VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Původní kostel stál na vršku možná ještě před založením města

Havlíčkův Brod – Podle pověsti byl kostel, který je součástí areálu starého hřbitova na Ledečské ulici, založen na místě, kde se k odpočinku na cestě zastavil svatý Vojtěch.

21.4.2012
SDÍLEJ:

Kostel sv. Vojtěcha na Ledečské ulici prošel za poslední léta mnoha stavebními úpravami.Foto: Deník/Jakub Janáček

A právě v čase jeho modlitby vytryskl ze země pramen čisté a údajně léčivé vody.

O prastaré existenci pramene zde ostatně není pochyb. Studánka je v historických análech opravdu zmiňována a „zázračné“ studánky bývaly ve středověku v Čechách často spojovány s výstavbou staveb zasvěcovaných sv. Vojtěchovi. O světci se totiž ví, že berlou často propichoval zem, aby mohl uvolnit pramen životadárné vody, a prameny tehdy byly lidmi ochraňovány a uctívány.

Pojďme však od pověsti k realitě a faktům. Je možné historicky doložit, že v této lokalitě již minimálně ve 14.století blíže nedefinovatelná sakrální stavba stála. Usuzujeme tak z údajů v německobrodské trhové knize, kde je poukazováno na „Svatovojtěšskou“ ulici. Lze se domnívat, že i dnešní Svatovojtěšská ulice vycházející z náměstí  směrem ke kostelu sv. Vojtěcha je komunikačním směrem, který je identický s tím středověkým. Stavební dispozice dnešní ulice se sice za staletí zásadním způsobem změnila, ale název přetrval dlouhé věky.

Jak vypadala podoba původní kaple, či kostela a kdy skutečně došlo k položení základů objektu, však dnes už bohužel nevíme.  Zajímavé úvahy o stáří prvotního objektu mohou být odvozovány od odpovědi na otázku, proč vlastně kostelík stojí mimo středověké jádro města.

Nabízí se totiž hypotéza, že původní objekt byl založen ještě před příchodem německých horníků jako součást staré slovanské osady, která se nacházela na kupecké Haberské stezce již o století dřív. Při pohledu od řeky směrem na sever vidíme kostel na návrší, jako výrazný „směrník“.  Víme totiž, že původní stezka vedla od brodu přes Sázavu směrem na Perknov a Lučici, tedy přibližně ve směru dnešní Ledečské ulice a právě kolem kostela. Domněnku o existenci objektu před založením města v polovině 13.století potvrzuje i to, že svatému Vojtěchu bylo v Čechách ve století dvanáctém zasvěcováno mnoho kostelů.

Původní není

Jistotou však je, že současný kostel není původní gotickou stavbou, ale že je generálním způsobem přestavěn, či přímo nově vystaven v renesančním stylu. V závěru dvacátého století byly objeveny cenné vnitřní nástěnné renesanční malby s figurálními a dekorativními motivy. Nezodpovězenou otázkou také zůstává to, co se s kostelem dělo během husitských válek, hlavně v čase pro Brod tragickém – v lednu 1422, kdy byl vypálen vojsky Jana Žižky.

Kostelík je dnes jednou z nejvýznamnějších církevních památek Havlíčkova Brodu. V posledních dvaceti letech je jeho rekonstrukci právem věnováno zvýšené úsilí.  Velmi vkusně byly do jeho oken vsazeny soudobé vitráže, pokryta šindelem byla střecha, restaurovány svislé konstrukce, omítky, malby i podlahy a několikrát do roka je kostel využíván k pořádání kulturních programů.

Všem lze tedy seznámení se s kostelem sv. Vojtěcha jednoznačně doporučit. Ostatně i návštěva okolního nejstaršího dochovaného brodského hřbitova, (kde je  pohřbena téměř celá elita brodské společnosti 19. a z počátku 20. století, včetně rodičů a dcery K.H. Borovského) se zvláštní a tajemnou atmosférou nenechá nikoho netečným.   

Libor Honzárek, Jakub Janáček

Autor: Jakub Janáček

21.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení