VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sport v Havlíčkově Brodě dostane více dotačních peněz

Havlíčkův Brod – Budou tomu dva roky, co finanční výbor zbořil do té doby nepsaná pravidla přidělování dotací na sport a kulturu v našem městě. Ty do té doby přidělovali hokejovému klubu 100 procent žádaných dotací, vždy dopředu oproti jiným žádostem. A protože celková částka na všechny sportovní a kulturní spolky či akce nestačila, tak ty pak byly různě kráceny.

21.9.2017 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

Finanční výbor do té doby pevně pod patronací ODS však v roce 2015 překvapil. Dotaci pro hokejový klub označil za individuální a jako takovou ji z celkového rozpočtu vyjmul. Hned bylo o 5 miliónů na rozdělení více. Finanční výbor z této částky vyčerpal přibližně jen 1,2 milionu a přilepšil většině žadatelů. Nejvíce fotbalovému klubu Slovan a tělovýchovné jednotě Jiskra.

Zastupitelstvo však zůstalo věrné panu starostovi. Dotace byla zkrácena domnělým viníkům – fotbalu a Jiskře. Nutno podotknout, že u fotbalu to bylo jasné, neboť to byli právě jeho zástupci, kteří pro změny dokázali přesvědčit 9 z 11 členů finančního výboru. Zbylým organizacím dotace zůstala. Následovaly rezignace ve vedení FC Slovan a kolotoč jednání, co dál s fotbalovým klubem.

V roce 2016 bylo rozdělování dotací „pro jistotu“ finančnímu výboru, poprvé v jeho historii, odebráno. Byla zřízena komise rady města, ve které zasedl z každé strany jeden zastupitel. Přes pokusy vrátit dotace do mezí z roku 2014 komise drtivou většinou hlasů zopakovala postup, který o rok dříve vymysleli členové finančního výboru v zastupitelstvem upravené verzi. Sport a kultura tak v součtu znovu dostaly o významnou částku více.

Letos se stalo něco nevídaného. Zatímco v roce 2016 rozdělovalo město (na rok 2017) na sport celkem 11,383 milionu korun (a v předchozích letech méně), nyní je to na rok 2018 celých 15,842 milionu korun. Tuto částku schválilo v červnu zastupitelstvo a ta o více než 2 miliony korun převyšuje součet žádané částky všech z roku předchozího. Pokud tedy budou žádosti v podobné výši, respektive i vyšší, tak budou všichni žadatelé uspokojeni stoprocentně. Hokejový klub také poprvé zůstal ve stejném vlaku jako všechny ostatní sporty.

Kultura si už tolik výskat nemůže, protože jí zastupitelstvo celkovou sumu snížilo. Pravdou však je, že se už nebude přidělovat dotace kinu, které je více než rok v majetku města. Částka na rozdělení je tak přibližně stejná. V zimě, před necelými dvěma roky se kromě veřejnosti zastala fotbalových funkcionářů i řada osobností. Známý spisovatel František Uher psal o „Nebetyčné ostudě radnice“, jejíž neexistující pravidla pro přidělování dotací dokázal problém fotbalu medializovat po celé republice.

Kolega Jaromír Kulhánek napsal po rezignaci předsedy fotbalového klubu Ondřeje Pavlase glosu „Někdo musí být první, kdo zeď hlavou prorazí“. V posledním odstavci uvedl ve fázi, kdy rezignoval zatím jen Ondřej Pavlas „…Dnes zůstal sám, ale kdoví, třeba si brzy na něho zase rádi sportovní funkcionáři vzpomenou, pokud se v Havlíčkově Brodě ve věci přerozdělování dotací něco, a to vskutku zásadního, nezmění“.

Ono se změnilo, ale právě to stojí za vzpomínku, protože a byť ho to stálo „sportovní hlavu“, hlavou zeď prorazil.

Autor: Petr Veselka

21.9.2017 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Ilustrační foto

Petr Valdman: Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální

Neznámý sprejer poničil vagon

Havlíčkův Brod - Policisté z obvodního oddělení Havlíčkův Brod pátrají po neznámém pachateli.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Do Brodu míří Legiovlak, ukáže jak cestovali legionáři

Havlíčkův Brod – Legionářské muzeum na kolejích se vrací z dvouměsíční cesty na Slovensku, aby navštívilo také Vysočinu. Od 17. do 22. října zakotví i v Havlíčkově Brodě.

Ždírec a Lučice už mohou využívat mobilní rozhlas

Havlíčkobrodsko – Od návrhu k činům. Zvýšit informovanost občanů se rozhodlo město Ždírec nad Doubravou. Zavedlo moderní službu s názvem mobilní rozhlas. První informace o mobilním rozhlasu zveřejnilo město v létě, nyní mohou zájemci tuto službu začít využívat. Stejně tak začíná provoz mobilního rozhlasu v obci Lučice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení