VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skleněné plastiky Petra Hory

Havlíčkův Brod – Krajské Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě se stále snaží popularizovat sklářství a představovat vše hodnotné, co v tomto oboru na Vysočině vzniká či již vzniklo.

25.10.2016
SDÍLEJ:

Skleněné objekty Petra Hory jsou zastoupeny v řadě významných muzeí po celém světě.Foto: Deník/Libor Plíhal

Z toho důvodu probíhá v muzeu výstava sklářského výtvarníka Petra Hory ze Žďáru nad Sázavou, který patří mezi nejvýznamnější české skláře. Jeho skleněné objekty jsou zastoupeny v řadě významných muzeí a soukromých sbírkách po celém světě. Za svoji kariéru obdržel také mnoho ocenění, a to nejen doma, ale i v zahraničí.

Dokonalý design

„Letos si připomínáme kulatá výročí narození a úmrtí Karla Havlíčka Borovského, jehož jméno je s naším městem neodmyslitelně spjato, ale zároveň jsme nezapomněli ani na náš projekt Sklářství na Vysočině," uvedl ředitel muzea Jiří Jedlička. Ten podotkl, že kromě výstavy skla od Petra Hory je v muzeu k vidění i dvě stě dvacetiletá historie Sklárny a brusírny z Úsobí a vynikající osobnost návrháře Josefa Pravce. „Broušené sklo z Úsobí je ukázkou úspěšných dekorů v užitém skle, naopak sklo Petra Hory je ukázkou umělecké skleněné plastiky, kde broušení je předpokladem dokonalosti výsledného tvaru," vysvětlil Jedlička.

Petr Hora se vyučil sklářem foukačem v Chlumu u Třeboně. Následně nastoupil na sklářskou školu v Železném Brodě a řadí se tedy mezi velkou skupinu vysočinských sklářů, kteří prošli severočeskými sklářskými školami. „Hora měl štěstí na vynikající profesory Pavla Ježka a Ivo Buriana a jako talentovaný student měl všechny předpoklady, ke studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u profesora Libenského – sklářského výtvarníka světového věhlasu. Řízením osudu se však jeho sklářská kariéra ubírala jiným směrem. Emigrace bratra znamenala konec nadějí na studium na vysoké škole," konstatoval Jedlička.

Na radu profesorů železnobrodské školy nastoupil v roce 1971 do sklárny ve Škrdlovicích, kde již působily výrazné osobnosti Jaroslav Svoboda a František Vízner, kteří škrdlovickou sklárnu směrovali mezi sklárny světové proslulosti. „Díky tvůrčímu ovzduší a šikovnosti tamních sklářů se Škrdlovická sklárna objevovala v přehledech významných světových sklářských provozů, zabývajících se designem užitkového skla, tvarovaného přímo u pece. Možnost vývoje a experimentování přitahovala řadu sklářských výtvarníků. Petr Hora měl ve Škrdlovicích na starosti výrobu a na konci 80. let sklárnu i řídil," pokračoval Jedlička.

Hora ve Škrdlovicích využíval místní podmínky a stále na sobě pracoval. Zůstával ve sklárně i po skončení pracovní doby a učil se brousit sklo vedle Františka Víznera. Právě spolupráce a přátelství s Víznerem byla pro Horu největší školou. Jejich spolupráce vyvrcholila realizací skleněných výtvarných děl pro architekturu – svítícího objektu pro podnik Jihomoravská energetika v Brně, kompletní výměna skleněných výplní novorenesanční paláce Žofín v Praze, rekonstrukci skleněné podlahy v Obecním domě v Praze a realizací skleněné plastiky pro Hotel Diplomat v Praze.

Cesta do USA

„V roce 1990 se musel po letech strávených ve Škrdlovicích postavit na vlastní nohy. Nestěžoval si, nezalekl se výzvy a pracoval. Léta zkušeností, pracovitost a zázemí rodiny byly základními předpoklady k úspěchu. V primitivních podmínkách své první dílny dokázal navrhovat a vybrušovat dokonalé sklo. Hora měl zanedlouho co ukázat a měl i přítele, který pomohl," dodal Jedlička s tím, že Vízner mu otevřel cestu do Spojených států a Hora se v prestižních galeriích brzy prosadil.

Aktuálně vystavuje ve Spojených státech a v zahraničních galeriích více než doma. „Překvapivé je, že autorskou výstavu měl v České republice pouze jednu, a to v 80. letech," zdůraznil Jedlička. Hora vychází ve svých návrzích z jednoduchých geometrických tvarů, bohaté škály barev a jen občas udělá od geometrické abstrakce úkrok k realistickému ztvárnění věcí, které ho inspirují. Za svoji tvorbu obdržel řadu ocenění, mimo jiné i Bavorskou státní cenu. Jeho díla také letos reprezentovala Vysočinu na Expo v Miláně.

Autor: Filip Brož

25.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stock Dobrohostov vstupuje do 22. sezóny.

Stock Dobrohostov láká na kapely Morava, Krausberry nebo Šohajka

Ilustrační foto

Malí táborníci se stanou Robinsony

Pumpař z Brodu má olympijský bronz. Medaili si můžete potěžkat i vy

Havlíčkův Brod - Na přímou otázku o zakázaných látkách na podporu výkonnosti u soupeřů neodpověděl. O konkurenci se prý nestaral. Bývalý český zápasník v řecko-římském stylu Marek Švec z Havlíčkova Brodu se krátce poté, co získal do svých rukou olympijský bronz namísto dopingového hříšníka, nevědomky zachoval podle principu omerty, kolektivního mlčení známého zejména z éry nechvalně proslulého cyklisty Lance Armstronga.

Stihne Krpálek MS? Spíš ne, mrzí judistu

Tomu se říká pech. Měl být jedním z hlavních favoritů na titul mistra světa v nejtěžší váhové kategorii, místo toho bude judista Lukáš Krpálek s největší pravděpodobností léčit zraněný kotník na levé noze. Jak přiznal během autogramiády v Hranicích, kde měl s reprezentací absolvovat soustředění, pravděpodobnost, že stihne světový šampionát v Budapešti, je mizivá.

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Vyděrač, který obtěžoval ženu ze Světlé, skončil za mřížemi

Světlá nad Sázavou – Ztrátou svobody za své činy zaplatí čtyřiatřicetiletý vyděrač z Frýdku – Místku. Brodští kriminalisté na něj podali návrh na obžalobu ze tří trestných činů. V případě prokázání viny mu hrozí, že stráví ve vězení deset let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení