VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rekonstrukce přibyslavské školy spěje do závěrečné etapy

Přibyslav – Poslední, v pořadí již čtvrtou etapou pokračuje rekonstrukce základní školy v Přibyslavi.

12.6.2014
SDÍLEJ:

Areál základní školy bude nejmodernějším objektem ve městě.Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

„Projekt rekonstrukce a modernizace základní školy je z finančních důvodů prováděn ve čtyřech etapách. Pro poslední, čtvrtou etapu se město Přibyslav rozhodlo požádat o dotaci z fondů EU," připomněl na úvod starosta města Jan Štefáček. Zakázku získala společnost UNI-STAV a.s. z Brna, která již provedla první a druhou etapu rekonstrukce i modernizaci objektu. Začátkem letošního května byly zahájeny stavební práce na čtvrté etapě projektu. Dokončení projektu se předpokládá nejpozději v únoru 2015.

„Čtvrtá etapa rekonstrukce zahrnuje přestavbu staré části budovy školy, která pochází z 19. století a stavební zásah už potřebovala. Nicméně se při kontrole ukázalo, že opravy nebudou tak dramatické, jak se zdálo. Budova je sice sto let stará, ale stropy a některé další stavební části jsou velmi kvalitní, což jen ukazuje na stavební dovednosti našich předků," podotkl starosta.

Podle manažera projektu rekonstrukce základní školy inženýra Vladimíra Klatovského celková koncepce areálu školy vychází ze záměru, jak vhodně rozšířit, zkvalitnit, zjednodušit a zmodernizovat celý chod školy bez nutnosti přerušit provoz ve školním roce, s ohledem na rozdělení stavebních prací.

Bezbariérový moderní areál

„Rekonstrukce bude znamenat některé zásadní změny, jako je změna vstupu do areálu školy ze severní strany, nikoliv z náměstí, jak tomu bylo celá léta. Vznikne uzavřený prostor s třípodlažní novo-stavbou. Uvnitř prostoru bude atrium a částečně krytá dvorana neboli respirium. Budou sloužit jako shromažďovací prostor pro školní akce a také pro pohyb žáků o přestávkách v jakémkoliv počasí. Respirium je možné do atria otevřít," popsal projektový manažer Klatovský budoucí podobu školy.

Areál bude s pomocí mírných ramp vyrovnávajících rozdíl mezi jednotlivými objekty bezbariérový. Pohyb do dalších pater zajistí výtah. „Školní družina bude mít samostatný prostor i přístup," upřesnil Klatovský. Projektový návrh přichází s koncepcí nové malé tělocvičny, která je v místě navrhovaného atria.

Využit bude také původní historický sál s pódiem v bývalé staré budově pro přednáškové účely.

Přibude pět odborných učeben

„Objekty budou zatepleny, bude provedena výměna oken s cílem dosáhnout lepších tepelně-technických vlastností a úspor energií," dodal projektant. Náročná a nákladná rekonstrukce školy by umožnila také zvýšit kapacitu školy ze 450 žáků na 650 žáků, přesun tříd do pavilonů s lepším přirozeným osvětlením. Rozšíří se počet odborných učeben ze 14 na 19. Škola bude mít také lepší vybavení dílen a odborných učeben. Jedná se hlavně o 2 jazykové učebny, 2 počítačové učebny a 1 učebnu pro přírodní vědy, případně fyziku a chemii. Čtvrtá etapa projektu bude stát více než 28 milionů korun, přitom přes 24 milionů korun se městu Přibyslav podařilo získat z evropských dotací. Absolutní novinkou bude sauna pro žáky i veřejnost. Tím se může pochlubit málokterá škola na Vysočině.„Sauna bude sloužit, stejně jako tělocvična, nejen žákům základní školy, ale také přibyslavské veřejnosti. Ovšem až poté, co bude otevření sauny vyřešeno z hlediska provozní doby i z hlediska finančního," upřesnil starosta. Možnost zajít si v Přibyslavi do sauny jako součásti tréninku vítají hlavně sportovci. „Určitě to bude přínosné pro rozšíření sportovních aktivit ve městě jak pro děti, tak i dospělé. Kdo si chce užít saunu, musí jet až do Havlíčkova Brodu," řekl například Petr Loužecký z Přibyslavi.

Náročná rekonstrukce  s sebou ale přinese určité komplikace. Uspíší  v letošním roce  příchod letních prázdnin pro žáky druhého stupně.

„V týdnu od 9. do 13. června budou probíhat výlety šestého a sedmého ročníku, popřípadě budou organizovány vzdělávací akce vedoucí například k poznání Přibyslavi a okolí. Osmý a devátý ročník absolvuje takzvaný projektový týden. Následující týden se zase role obrátí. To znamená, že šestý a sedmý ročník absolvuje projektový týden a osmý a devátý výlety. V pondělí 23. června předáme vysvědčení všem žákům druhého stupně. Ve dnech od 24. do 27. června bude žákům druhého stupně uděleno ředitelské volno," popsal ředitel Petr Adam změny školního rozvrhu.

Autor: Štěpánka Saadouni

12.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Ilustrační foto

Petr Valdman: Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální

Neznámý sprejer poničil vagon

Havlíčkův Brod - Policisté z obvodního oddělení Havlíčkův Brod pátrají po neznámém pachateli.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Do Brodu míří Legiovlak, ukáže jak cestovali legionáři

Havlíčkův Brod – Legionářské muzeum na kolejích se vrací z dvouměsíční cesty na Slovensku, aby navštívilo také Vysočinu. Od 17. do 22. října zakotví i v Havlíčkově Brodě.

Ždírec a Lučice už mohou využívat mobilní rozhlas

Havlíčkobrodsko – Od návrhu k činům. Zvýšit informovanost občanů se rozhodlo město Ždírec nad Doubravou. Zavedlo moderní službu s názvem mobilní rozhlas. První informace o mobilním rozhlasu zveřejnilo město v létě, nyní mohou zájemci tuto službu začít využívat. Stejně tak začíná provoz mobilního rozhlasu v obci Lučice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení