VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sezona moštování již začala také na Havlíčkobrodsku

Havlíčkobrodsko – Podzim sice teprve začne, v moštárnách ale už odstartovala hlavní sezona. Moštárny na Havlíčkobrodsku provozují především zahrádkáři.

17.9.2015
SDÍLEJ:

Moštárna. Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

„U nás se moštuje již od minulého pátku. Moštuje se pravidelně každý pátek v našem objektu v Žižkově ulici, v době od 16 do 17 hodin, pokud je velký zájem, moštujeme i déle. Moštárna je v provozu od září až do října, kromě termínu před zahrádkářskou výstavou," informoval tajemník Ladislav Hladík ze Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Přibyslav. Podle jeho slov je o moštování opravdu velký zájem.

„V pátek jsme v moštárně skončili službu až před sedmou hodinou," upřesnil tajemník Hladík. V době moštování mají v moštárně službu dva zkušení zahrádkáři, letos je to předseda spolku Albín Jaitner a jeho kolega Vladimír Dolák. Dohlížejí nejenom na průběh moštování, ale musejí po práci moštovací zařízení ještě pořádně vyčistit a důkladně umýt. Podle tajemníka Ladislava Hladíka návštěvníci moštárny vozí převážně jablka, občas si někdo nechá moštovat úrodu hrušek, někdo přidává do moštu i mrkev. „Horké a suché léto úrodu ovoce nijak výrazně nepoznamenalo. Například jablek je hodně, ale jsou menší než jindy," konstatoval Hladík a upozornil zájemce o moštování, aby dodržovali určitá pravidla.

Zbytky využijí myslivci pro zvěř

„Především by měli vozit ovoce umyté, rozhodně ne nahnilé a přezrálé, protože to nám poškozuje lisovací zařízení a ničí plachetky," zdůraznil Hladík. Vylisované zbytky ovoce využívají myslivci v krmení pro zvěř. Moštovací zařízení mají zahrádkáři v Přibyslavi v provozu dva roky, pečují o něj skutečně vzorně. Nechali opravit například hydrauliku na lisu, tím pádem se snížila hlučnost zařízení, ale stoupla rychlost a výkon.

Do moštovacího zařízení investovali asi 25 tisíc korun, částečně jim dotací pomohlo město Přibyslav a Kraj Vysočina. Další moštárna je v provozu v obci Pohled u Havlíčkova Brodu. I tuto moštárnu provozují zahrádkáři, otevřená je každou sobotu. První moštování se uskutečnilo minulou sobotu, 12. září. Moštuje se většinou až do konce října, ceny jsou lidové, členové zahrádkářského spolku mají slevu. Ještě před sedmou hodinou ranní se do Pohledu sjíždějí pěstitelé ovoce z Pohledu i Havlíčkova Brodu.

„Do Pohledu jezdím pravidelně. V Havlíčkově Brodě moštárna není, tady jsou skvělé služby a velmi výhodné ceny. Vozím pokaždé asi tak 60 kilo jablek, máme velkou zahradu. Z těch jablek mi v Pohledu vylisují asi 50 litrů moštu. Nijak ho následně neupravujeme, protože doma ho stačíme vypít během týdne," prozradil Petr Albrecht s tím, že mošt je pro děti to nejlepší a nejzdravější, na rozdíl od přeslazených limonád.

Moštárnu v Pohledu provozují zahrádkáři již celá léta. „Nejdřív jsme měli k moštování vyhrazené prostory v zámku. Ale ty už nevyhovovaly. Proto jsme se přestěhovali do prostor, které patří obci a moštujeme v nich již víc než deset let," upřesnil za vedení místní organizace Českého svazu zahrádkářů Pohled Petr Jirásek. Úprava moštárny stála pohledský zahrádkářský spolek asi 120 tisíc korun. Jenom kvalitní lis s výkonným drtičem přišel na 25 tisíc korun, ale tyto peníze se zahrádkářům postupně vrátily. Do moštařského lisu se vejde najednou asi 20 kilogramů jablek. Na jedné straně vytéká voňavá tekutina, dolů do speciální vany padá jablečná drť.

Jeřabiny a hrozny

Ani ta nepřijde nazmar. O ovocnou drť je velký zájem hlavně mezi myslivci, kteří s ní krmí lesní zvěř. Pro srnce a jeleny je to pochoutka. Ze stovky kilogramů jablek se vylisuje asi 50 litrů moštu, záleží ale na šťavnatosti. Čím je ovoce lepší, tím je moštu víc. Někteří pěstitelé nevozí k moštování jen jablka, ale také jeřabiny či hrozny.

Například loni o moštování ale velký zájem nebyl. Ovoce bylo méně, a tak se moštovalo pouze několik sobot. Moštovat přišlo 133 zájemců, z toho jen 30 pohledských. Celkem se vylisovalo 4 585 litrů moštu, v naprosté většině jablečného. Služby moštárny nabízejí také zahrádkáři ve Šlapanově. Nachází se v objektu, kde je také obecní úřad.

Podrobný seznam moštáren lze nalézt i na webu Českého zahrádkářského svazu.

Autor: Štěpánka Saadouni

17.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velká voda ukázala, co umí.
6

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Brodský klub Oko prochází velkými změnami. Na konci června byla dokončena renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.
2

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Havlíčkův Brod - Robert Fulghum, Martin Hilský, Michal Viewegh nebo Zdeňek Svěrák, i s těmito literárními osobnostmi se budou moci setkat čtenáři 20. a 21. října na tradičním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Minimální život

Tak nám minimální mzda z rozhodnutí vlády vyroste na 12 tisíc korun. Vládní opozice je samozřejmě proti. V tom případě by stálo za to poznamenat, že když se ve vládních kuloárech hovoří o zvyšování mezd pro poslance a senátory, tak opozice ani nepípne. Proti zvyšování vlastní mzdy by přece protestoval jen blázen!

Policisté pátrají po šestnáctileté Jenifer z Brodu

Havlíčkobrodsko – Pelhřimovštví kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po pohřešované šestnáctileté dívce z Havlíčkova Brodu.

Řidič při předjíždění podcenil situaci a skončil v příkopu

Ledeč nad Sázavou – Lehkým zraněním skončila dopravní nehoda, která se stala v úterý 22. srpna mezi obcí Mrzkovice a Ledčí nad Sázavou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení