VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rakouští sociální pracovníci se na Vysočině učí arteterapii

Zboží, Tis – Speciální techniku práce se šamotovou hlínou se přijela učit do Domova ve Zboží na Havlíčkobrodsku desetičlenná delegace z Dolního Rakouska.

22.5.2014
SDÍLEJ:

Thomas Hutter i Elizabeth Deutsch si v dílně Volšový ruce v Tisu vyzkoušejí práci se šamotovou hlínou. Foto: Deník/Jaromír Kulhánek

Třídenní pobyt odborných pracovníků sociálních služeb se koná v rámci naplánovaných aktivit přes hraničního projektu Handicap Fit. Jeho cílem je zkvalitnit pobytové sociální služby v obou regionech, Dolním Rakousku i na Vysočině.

„V Domově ve Zboží je pro sociální pracovníky z Rakouska  připraven základní kurz arteterapie – práce s hlínou. Školit je bude zkušený lektor spolu s klienty zařízení, kteří mají zkušenosti s prací se šamotovou hlínou z dílny nazvané „Volšové ruce"," říká radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Petr Krčál.

Hliněné výrobky klientů ze Zboží vyráběné pod vedením lektora Josefa Dubského v keramické dílně v Tisu jsou podle ředitele zařízení Josefa Procházky na vysoké řemeslné úrovni a těší se zasloužené pozornosti na různých trzích a prodejních akcích. Šamotová hlína je zpracována způsobem, který vyhovuje schopnostem handicapovaných klientů, umožňuje jim projevit jejich manuální zručnost a fantazii, což dává výsledným výrobkům punc originality. Kromě toho tuto šamotovou techniku kromě keramické dílny ve Zboží prakticky nikdo v republice nepoužívá.

„Cílem není vytvořit umělecké dílo, ale jde o samotný proces tvorby, který je sám o sobě ozdravný. Lidé s handicapem mají radost a pocit uspokojení z toho, že dokážou samostatně vytvořit věc," vysvětluje ředitel Domova Josef Procházka. Výrobky handicapovaných klientů ze Zboží si mohli zhruba před čtyřmi lety prohlédnout na výstavě návštěvníci Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě.

„Práci s hlínou si vyzkoušíme v keramické dílně úplně všichni a uvidíme, zda zdraví dovedou to, co umějí mentálně postižení klienti," podotkl za vedení rakouské delegace ředitel Thomas Hutter. Autorské výrobky z keramické dílny budou po zaschnutí a vypálení  rakouským sociálním pracovníkům doručeny až domů, aby se mohli svou šikovností pochlubit kolegům.

Projekt přeshraniční spolupráce Hanicap Fit je financován z prostředků Evropské unie. Umožňuje širokou výměnu zkušeností Kraje Vysočina i Dolního Rakouska v rámci sociálních služeb. Na české straně ho zaštiťuje Domov pro seniory ve Ždírci u Polné. Podle ředitelky Domova Martiny Matějkové ale výukou terapeutické techniky v keramické dílně spolupráce nekončí, naopak má mít další pokračování.

Vzpomínky navodí příjemný pocit

Domov ve Ždírci chce tentokrát využít zkušeností rakouských kolegů v práci s klienty nemocnými Alzheimerem , kterých v poslední době v Česku neustále přibývá. V současné době je v různých domovech pro seniory v Kraji Vysočina vyčleněno pro tuto skupinu klientů jen několik desítek míst, což je s ohledem na budoucí potřeby hodně málo.

V domově pro seniory Ždírec je v současnosti budováno centrum péče o lidi s Alzheimerovou chorobou a jinými typy demence. „Využijeme konceptů prostorového uspořádání Memory garden a Memory koridorů. V obou případech se jedná o vzpomínkovou terapii, která se v péči o lidi s demencemi ukazuje jako nejlepší," přibližuje ředitelka Domova důchodců Martina Matějková.

Jedná se o takzvanou zahradu vzpomínek  a vzpomínkové koridory, které mají nemocným klientům navodit příjemné pocity, oživit v mezích možností jejich vzpomínky na minulost a naladit je pozitivně ke každodenní aktivitě. Projekt bude stát zhruba čtyři miliony korun.

Do budoucna plánuje Kraj Vysočina podle radního Krčála budovat nový pavilon pro nemocné seniory v Proseči u Pošné a uvažuje o opravách domova v Humpolci.

Přeshraniční projekt Handicap Fit je realizován na základě spolupráce mezi Domovem důchodců Ždírec u Polné, Domovem ve Zboží a dolnorakouských partnerů z městečka Grafenwörth, kde sídlí organizace Arge  NÖ Heime. Ta sdružuje pětaosmdesát organizací poskytující pobytové sociální služby v Dolním Rakousku.

Autor: Štěpánka Saadouni

22.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení