VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stacionář pro handicapované, Petrklíč, získal nové zázemí

Ledeč nad Sázavou – Denní stacionář Petrklíč v Ledči nad Sázavou se přestěhoval z mateřské školy ve Stínadlech do nových prostor rodinného domku v Pivovarské ulici.

3.5.2012
SDÍLEJ:

Někdejší rodinný dům se podařilo nákladnou rekonstrukcí přeměnit v moderní zařízení sociálního typu. Stacionář využívají místní, ale i přespolní klienti. Foto: Deník/Jaromír Kulhánek

Důvodem stěhování byl podle vedení stacionáře hlavně přístup ledečské radnice, která stacionáři nepomáhá tolik, jak by si zasloužil.

„Nemáme od města dostatečnou podporu," konstatovala za vedení stacionáře Iveta Vrbová. Stacionář určený klientům s mentálním a kombinovaným postižením je otevřen pět dní v týdnu, jeho služeb využívají nejen místní, ale i klienti ze vzdálenosti až 40 kilometrů od Ledče.

Nový objekt rodinného domku v Pivovarské ulici je téměř bezbariérový, vybavený moderním nábytkem, nechybí ani polohovací lůžko a speciální herna včetně rehabilitace. Stacionář navštěvuje necelá dvacítka klientů, je jednou ze sociálních služeb poskytovaných Oblastní charitou v Havlíčkově Brodě.

„Denní stacionář vznikl v Ledči před deseti lety z iniciativy rodičů handicapovaných dětí v prostorách mateřské školy ve Stínadlech. Za tu dobu prošlo stacionářem nemálo klientů, kteří za deset let dospěli, ale rádi se k nám vracejí. Bohužel, za deset let jsme zažili okamžiky nejen šťastné, ale i zlé, kdy se radnice rozhodla ztížit nám podmínky existence," posteskla si Vrbová.

Proto začalo vedení stacionáře uvažovat o přestěhování, důvodem byla i skutečnost, že prostory ve Stínadlech už stacionáři kapacitně nestačily.

„Naskytla se nám naštěstí příležitost získat tento rodinný domek, ale nebude to poslední stěhování. Díky dotacím ve výši 20 milionů korun od rady regionálního rozvoje se staví zbrusu nový objekt v ledečské lokalitě Barborka, až bude hotový, přestěhujeme se tam," upřesnila Vrbová.

Na financování stavby v lokalitě Barborka pořádal Petrklíč dobročinnou sbírku. Podporu získal i z výtěžku tradiční Tříkrálové sbírky pořádané havlíčkobrodskou Oblastní charitou.

Podle bývalého starosty Stanislava Vrby tehdejší vedení ledečské radnice stanovilo stacionáři v mateřské škole ve Stínadlech nájem ve výši 1000 korun ročně, energie hradil stacionář 10 tisíc korun čtvrtletně. Na jednoho uživatele z Ledče, kterých je pět až šest, pak stacionáři radnice přispívala částkou 20 tisíc ročně.

"Vše se změnilo s nástupem nového vedení radnice, které stacionáři nabídlo, aby se přestěhoval do jiné budovy, do prostor mateřské školy 28. října. Ten ale potřebám handicapovaných nevyhovoval, proto to vedení stacionáře odmítlo, tím se vztahy mezi Petrklíčem a radnicí zhoršily," popsal situaci bývalý starosta Vrba.

„Město pomáhalo stacionáři až dost, přispívali jsme i finančně, bez ohledu na to, jak provoz stacionáře byl efektivní. Když jsme stacionáři nabízeli přestěhovat se do jiné budovy, vedení to odmítlo a nyní si koupilo nový objekt a ne zrovna levný. Tomu nerozumím," podivil se současný místostarosta Jaroslav Doležal.

Radní: pomáhali jsme až dost

„Stacionář jsme dotovali až dost, hradili jeho provoz. Když jsme Petrklíči nabízeli jinou budovu zdarma, nebyl zájem. Dnes si stacionář pořídil bývalý rodinný domek, ještě si nechává stavět v lokalitě Barborka za dotaci dvaceti milionů nový objekt. Mám pocit, že si z nás někdo dělá blázny," ohradil se ledečský starosta Petr Vaněk.

Na stavbu nového objektu v Barborce, kam se bude Petrklíč časem stěhovat, získal stacionář v roce 2009 od radnice pozemek za symbolickou cenu. Spory s novým vedením radnice v Ledči začaly loni na jaře, kdy se rodiče postižených klientů stacionáře Petrklíč v Ledči nad Sázavou obrátili se žádostí o pomoc na Kraj Vysočina. Tvrdili, že jim město hází klacky pod nohy a nemluví s nimi. Navíc hrozí, že je vystěhuje ze současných prostor, a nové, které město mohlo zdarma získat, pro stacionář neuvolní.

Autor: Štěpánka Saadouni

3.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení