VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rekonstrukce přibyslavské školy spěje do závěrečné etapy

Přibyslav – Poslední, v pořadí již čtvrtou etapou pokračuje rekonstrukce základní školy v Přibyslavi.

12.6.2014
SDÍLEJ:

Areál základní školy bude nejmodernějším objektem ve městě.Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

„Projekt rekonstrukce a modernizace základní školy je z finančních důvodů prováděn ve čtyřech etapách. Pro poslední, čtvrtou etapu se město Přibyslav rozhodlo požádat o dotaci z fondů EU," připomněl na úvod starosta města Jan Štefáček. Zakázku získala společnost UNI-STAV a.s. z Brna, která již provedla první a druhou etapu rekonstrukce i modernizaci objektu. Začátkem letošního května byly zahájeny stavební práce na čtvrté etapě projektu. Dokončení projektu se předpokládá nejpozději v únoru 2015.

„Čtvrtá etapa rekonstrukce zahrnuje přestavbu staré části budovy školy, která pochází z 19. století a stavební zásah už potřebovala. Nicméně se při kontrole ukázalo, že opravy nebudou tak dramatické, jak se zdálo. Budova je sice sto let stará, ale stropy a některé další stavební části jsou velmi kvalitní, což jen ukazuje na stavební dovednosti našich předků," podotkl starosta.

Podle manažera projektu rekonstrukce základní školy inženýra Vladimíra Klatovského celková koncepce areálu školy vychází ze záměru, jak vhodně rozšířit, zkvalitnit, zjednodušit a zmodernizovat celý chod školy bez nutnosti přerušit provoz ve školním roce, s ohledem na rozdělení stavebních prací.

Bezbariérový moderní areál

„Rekonstrukce bude znamenat některé zásadní změny, jako je změna vstupu do areálu školy ze severní strany, nikoliv z náměstí, jak tomu bylo celá léta. Vznikne uzavřený prostor s třípodlažní novo-stavbou. Uvnitř prostoru bude atrium a částečně krytá dvorana neboli respirium. Budou sloužit jako shromažďovací prostor pro školní akce a také pro pohyb žáků o přestávkách v jakémkoliv počasí. Respirium je možné do atria otevřít," popsal projektový manažer Klatovský budoucí podobu školy.

Areál bude s pomocí mírných ramp vyrovnávajících rozdíl mezi jednotlivými objekty bezbariérový. Pohyb do dalších pater zajistí výtah. „Školní družina bude mít samostatný prostor i přístup," upřesnil Klatovský. Projektový návrh přichází s koncepcí nové malé tělocvičny, která je v místě navrhovaného atria.

Využit bude také původní historický sál s pódiem v bývalé staré budově pro přednáškové účely.

Přibude pět odborných učeben

„Objekty budou zatepleny, bude provedena výměna oken s cílem dosáhnout lepších tepelně-technických vlastností a úspor energií," dodal projektant. Náročná a nákladná rekonstrukce školy by umožnila také zvýšit kapacitu školy ze 450 žáků na 650 žáků, přesun tříd do pavilonů s lepším přirozeným osvětlením. Rozšíří se počet odborných učeben ze 14 na 19. Škola bude mít také lepší vybavení dílen a odborných učeben. Jedná se hlavně o 2 jazykové učebny, 2 počítačové učebny a 1 učebnu pro přírodní vědy, případně fyziku a chemii. Čtvrtá etapa projektu bude stát více než 28 milionů korun, přitom přes 24 milionů korun se městu Přibyslav podařilo získat z evropských dotací. Absolutní novinkou bude sauna pro žáky i veřejnost. Tím se může pochlubit málokterá škola na Vysočině.„Sauna bude sloužit, stejně jako tělocvična, nejen žákům základní školy, ale také přibyslavské veřejnosti. Ovšem až poté, co bude otevření sauny vyřešeno z hlediska provozní doby i z hlediska finančního," upřesnil starosta. Možnost zajít si v Přibyslavi do sauny jako součásti tréninku vítají hlavně sportovci. „Určitě to bude přínosné pro rozšíření sportovních aktivit ve městě jak pro děti, tak i dospělé. Kdo si chce užít saunu, musí jet až do Havlíčkova Brodu," řekl například Petr Loužecký z Přibyslavi.

Náročná rekonstrukce  s sebou ale přinese určité komplikace. Uspíší  v letošním roce  příchod letních prázdnin pro žáky druhého stupně.

„V týdnu od 9. do 13. června budou probíhat výlety šestého a sedmého ročníku, popřípadě budou organizovány vzdělávací akce vedoucí například k poznání Přibyslavi a okolí. Osmý a devátý ročník absolvuje takzvaný projektový týden. Následující týden se zase role obrátí. To znamená, že šestý a sedmý ročník absolvuje projektový týden a osmý a devátý výlety. V pondělí 23. června předáme vysvědčení všem žákům druhého stupně. Ve dnech od 24. do 27. června bude žákům druhého stupně uděleno ředitelské volno," popsal ředitel Petr Adam změny školního rozvrhu.

Autor: Štěpánka Saadouni

12.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Lidé vyběhali Pavlovu novou učebnu. Za pár dní

Krajský úřad v Jihlavě
5

Plánuje se budova pro krajské úředníky. Za 400 milionů

Na Pelhřimovsku jsou výnosy obilí slušné. Dokáží to i na dožínkách

Vysočina – Pelhřimovští zemědělci se chystají na dvanáctý Agrární a potravinářský den neboli Pelhřimovské dožínky, které se konají v sobotu 2. září od třinácti hodin na tamním Masarykově náměstí. Na rozdíl od jiných vysočinských měst tady mají bohatou tradici.

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Náměšť nad Oslavou - Mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike začíná. Uskuteční se od středy 23. srpna do úterý 12. září na základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou a na dalších místech v zemi.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení