VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strážníci z Chotěboře ohlídají pořádek také ve Ždírci

Chotěboř – Působnost městských strážníků v Chotěboři se podstatně rozšíří.

27.3.2015
SDÍLEJ:

Ředitel Městské policie Chotěboř Jiří Novotný.Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

Od května by měli dohlížet i na pořádek v sousedním městě Ždírec nad Doubravou.

Chotěboř a Ždírec se tak stanou zřejmě jedinými městy na Vysočině, kde by taková spolupráce měla na základě smlouvy do budoucna fungovat.„K tomuto kroku došlo na základě vzájemné smlouvy. Záleží nám na tom, aby naše městská policie byla vidět, navíc město Ždírec o služby městské policie stojí," upřesnil starosta Chotěboře Tomáš Škaryd.

„Ano, bylo to město Ždírec, které oslovilo Chotěboř a požádalo o výpomoc v oblasti služby městské policie, ale udělali jsme to poprvé už před sedmi lety," upřesnil starosta Ždírce Jan Martinec s tím, že tehdy se chotěbořští radní k žádosti nestavěli zrovna vstřícně. „Vysvětlili nám, že městská policie má dost práce se zajišťováním pořádku v Chotěboři. Nicméně loni na podzim jsme oslovili radní znovu. Ukázalo se, že nový starosta Škaryd a místostarosta Janovský jsou té myšlence nakloněni. Navíc že plánují počet městských strážníků zvýšit," upřesnil vývoj jednání starosta Martinec.

Služby nebudou v plném rozsahu

Jak budou strážníci z Chotěboře ve Ždírci působit, to bude podle starosty Martince záležet na obsahu smlouvy, kterou sepisuje právník z Havlíčkova Brodu. Tam bude přesně určen limit činnosti strážníků, jak bude služba vypadat, jaké budou náklady. „Strážníci z Chotěboře by měli začít ve Ždírci působit od května. Měli bychom zájem o všeobecný dohled nad pořádkem ve městě, pořadatelskou činnost, kontrolu silničních přechodů. Zároveň bychom chtěli naše městské kamery napojit na pult centrální ochrany městské policie v Chotěboři," vysvětlil starosta Martinec. Záměr schválilo zastupitelstvo města, na činnost městské policie město Ždírec vyčlení zatím zhruba 100 tisíc korun ročně. Podle ředitele městské policie Chotěboř Jiřího Novotného nebude ale možné poskytovat pořádkovou službu ve Ždírci v plném rozsahu.

„Činnost městské policie z Chotěboře bude ve Ždírci omezená. Bude fungovat pouze na základě objednávky ze strany města Ždírec. V žádném případě nebude jeden chotěbořský strážník ve Ždírci k dispozici nepřetržitě. To by oslabilo naši činnost ve městě Chotěboř," zdůraznil Novotný.

Dohoda bude uzavřena například na určitý počet hodin za určité časové období, na určitý druh činnosti.

Podle starosty Tomáše Škaryda město Ždírec samozřejmě za veškeré služby městské policie zaplatí podle smlouvy. Strážníci budou ve Ždírci dohlížet nejen na pořádek, ale budou také měřit rychlost ve městě i jeho místních částech. To podle tajemníka městského úřadu Chotěboř Milana Linharta poněkud zkomplikuje život řidičům, kteří milují rychlou jízdu a neradi šlapou na brzdu. „Pokuty za překročení rychlosti budou řidiči platit nikoliv ve Ždírci, ale až v Chotěboři, takže je čeká dvojnásobná starost," podotkl tajemník.

Věc dohody

Taková vzájemná výpomoc mezi městy, která, aby udržela pořádek, si navzájem půjčují městské strážníky, není vůbec obvyklá. O podobné spolupráci uvažovalo zhruba před sedmi lety město Ledeč nad Sázavou a Světlá nad Sázavou.

světelští městští strážníci měli změnit zhruba třikrát ročně své působiště. Na několik hodin měli jednou za čas zajet do sousedního města Ledče nad Sázavou, a posvítit si tam na neukázněné řidiče. Ke vzájemné spolupráci nakonec nedošlo, protože Světlá má městské strážníky pouze tři, kteří v plné sestavě slouží jen při nárazových akcích, jinak se ve službě střídají ve dvou.

Že smlouva, kterou mezi sebou uzavřelo město Chotěboř a Ždírec, není obvyklá, potvrdil zástupce ředitele městské policie Jihlava Stanislav Maštera.

„Vzájemnou výpomoc tohoto typu zákon umožňuje na základě smlouvy. Záleží ale na podmínkách příslušného regionu a hlavně ochotě jednotlivých měst řešit problémy s dodržováním veřejného pořádku u sousedů," vysvětlil Maštera. Také o služby městských strážníků z Jihlavy projevilo zájem například několik měst na Humpolecku. „Jihlavští radní to ale zamítli s tím, že městská policie v Jihlavě byla zřízena především k tomu, aby zajistila pořádek v Jihlavě. Pokud vím, žádné město na Vysočině, které má svou městskou policii, nezajišťuje pořádkovou službu pro město jiné, které městskou policii nemá," konstatoval Maštera.

Podle názoru ostatních městských strážníků z Kraje Vysočina se může taková spolupráce stát pro chotěbořskou městskou policii doslova břemenem. Strážníci z Chotěboře budou pod palbou kritiky chotěbořských občanů, kteří jim budou vyčítat, že hlídají pořádek „u sousedů", ale na vlastní město zapomínají.

Autor: Štěpánka Saadouni

27.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení