VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První dáma rozšlapala i šicí stroj

Vysočina – Je středa jedenáct hodin. Pět aut stojících před Krajským úřadem Kraje Vysočina je připraveno k odjezdu.

30.6.2016
SDÍLEJ:

Ivana Zemanová (na snímku druhá zleva) pohovořila v domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu s lidmi s Alzheimerovou chorobou.Foto: Kancelář prezidenta republiky

V jednom z nich sedí první dáma České republiky Ivana Zemanová spolu se svou tajemnicí Blankou Mráčkovou. Mají nabitý program. Aby vše stihly podle plánu, řídí se podle několikastránkového minutovníku. Za pětatřicet minut musí být v Břevnici na Havlíčkobrodku. Zapnou se majáčky a kolona se rozjede.

Vše šlape jako hodinky. V 11.35 první dáma vysedá za auta. Na sobě má černé šaty, na uších se jí lesknou perličky, vypadá mile a přirozeně. Na výletě po Vysočině ji doprovází i manželka hejtmana kraje Jitka Běhounková. Nechybí ani ochranka, která bedlivě střeží kroky manželky Miloše Zemana. Dámy se vítají s pracovníky domova. Ti se před jejich návštěvou trošku zapotili. Pro manželku prezidenta napekli domácí koláčky, připravili domácí šťávu a naklidili. „Jsme hrdí, že si nás první dáma vybrala. Už čtrnáct dní, od té doby, co jsme se dozvěděli, že nás navštíví, se připravujeme," řekla s úsměvem ředitelka domova pro seniory v Břevnici Hana Hlaváčková.

Domov to není ledajaký. Připomíná spíše domeček na venkově. Senioři sedí na lavičkách na zahradě, v jejímž koutě je kurník se slepicemi, králíkárny a nechybí ani truhlíky se zeleninou a bylinkami.

První dámu ale více zaujal hnědý psík na vodítku. „Jak se jmenuje?" zeptala se ošetřovatelů a hned se dozvěděla vše o čtyřnohém Leonovi. Je z útulku a je příliš divoký. Jakmile ho pustí z vodítka, hned zmizí, a proto ošetřovatelé zvažují, že by opatřili jiného, který by se více přátelil se seniory. Udat Leona první dámě se ale nepodařilo, a tak mu delegace po prohlídce domova zamávala z auta a vydala se na oběd do Bistrot de Papa v Horních Dubenkách. Tato vesnička se nachází nedaleko Počátek, v bistru však vaří Francouz, a přestože jeho kuchyňka je malá, troufne si v ní připravit jídlo i první dámě.

Ale čas běží a minutovník káže vyrazit do sklárny Brokis v Janštejně. Ta vyrábí netypická světla a lampy, například ve tvaru muffinů.

„Nebojíte se o svoje know how, když takhle svou firmu prezentujete?" ptá se první dáma majitele sklárny. Ten jí však bezstarostně vysvětlí, že vyrábět ze skla to, co umí jeho skláři, není žádná hračka. „Jdeme až na hranici toho, co se sklem jde udělat.," odvětí.

První dáma v doprovodu projde výrobou. „Můžete si u té práce sednout?" zastaví se a starostlivě se zeptá jedné z dívek. „To můžu," usměje se dívka ze sklárny, a vysvětlí, jak se barví podstavce pod svítidla, aby se barva hezky leskla. Přestože o skle a lampách by se dalo dlouze povídat, přichází jakoby od někud z režie pokyn k odchodu, aby se stihlo dorazit včas do posledního cíle – na zámek v Žirovnici.

Na nádvoří už stojí několik lidí, kteří se přišli na první dámu podívat. Po dlažkách klapou podpadky na už trochu unavených nohou dam. I přesto ale nakonec delegace sejde i do sklepení zámku a nevynechá ani expozici knoflíkářské perleti a šicích strojů. Ivana Zemanová i za jeden usedne a zkusí ho rozšlapat. Jde to snadno, a to i po dlouhém dni.

Na Vysočině Ivana Zemanová setrvá i ve čtvrtek. Na Základní škole speciální a Praktické Jihlava rozdá žákům vysvědčení a nahlédne do výroby pribináčků v Přibyslavi.

Ivana Holzbauerová

Autor: Redakce

30.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Areál letního parketu v Dobrohostově u Lípy obsadily regionální i přespolní kapely. Uskutečnil se zde 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Na snímku jihlavská kapela KARAKUM.

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

Havlíčkobrodsko - Bouřka doprovázená silným větrem, která v noci zasáhla region, vyvrátila desítky stromů. Spadlý strom zastavil dopravu u Chřenovic na Havlíčkobrodsku a způsobil dopravní nehodu mezi Věží a Rozkoší. Nejvíce bouřka zaměstnala hasiče na Pelhřimovsku.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení