VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci ve Ždírci zkoumali klady a zápory různých profesí

Ždírec nad Doubravou - Povídat si se zajímavými lidmi dozvědět se o kladech a záporech různých profesí měli možnost těsně před vánočními prázdninami žáci základní školy ve Ždírci nad Doubravou v rámci projektu Napříč školou – Letem světem práce.

28.12.2015
SDÍLEJ:

Pro starostu Jana Martince není beseda se školáky nic neobvyklého. Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

„Jedná se o vůbec první ročník tohoto projektu, kterého se účastní dvacet skupin školáků. Projekt má dvě linie. Jednak chceme žákům v předvánočním čase zpříjemnit pobyt ve škole v době, kdy se už většinou neučí. Vzhledem k tomu, že skupiny jsou složené z dětí různého věku, dává jim to možnost se navzájem poznat. V neposlední řadě by tento projekt mohl starším žákům usnadnit orientaci při výběru budoucího povolání," vysvětlil ředitel školy Ota Benc.

Technické obory zpět do školy

Psycholožka Tereza Lapešová má ve škole ve Ždírci na starost takzvané kariérní poradenství. Jak konstatovala z vlastní zkušenosti, mají děti někdy o svém budoucím povolání zkreslené představy. Hasič nebo záchranář pro ně symbolizuje dobrodružství, práce v zemědělství nebo řemeslný obor považují někdy za něco nezajímavého až podřadného.

Mezi deseti „statečnými", kteří si přišli s dětmi o své práci povídat, byl například starosta města Jan Martinec, ředitel pily Stora Enso, vedoucí prodejny, pyrotechnik, hasič, zemědělec nebo zdravotník. Žákyně Dominika Štefáčková se nejvíc těšila na besedu se zdravotnickým záchranářem.

„Myslím, že tahle profese je hodně důležitá. Záchranář pomáhá lidem. Jednou bych chtěla takovou práci dělat," svěřila se školačka.

„Sladit budoucí výběr povolání s potřebami trhu práce je stále těžší. Strojírenské profese chybějí. Bylo by ideální, aby se na školy vrátily technické obory," konstatoval starosta Jan Martinec.

V tomto případě například ždírecká pila učinila obrovský krok vpřed. „Podařilo se nám zahájit projekt výchovy budoucích zaměstnanců dřevařských oborů. V rámci projektu umožníme dvěma žákům ze ždírecké školy studium na některé dřevařské škole, stipendium činí 27 tisíc korun na rok. Předpokladem je, aby budoucí studenti měli ve škole velmi dobré výsledky. Po studiu je u nás zaměstnáme," prozradil ředitel pily Pavel Urban. Podle jeho názoru by se zaměstnavatelé měli vrátit k modelu z první republiky, kdy si některé firmy svoje budoucí zaměstnance a učně vychovávaly už od základní školy.

Zástupci jednotlivých profesí besedovali se žáky asi třicet minut. Během besedy měli školáci možnost poznat dotyčnou profesi ve smyslu kladném i záporném. Například pro starostu Jana Martince nebylo setkání se školními dětmi ničím neobvyklým. „Školáci k nám přicházejí na úřad poměrně často. Pořádáme pro ně prohlídku úřadu, seznámíme je s prací úředníků a chodem radnice," upřesnil starosta.

Práce s lidmi někdy hodně stresuje

„Myslím, že se školákům moje profese nebude v budoucnu zdát až tak atraktivní, aby se jí chtěli věnovat. Přesto, že je také potřebná. Je to hlavně práce s lidmi, což může být někdy zajímavé, ale někdy poněkud stresující. Navíc ani plat není moc vysoký. Školáky zajímalo ale hlavně to, jak moc a často se u nás v obchodě krade," svěřil se se svou zkušeností z debaty s dětmi vedoucí prodejny COOP Jiří Kolář.

Velmi atraktivní se naopak mohla školákům na první pohled zdát profese pyrotechnika, které se věnuje Milan Bosák z Pardubic. Ovšem i tato profese má stinné stránky.

„Práce je to zajímavá. Vaším povoláním je ochrana života, zdraví a majetku jiných lidí, ale nemá to nic společného s akčním filmem. Je to práce náročná na čas. Máte velkou zodpovědnost, při každém zásahu vám stoupá adrenalin. Protože nikdy nevíte, zda 
v tom opuštěném kufříku před vámi je jen pyžamo a zubní kartáček, nebo skutečná výbušnina. Taková práce určitě není pro lidi, kteří chtějí mít v práci hlavně klid a pohodu," podotkl pyrotechnik.

Autor: Štěpánka Saadouni

28.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pod městským znakem se ukrýval fragment původní fasády radnice ze 17. století. Zlaté slunce v modrém poli. Podle odborníků se jednalo o mechanické hodiny.
2

Fasáda Staré radnice skrývala renesanční fresku usměvavých hodin

Brodské koupaliště zláká v létě k osvěžení stovky lidí za den.

Na brodské koupaliště míří stovky lidí za den

Velké Meziříčí i nadále kraluje třetí lize

Vysočina – Také třetí vystoupení Velkého Meziříčí v letošním ročníku MSFL skončilo úspěchem, přivezlo body z Hulína. V divizi D se poměrně dařilo dalším fotbalovým týmům z Vysočiny.

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Vysočina – Po třech kolech krajského přeboru jsou jediným týmem, který neztratil ani bod, fotbalisté Chotěboře. Derby mezi Humpolcem a Košeticemi totiž skončilo bez branek.

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Havlíčkův Brod - Druhou porážku v řadě si ve fotbalovém okresním přeboru připsalo céčko brodského Slovanu. Naopak devět bodů ze tří zápasů mají na svém kontě Šmolovy.

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení