VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řeka Sázava má svá tajemství

Havlíčkobrodsko – Řeka Sázava neodmyslitelně patří k regionu Havlíčkobrodska.

13.12.2014
SDÍLEJ:

Čistá Sázava.Foto: Deník/Libor Plíhal

Není tedy náhoda, že každý rok řeka vyplaví různé poklady či odhalí zajímavá tajemství. Z praxe se však bohužel ukazuje, že ve většině případů to nejsou poklady v pravém slova smyslu, ale naopak běžné věci, kterých se lidé chtějí zbavit. Tyto zkušenosti potvrzují dobrovolníci a organizátoři projektu Čistá řeka Sázava, který každoročně pořádá Místní akční skupina Královská stezka.

„Každý rok nasbíráme několik tun odpadu. Je smutné, že lidé do vody vyhodí cokoliv, co zrovna mají po ruce. Zkušenosti z posledních let ukazují, že hodně odpadu se nachází podél cyklostezek nebo železniční tratě," řekla Karolína Ortová, projektová manažerka haberské Místní akční skupiny Královská stezka. Ta dodala, že nejvíce lidé vyhazují do Sázavy například pneumatiky, plastové obaly, ale i třeba záchodové mísy, lednice nebo počítačové skříně.

Údajně největší poklad skrývají Stvořidla, kde by se měl nacházet vrak automobilu, který nelze z vody vylovit.

Projekt Čistá řeka Sázava na Vysočině je nezisková, dobrovolnická akce. Čištění řeky probíhá v úseku od Havlíčkova Brodu po Chřenovice – Budčice.

„Sázava si jistě zaslouží svoji pozornost a péči. Každoročního čištění se vždy účastní stovky dobrovolníků ze základních a středních škol, dobrovolní hasiči a především pak lidé z širokého okolí," dodala Ortová s tím, že další ročník projektu se uskuteční opět v dubnu příštího roku.

V době, kdy tento projekt ještě nefungoval, byla většina odpadu v Sázavě srostlá s okolní přírodou. V prvních letech projektu tak dobrovolníci a organizátoři nalézali spíše starý rozložený odpad.

„V posledních letech jsme nasbírali naopak odpad čerstvý, kterého se lidé za poslední rok zbavili. Například kolem hotelu Slunce jsme už několikrát našli použité injekční stříkačky nebo odhozené nákupní košíky. Raritou byly například i lyže nebo nábytek, které se nám podařilo z vody dostat na břeh," konstatovala Martina Hubková, zakladatelka projektu Čistá řeka Sázava.

Ta dodala, že dobrovolníci mohou čistit celý týden dle svých možností, ale většinou se jich nejvíce sejde na sobotním čištění. „Ač má čištění řeky již svou tradici více let, stále je potřeba odpad sbírat a přírodě v okolí řeky se věnovat," svěřila se Hubková.

Sázava skrývá zajímavé tajemství i z historického pohledu.

„V roce 1918 lidé demonstrativně shodili z mostu u svaté Kateřiny v centru města Německého Brodu hlavu císaře Karla I. Ta leží někde pod mostem na dně řeky dodnes," prozradil Michal Kamp, historik Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod.

Sázava se stala i cennou inspirací a pokladem pro několik zdejších malířů, mimo jiné Jana Zrzavého, Otakara Štáfla a Jaroslava Panušku nebo spisovatele Jaroslava Haška. K těmto místům patří například vodáky oblíbená Stvořidla nebo Sluneční zátoka.

Ve Sluneční zátoce se nachází památník spisovatele Jaroslava Foglara, který zde napsal knihu Hoši od Bobří řeky.

Filip Brož

Autor: Redakce

13.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Ilustrační foto

Petr Valdman: Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální

Neznámý sprejer poničil vagon

Havlíčkův Brod - Policisté z obvodního oddělení Havlíčkův Brod pátrají po neznámém pachateli.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Do Brodu míří Legiovlak, ukáže jak cestovali legionáři

Havlíčkův Brod – Legionářské muzeum na kolejích se vrací z dvouměsíční cesty na Slovensku, aby navštívilo také Vysočinu. Od 17. do 22. října zakotví i v Havlíčkově Brodě.

Ždírec a Lučice už mohou využívat mobilní rozhlas

Havlíčkobrodsko – Od návrhu k činům. Zvýšit informovanost občanů se rozhodlo město Ždírec nad Doubravou. Zavedlo moderní službu s názvem mobilní rozhlas. První informace o mobilním rozhlasu zveřejnilo město v létě, nyní mohou zájemci tuto službu začít využívat. Stejně tak začíná provoz mobilního rozhlasu v obci Lučice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení