoci pro veřejnost. Za sedm let prošly kurzem stovky zájemců. Naučili se jak zachránit v případě potřeby život svým blízkým nebo někomu, kdo právě potřebuje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení