VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rekonstrukce náměstí je téměř hotová. Zbývají už jen poslední úpravy

Havlíčkův Brod - Smetanovo náměstí bylo odjakživa jádrem Havlíčkova, respektive Německého Brodu.

26.8.2015
SDÍLEJ:

Takto vypadá Smetanovo náměstí dnes v roce 2015. Foto: Tomáš Beránek

Vzniklo teprve na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let po rozsáhlé a podle dnešních měřítek necitlivé asanaci. Podle odborníků by mnohá stavení, pokud by se dochovala, byla dnes památkově chráněna.

Vedení havlíčkobrodské radnice se však rozhodlo, že to změní, a vyhlásilo veřejnou zakázku, kterou získala firma Chládek a Tintěra. Její pracovníci zahájili rekonstrukci loni v září a dokončit jí mají na konci srpna. Celková částka se podle Josefa Beneše z odboru rozvoje města vyšplhala na osmnáct milionů. Návrh se podařilo prosadit v zastupitelstvu většinově i přes silný nesouhlas opozice, které se nelíbilo především to, že by na Smetanovo náměstí měli jezdit auta.

„Říkám tomu částečné vrácení provozu. Auta pojedou totiž jednosměrně mezi Svatovojtěšskou ulicí kolem pošty nahoru do Havlíčkovy ulice," řekl Josef Beneš, který je zastáncem aut na Smetanově náměstí. Podle něj se i při výběru řešení dbalo na to, aby návrh byl co nejlepší a splňoval pokud možno co nejvíce aspektů, které by náměstí mělo mít. Tedy pohodlí, bezpečnost nebo bezbariérový přístup. „Vždy se něco upřednostní a tohle je opravdu kompromisní řešení. V tomto případě se shodli zástupci ekologů, památkářů a dopravních odborníků, že to je nejlepší řešení," uvedl Beneš.

Mezi havlíčkobrodskými občany panují ohledně tohoto tématu dost rozdílné názory „Už jsem si zvykla, byla jsem zvyklá na to staré, tohle je dobré, modernější," řekla starší paní, procházející se po náměstí.

„Je tu málo zeleně, která zmizela z hlavního náměstí. Je to zoufalé, protože člověk nemůže ani projít, aniž by ho hned nerozbolely oči. Když jdu po hlavním náměstí, které úplně září a přestavím si tohle, zvlášť tehdy, až přijdou velká vedra, bude to tu úplně hrozné. Pro nás, kteří mají problémy s očima, je to hrozné," řekl pán v šedé proužkované košili. „Jak řekla Božena Němcová, není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem," reaguje Beneš.

Předpokládané náklady, které připravil už na počátku projektant, byly ve výši necelých dvaceti šesti milionů. Vedení města pak na základě výběrového řízení vybralo firmu s nejnižší nabídkou. Zvítězili nakonec s rozpočtem kolem sedmnácti milionů. Celková částka se ale podle Beneše vyšplhala až na osmnáct milionů.

Tomáš Beránek, student Letní žurnalistické školy.

Autor: Redakce

26.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Malý leguán.
2

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Havlíčkobrodsko – Hradozámecké noci již tento víkend zpřístupní milovníkům historie známé památky v netradičním čase a netradičním způsobem. Noční prohlídky na Havlíčkobrodsku nabídne zámek ve Světlé nad Sázavou a mimořádně bude otevřen i kostel svatého Víta v zatopené obci Zahrádka, kde v minulosti působil farář Toufar.

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Havlíčkobrodsko – Voda zaplavila nově zrekonstruované fotbalové hřiště ve Světlé, poničila lávky v Březince a Mrzkovicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení