VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Solární baron nežije v Ronově, ale v daleké kyperské Nikósii

Ronov nad Sázavou: Obchodníky se sluncem, kteří si z jeho paprsků udělali výnosný byznys, zahaluje tajemné šero.

4.3.2013
SDÍLEJ:

Pod okny. Nájemníci obytného domu v Ronově n. Sázavou přišli o výhled do zeleně. Iniciátorem stavby tohoto fotovoltaického pole pod jejich okny byl Libor Joukl. Ten dnes v roli náměstka hejtmana Kraje Vysočina s budováním solárních elektráren nesouhlasíFoto: Ivo Havlík

Komu například plynou zisky z fotovoltaického pole v Ronově nad Sázavou, místní části Přibyslavi?

Otázka ve městě koluje v souvislosti s celospolečenským pobouřením nad takzvanými solárními barony, jak tyto vychytralé podnikatele nazval premiér Petr Nečas.

Stavba solární elektrárny v Ronově je spojována s bývalým vlastníkem kartonážky společnosti Apoly, současným náměstkem hejtmana Kraje Vysočina Liborem Jouklem (ČSSD).

„Je to v podstatě jeho dílo. Začali ho budovat krátce po tom, co stará část jeho továrny, určená ke zbourání, vyhořela. Sutiny nebyly odvezeny na placenou skládku, ale odhrnuty o sto metrů dál, posloužily k vyrovnání terénu a  při nasypání valu před železniční trať. Na připraveném území se pak začaly montovat solární panely," vzpomínají lidé z Ronova. Zvlášť se cítí být poškozeni ti, jimž se zelený obzor za okny jejich bytovky  proměnil v nevábný pohled na černé desky. „Proč si to investor nedal před svůj dům?  Proč to postavil v naší malé vesnici?" ptají se Ronovští.

Libor Joukl však vlastníkem sluneční elektrárny nebyl a není. Podle dostupných informací je držitelem licence, a to od samého počátku,  pražská společnost s ručením omezeným Masatte. Tu stoprocentně vlastní firma Revlin Limited s adresou: Nicosia, Athalassis Tower 2, 95, Flat/Office 401, 2024 Kypr.

Pozemky patří společnosti Apoly

„Pozemky, na kterých je vybudována elektrárna, patří firmě Apoly. Pronajímám je firmě, která solární zařízení vlastní a provozuje, ale o tom, že by to byl někdo z Kypru, nemám informace. K tomu, na kolik let a za kolik peněz je  smlouva podepsána, se nechci vyjadřovat. Nebylo by etické dávat informace o firmě a  smlouvách s ní bez jejího vědomí," sdělil Josef Křesťan,  jednatel společnosti Apoly.
„Je to hrozný podvod, v podstatě uzákoněné okrádání všech, ale hlavně těch nejchudších lidí, kteří měsíc co měsíc ve svých účtech za energii přispívají několika vyvoleným, kteří měli konexe a informace a nestydí se veřejně okrádat své spoluobčany. To je prostě hanba, co naši zákonodárci dopustili," říká místostarosta Přibyslavi Mar- tin Kamarád (ODS).

Majitelem společnosti Apoly, na jejímž pozemku dnešní elektrárna stojí, byl do jara 2009, tedy již v době svého politického angažmá v krajské samosprávě, Libor Joukl. Ten Deníku potvrdil, že nápad postavit v Ronově nad Sázavou fotovoltaickou elektrárnu byl  jeho a také to, že prvotní jednání se zástupci společnosti Masatte vedl právě on.

Proč toho nevyužít?

„Ovšem po úspěšných volbách na podzim roku 2008 jsem se s vlastním podnikáním rozloučil. Papírově byl můj podíl ve firmě Apoly převeden a ukončen někdy v prvních měsících roku 2009," uvedl Joukl.

Ten dodal, že  uvedený pozemek koupil od škrobáren s úmyslem postavit na něm sklady. „Ale v dubnu 2008 část mé kartonážky vyhořela a pojišťovna uhradila pouze třetinu škody. Na stavbu logistického centra, o kterém jsem stejně jako o fotovoltaice uvažoval, tak nebyly peníze. A když na střechu mého nového domu, který jsem v Přibyslavi v té době stavěl, pokládali dělníci solární panely, zeptal  jsem se jich, zda by je jejich firma uměla postavit i na prázdném pozemku v Ronově," zavzpomínal Joukl na okamžik, kdy ho napadlo, jak tamní a dosud prázdnou plochu využít. „Osobně velké solární elektrárny považuji za ekonomický nesmysl. Ale na druhou stranu: když jejich stavbu náš právní řád umožňuje, proč toho nevyužít," konstatoval Joukl a dodal, že proti fotovoltaickým i větrným elektrárnám vystupuje. „Vhodné podmínky pro jejich existenci na Vysočině prostě nejsou," pokračoval Joukl.

Ten plně hájí i stanovisko krajské samosprávy bránit, pokud to jde, výstavbě pozemních solárních panelů a větrných elektráren, jaké se na Havlíčkobrodsku tyčí v obcích Kámen a Věžnice. Připomeňme, že krajský úřad před časem vyzval obecní samosprávy, aby zachovaly přírodní ráz zdejší krajiny a nezamořily ji cizími prvky.

Za elektrickou energii oproti roku 2001 platíme více než dvojnásobek. Podle experta finanční skupiny J&T Michala Šnobra za to může evropsky nejhloupější a zřejmě i nejkontroverznější přístup české politické reprezentace k obnovitelným zdrojům, konkrétně k solárním elektrárnám. „Díky tomuto totálnímu politickému přehmatu vzrostly poplatky na obnovitelné zdroje během pár let z nuly až na současných téměř 30 EUR za megawathodinu," uvádí Šnobr.

Není bez zajímavosti, že pro zákon, který dnes rodinám provětrává peněženky a snižuje konkurenční schopnost českého průmyslu, hlasoval i poslanec z Havlíčkobrodska Petr Zgarba (ČSSD), Libor Joukl mu v té době dělal asistenta.

Solární baron z klimaticky teplého středozemního ostrova si tak „mastí kapsu" na studené Vysočině. Na Afroditině ostrově lásky a krásy, jak je Kypr přezdíván, slunce hřeje víc, ale podobné zlatokopectví tam zákony nedovolují.

Ivo Havlík

Autor: Jaromír Kulhánek

4.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Ilustrační foto

Petr Valdman: Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální

Neznámý sprejer poničil vagon

Havlíčkův Brod - Policisté z obvodního oddělení Havlíčkův Brod pátrají po neznámém pachateli.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Do Brodu míří Legiovlak, ukáže jak cestovali legionáři

Havlíčkův Brod – Legionářské muzeum na kolejích se vrací z dvouměsíční cesty na Slovensku, aby navštívilo také Vysočinu. Od 17. do 22. října zakotví i v Havlíčkově Brodě.

Ždírec a Lučice už mohou využívat mobilní rozhlas

Havlíčkobrodsko – Od návrhu k činům. Zvýšit informovanost občanů se rozhodlo město Ždírec nad Doubravou. Zavedlo moderní službu s názvem mobilní rozhlas. První informace o mobilním rozhlasu zveřejnilo město v létě, nyní mohou zájemci tuto službu začít využívat. Stejně tak začíná provoz mobilního rozhlasu v obci Lučice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení