VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První mírové dny byly ještě hodně krvavé

Havlíčkobrodsko – V prvním týdnu května 1945 byla Vysočina již svobodná, kraj se těšil z konce války a vytouženého míru, ale na Havlíčkobrodsku ještě umírali čeští vlastenci.

13.5.2013 1
SDÍLEJ:

Pomník. U Boudova rybníka na kraji silnice z České Bělé do Macourova stojí kamenná deska se jmény tří mužů. Úkladně je zastřelili ustupující Němci.Foto: Ivo Havlík

Svědčí o tom celá řada 68 let starých pomníčků a hrobů. U Boudova rybníka na kraji silnice z České Bělé do Macourova stojí kamenná deska se jmény tří mužů. Co se na mostku, který překlenuje příkop do polí, 10. května 1945 odehrálo, Deníku vysvětlila kronikářka České Bělé Veronika Dobišová:

„Poněvadž se při ústupu Hitlerovy armády objevily stopy po rabování a prvními kořistníky byli němečtí uprchlíci, naši občané postavili hlídky. Ráno 10. května byla radostná zpráva o osvobození Prahy zkalena krutou zvěstí, že při hlídkové pochůzce ustupující Němci nad Svobodovým (Boudovým) mlýnem úkladně zastřelili tři českobělské muže – štábního strážmistra Petra Smahu, truhlářského dělníka Antonína Hirše, těžce zraněn byl spolumajitel tírny na len Miloslav Absolon a po převozu do brodské nemocnice odpoledne skonal také."
V České Bělé se znásobila předchozí tragédie. Lidé, kteří zde byli zastřeleni 5. května, byli zrovna 10. května pochovávaní a v den hromadného pohřbu přibyly ještě tři další oběti.

Hrozily výbuchy a požáry

„Bělá byla svědkem dramatického dění a ocitla se ve značném nebezpečí. Z Bílku prchající Němci na bělském náměstí nechali auta, z barelů vytékaly pohonné hmoty, hrozily výbuchy a požáry. Nepřetržitý byl ústup německých vojsk od Jitkova, Macourova i Cibotína směrem na Havlíčkův Brod, Kojetín a Chotěboř. Chvílemi byla tak hustá zácpa, že se kolony pod již bílými prapory nemohly ani hnout. Od Přibyslavi večer přijeli Rusové a vojáky wehrmachtu brali do zajetí. Bylo až neuvěřitelné, jaký strach Němci z Rusů měli. V noci našim městysem procházely oddíly maršála Malinovského. Němci u nás zanechali čtyři mrtvé. Byl konec jedinečného dramatu. Svědkům z paměti nevymizí, jak již zajatí hitlerovci strnulými pohledy, jako uhranutí, hleděli na československé prapory," vzpomíná Dobišová.
Ještě více obětí konec války přinesl ve Slavětíně. Ve vesničce s necelou stovkou obyvatel 6. května 1945 Němci bez soudu popravili dvanáct lidí, třináctá oběť bestiálního vraždění byla ze sousední Oudoleně.

Vraždě neunikl ani třináctiletý kluk

„Několik mužů z naší vesnice stavělo barikádu na silnici Oudoleň – Ždírec nad Doubravou. Trest přišel hrůzný. Fašisté ve Slavětíně zastřelili každého, koho viděli. I ženu, která vyšla na zápraží podívat se, co se děje. I staré muže a mladé chlapce, kteří se stavbou barikády neměli nic společného. Je to tady pořád živé, i po 68 letech se o tom mluví", řekly na obecní návsi dvě starší ženy, představit se z důvodu piety odmítly.

Všech třináct obětí masakru ve Slavětíně je pohřbeno vedle sebe u zdi hřbitova v Havlíčkově Borové. Pochováni tam jsou: Vendelín Ivančák, Alois Dudáček, Karel Janáček, Marie Smejkalová, Václav Kolouch, Antonín Šorf, Josef Matoušek, Josef Nikl, Rudolf Novotný, Václav Servít, Karel Prostřední, František Horák a jeho syn Josef, ten měl pouhých 13 let!

Jen několik hodin míru si užil hostinský z Kojetína. Němci ho umučili již v osvobozené obci 6. května 1945. Pamětní deska výčepního Antonína Doležala je na návsi.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

13.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení