VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slovanská knihovna – životní osud Jiřího Vacka

Havlíčkův Brod – „Mé celoživotní spojení se Slovanskou knihovnou se začalo připravovat, aniž jsem to tušil, v roce 1957. Mám před sebou maturitu na gymnáziu – tehdy jedenáctileté střední škole v Havlíčkově Brodě, do které jsem po tři roky dojížděl z Polné".

29.12.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Tak začínají memoáry Jiřího Vacka, které v závěru roku vydala Národní knihovna pod názvem Slovanská knihovna – můj osud.

Slovanská knihovna - můj osud.

Kniha se před Vánoci ocitla mezi novými přírůstky Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Autor uvádí, že k volbě studia ruského jazyka a literatury jej v osmnácti letech přiměl třídní profesor Jiří Svoboda. Po vysokoškolském studiu Jiří Vacek v roce 1963 nastoupil do Slovanské knihovny, jedné z nejvýznamnějších světových slavistických knihoven, a v letech 1978-1992 byl jejím ředitelem, funkci převzal po spisovateli a básníku Josefu Strnadelovi. V Klementinu působí dosud, nyní se především zaměřuje na problematiku ruské, ukrajinské a běloruské emigrace mezi lety 1918-1945.

Slovanská knihovna byla založena v roce 1924 z podnětu rodáka z ukrajinské Poltavy Vladimíra Tukalevského, který z Petrohradu emigroval přes Finsko do Prahy. Její vznik souvisí s takzvanou ruskou akcí prezidenta Masaryka. Na svou dobu představovala ve světě nevídanou pomoc poříjnové emigraci z Ruska.

Za zakladatele vědecké slavistiky je považován Josef Dobrovský, který shodou okolností vystudoval gymnázium v Německém Brodě, jako později Jiří Vacek maturoval v Havlíčkově Brodě.

Vackova „mozaika vzpomínek", jak zní podtitul jeho zajímavé knihy, představuje neobyčejné osudy pracovníků knihovny, uklízečkou Martou Slánskou, dcerou popraveného generálního tajemníka KSČ počínaje, po nejpřednější vědce slavistiky konče. Vacek dokládá, že dramatické osudy mnohých slavistů by vydaly na romány. V Praze je zatýkalo Hitlerovo gestapo a Stalinovo NKVD je od května 1945 odváželo do sovětských gulagů.

V historické jezuitské koleji Klementinu je přibližně 800 tisíc svazků slovanské literatury a nachází se zde nejbohatší puškinovský fond, jaký není v žádné jiné evropské knihovně.

„Slovanská knihovna je se svými úžasně bohatými sbírkami Mekkou pro každého slavistu. A vzácně je člověk v některé knihovně obsloužen tak přátelsky a ochotně jako zde," napsal německý slavista Roland Opitz o pražské knihovně, v níž celý profesní život pracoval a v jejímž čele čtrnáct let stál absolvent havlíčkobrodského gymnázia. Spojení s Vysočinou si Jiří Vacek udržuje bádáním historie svého rodného města Polná.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

29.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení