VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pyrocar 2014 je skoro za dveřmi

Přibyslav – V pořadí již čtvrté největší setkání sborů dobrovolných hasičů v České republice, Pyrocar 2014, je už skoro za dveřmi.

8.7.2014
SDÍLEJ:

Hlavní součástí setkání dobrovolných hasičských sborů je především přehlídka hasičských vozidel zařazených do integrovaného záchranného systému ČR.Foto: Deník/archiv

„Akci připravuje Sbor dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska, proběhne ve dnech 29. až 31. srpna pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina," informoval za pořadatele Jiří Votava. Setkání se uskuteční na travnaté ploše letiště v obci Hřiště u Přibyslavi.

Tři stovky hasičských vozidel

Hlavní součástí setkání je především přehlídka hasičských vozidel zařazených do integrovaného záchranného systému ČR. „Vozidel je již nyní přihlášeno celkem 340, což je maximální kapacita letiště, Pyrocaru se zúčastní asi 200 hasičských sborů z celé ČR," upřesnil Votava. Kromě přehlídky hasičských vozidel se do prezentace na přibyslavském letišti zapojí zhruba 50 firem, které nabízejí různou hasičskou techniku. Nebude chybět ani bohatý program spojený s ukázkami hasičských zásahů. „Slavnostní zahájení se uskuteční v sobotu v 11 hodin, kdy si připomeneme už 150 let od doby, kdy byl na území Čech založen vůbec první sbor dobrovolných hasičů, a to ve Velvarech v roce 1864. Do té doby existovaly dobrovolné hasičské sbory hlavně v Německu," zdůraznil Jiří Votava.

První dobrovolný hasičský sbor založil Karel Krohn, syn obchodníka. V Hamburku byl svědkem velkého požáru. Zde obdivoval pohotovost, umění a obratnost, s jakou si počínali členové ochranných sborů. Byl uchvácen a myšlenka vycvičit podobný sbor doma v něm utkvěla natrvalo. Spoluobčanům doma vyprávěl své zážitky a doporučoval zřízení takového sboru ve Velvarech.

Proto se pořadatelé rozhodli, že zvláštní expozici na letišti budou mít i historické a muzejní stříkačky. „Akci Pyrocar, kterou navštíví v průměru více než 30 tisíc lidí, podporuje město Přibyslav. Návštěvníci hasičské přehlídky mají zajištěno parkování u areálu letiště. Otevřena budou mimořádně zvláštní parkoviště přímo v Přibyslavi, navíc bude mezi městem a letištěm fungovat kyvadlová doprava autobusem," doplnil informace místostarosta Přibyslavi, Martin Kamarád.

Bohatý program

Pyrocar nabízí zájemcům i prohlídku hasičského muzea v Přibyslavi, dále na letišti budou k vidění ukázky letecké akrobacie, vyhlídkové lety vrtulníkem, koncerty hudebních skupin. Všech pět půlhodinových bloků ukázek nejmodernější techniky integrovaného záchranného systému, včetně letecké, proběhne v sobotu 30. srpna. Předchozí pátek je takzvaně příjezdovým dnem automobilových stříkaček. Příjezd je možný také v sobotu ráno, neděle již bude vyhrazena pouze rozjezdu a návratu do zbrojnic.

„Chceme, aby Pyrocar byl dosud největší prezentací integrovaného záchranného systému a výkladní skříní naší nové techniky," dodal Votava. O stravování se opět v polních kuchyních postarají kuchaři a kuchařky sborů dobrovolných hasičů z Havlíčkobrodska a Žďárska.
Podle Jiřího Votavy zájem veřejnosti o hasiče, jejich práci a techniku stále roste. „Je to samozřejmě dáno tím, že hasiče vnímá veřejnost veskrze pozitivně. Jsou to oni, kdo lidem v nouzi opravdu a nezištně pomáhají. A technika, kterou při svých zásazích používají, bez ohledu na to, jestli to jsou hasiči profesionální, podnikoví či dobrovolní, se stále vyvíjí. A lidi všechno, co se kolem hasičů děje, zajímá. Samozřejmě nás to velice těší," konstatoval Votava.

Pyrocar 2014 je v pořadí již čtvrtý. Jako mimořádná a dnes už i vyhlášená celorepubliková akce je mezi hasičskou veřejností dobře známá. Informace o ní podle Jiřího Votavy běží, a to s dostatečným časovým předstihem. Velkou roli sehrávají i sociální sítě.

Autor: Štěpánka Saadouni

8.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení