VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Profesionální hasiči soutěžili o Velkou cenu ČR

Havlíčkův Brod – Celkem 14 hasičských sborů z celé republiky se ve čtvrtek zúčastnilo slavnostní finálové soutěže XVII. ročníku Velké ceny České republiky v požárním útoku družstev HZS krajů a HZS podniků.

13.9.2013
SDÍLEJ:

Před útokem. Hasičská soutěž profesionálů vyžaduje náročnou přípravu. Soutěžící proto používají různé „finty“, jak na závodech zlepšit svoje šance, třeba i kuchyňský JAR. Foto: Deník/libor Plíhal

Vavříny vítěze si v tomto 5. kole odnesl HZS Vysočina, celkovým vítězem ročního klání  a držitelem Velké ceny ČR je HZS Zlín .

Rozvinout 90 metrů požárních hadic, nasát vodu a nastříkat ji do připraveného terče. Tak velmi prostě a jednoduše lze popsat disciplínu odborně zvanou požární útok. Ovšem tyto úkony je třeba provést co nejrychleji, nejpřesněji a ne každému se to vždy stoprocentně povede. Profesionály nevyjímaje.

Jen ti nejlepší

„Velká cena ČR se koná celoročně na různých místech republiky. Sestává z pěti kol. Závěrečné kolo soutěže určí vítěze roku 2013. Soutěže se účastní čtrnáct nejlepších družstev hasičských záchranných sborů z celé ČR.

O celkovém vítězi se rozhodne právě dnes a je pro nás poctou, že to bude právě v Havlíčkově Brodě," informoval na začátku soutěže Luboš Vacek, ředitel územního odboru Havlíčkův Brod HZS Kraje Vysočina. Hlavní a jedinou disciplínou Velké ceny ČR je požární útok. Disciplína, kterou lze vidět i na regionálních soutěžích i v těch nejmenších obcích, kde mají dobrovolný hasičský sbor. Ovšem od účastníků Velké ceny se očekává, že vše bude provedeno mnohem rychleji, lépe a kvalitněji, zkrátka na profesionální úrovni.

„Je možné, že by dneska mohl padnout i národní rekord," zdůraznil před závodem ředitel Luboš Vacek. Jak upřesnil hlavní rozhodčí Jan Horský, národní rekord v požárním útoku posledního ročníku Velké ceny ČR činil 20,83 vteřin, podal ho hasičský sbor z Moravskoslezského kraje. Právě Moravskoslezský kraj patřil podle Luboše Vacka k soutěžním favoritům, další místa na stupíncích vítězů předpovídal ředitel brodského HZS hasičům z Plzeňského kraje a samozřejmě Vysočině, která v minulém ročníku na národní rekord útočila, ale zdolat se ho nepodařilo. A nepovedlo se to ani letos..

Podle hlavního rozhodčího Jana Horského patří účastníci Velké ceny ČR ke špičkovým hasičským profesionálním družstvům, ale to neznamená, že by na ně byli rozhodčí méně přísní, spíš naopak. Například ten, kdo si myslí, že se může při soutěži loudat a nesplní předepsaný časový limit, udělá lépe, když soutěž vzdá, neboť jinak je diskvalifikován. Naděje na vítězství si mohli činit všichni, ale štěstí přálo jen někomu.

„My jsme sem přijeli spíš prolomit smůlu, než rekord," konstatoval Radim Lukáš z HZS Olomouckého kraje. Jak si posteskl, jejich hasičskému družstvu se tento rok moc nedařilo, zřejmě štěstěna nepřeje. Radim Lukáš je členem HZS Prostějov, u profesionálních hasičů je 10 let, jak zdůraznil, práce je mu koníčkem.

Autor: Štěpánka Saadouni

13.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Ilustrační foto.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Havlíčkobrodsko – Hradozámecké noci již tento víkend zpřístupní milovníkům historie známé památky v netradičním čase a netradičním způsobem. Noční prohlídky na Havlíčkobrodsku nabídne zámek ve Světlé nad Sázavou a mimořádně bude otevřen i kostel svatého Víta v zatopené obci Zahrádka, kde v minulosti působil farář Toufar.

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Havlíčkobrodsko – Voda zaplavila nově zrekonstruované fotbalové hřiště ve Světlé, poničila lávky v Březince a Mrzkovicích.

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Havlíčkův Brod - Oblíbený brodský klub Oko prochází velkými změnami. Už na konci června byla dokončena potřebná renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Havlíčkův Brod - Robert Fulghum, Martin Hilský, Michal Viewegh nebo Zdeňek Svěrák, i s těmito literárními osobnostmi se budou moci setkat čtenáři 20. a 21. října na tradičním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení