VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti brodské stavební školy zazářili v soutěži Stavba Vysočiny

Havlíčkův Brod - Zajímavé stavby Vysočiny soutěžily již po patnácté o titul Stavba Kraje Vysočina. Odborná porota vybírala z nejpovedenějších novostaveb, rekonstrukcí, revitalizací nebo průmyslových počinů regionu. Vítězné tažení letos zaznamenala zejména brodská Střední průmyslová škola stavební akademika Stanislava Bechyně. Ta naprosto ovládla kategorii Studentský projekt.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Vítěz. Autorem vítězného návrhu v kategorii Studentský projekt se stal Lukáš Mottl z brodské Střední průmyslové školy akademika Stanislava Bechyně.Foto: Stavba Vysočiny/archiv

Studenti brodské stavebky obsadili všechny tři přední příčky. Čestné uznání poroty získala i samotná škola za přístavbu a stavební úpravy pro praktickou výuku. I další čestné uznání putovalo do Brodu, získala ho místní nemocnice za rekonstrukci pavilonu 13.

Odborná porota soutěže posuzuje architektonické vyznění díla, začlenění do prostředí, prostorové a funkční řešení, originalitu a samozřejmě kvalitu provedení. Pro budoucí autory staveb je přínosem a zajímavou výzvou kategorie určená právě jim, Studentský projekt. Ten letošní naprosto ovládla brodská stavebka.

„Cílem soutěže je aktivně zapojit studenty do fiktivního řešení konkrétního místa a umožnit jim porovnat svá řešení s návrhy studentů z jiných krajských škol. Autoři finálových prací se musí navíc připravit i na obchodní prezentaci svého projektu potencionálním investorům. Tentokrát měli studenti za úkol představit fiktivní řešení pro dostavbu nároží ulice Radnická ve Velkém Meziříčí,“ vysvětlil předseda soutěže Martin Pertl.

Úkol to nebyl snadný. Volné nároží ve Velkém Meziříčí vzniklo v sedmdesátých letech minulého století, když původní stavby ustoupily realizaci průtahu města. Zadání stanovilo maximálně dvě nadzemní podlaží, jedno pro komerci a druhé pro bydlení. Parkování mělo být řešeno v podzemí nebo před domem.

Autorem vítězného návrhu se nakonec stal Lukáš Mottl. Druhé místo obsadil Vojtěch Razim a třetí Jan Vařečka. Všichni jsou studenty brodské Střední průmyslové školy stavební akademika Stanislava Bechyně, která je na ně patřičně hrdá.

„Na studenty jsme samozřejmě pyšní, úspěchy nikdy nezevšední, protože se týkají vždy jiných žáků. To nás utvrzuje v tom, že svou práci dělají naši pedagogové dobře. Nejsou to výsledky sporadické a náhodné, ale víceméně soustavné. Naši studenti postupují v řadě soutěží přes krajská kola do národních či mezinárodních a tam už je konkurence velká," uvedl ředitel školy Ladislav Fiala.

Škola podobné projekty podporuje. Je to pro ni i výborná prezentace. Zajímavostí je i fakt, ze na realizované přístavbě, za kterou škola získala čestné uznání poroty, se aktivně podíleli i samotní studenti.

„Bylo to v rámci projektu Postav si svůj dům. Kterému žákovi školy se poštěstí, aby se sám podílel na výstavbě své školy?“ podotknul Ladislav Fiala.

Stavba Vysočiny není první soutěž, ve které brodská škola zabodovala. Na začátku června získala třeba třetí místo v soutěži Zlatá jeřabina za model města Havlíčkův Brod v oblasti péče o kulturní dědictví.

Studenti se pravidelně umísťují i na předních příčkách soutěží Stavoks, Talent Vysočiny nebo Rozpočtujeme s Callidou.

Brodská stavebka je důkazem toho, že řemesla mají svou prestiž a mají mladým lidem co nabídnout. Technické profese na trhu práce stále chybějí a uchazeči o studijní obory si to zřejmě začínají uvědomovat. „Mile nás překvapuje slušný zájem o učební obory. Vypadá to, že si lidé začínají uvědomovat, že v současné době platí, více než kdy jindy, že řemeslo má zlaté dno,“ dodal ředitel školy.


Autor: Veronika Hošková

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Peníze. Ilustrační foto.

Světlá po letech vyjednávání koupila pozemek v centru města

Ilustrační foto.

Dohled na bezpečností silničního provozu zajišťoval policejní vrtulník

Maso z nutrií je kvalitní a dietní, v jídelníčku se ale moc neobjevuje

Přibyslav – Pravidelně koncem června se v Přibyslavi koná chovatelská přehlídka, jejíž součástí je vyhlášená mezinárodní výstava nutrií. Účastní se jí chovatelé z Čech i ze Slovenska.

Za volant sedl pod vlivem alkoholu, přišel o řidičák

Havlíčkobrodsko - Policejní kontrola se stala osudnou v pátek 23. června kolem desáté hodiny dopoledne na silnici první třídy číslo 38 mezi obcemi Skuhrov a Kámen řidiči vozidla Ford Transit.

Karel Gott rozezpíval všechny věkové kategorie

Humpolec - V sobotu 24. června vyvrcholil třídenní multižánrový hudební festival Bernard fest. Dopoledne patřilo Jaroslavu Uhlířovi a kapele Slza. Po obědě se pak představili Mňága a Žďrob a O5 a Radeček. Nejočekávanější koncert festivalu ale přišel až v 16 hodin, kdy tady zazpíval několikanásobný Zlatý slavík Karel Gott.

Hasiče zaměstnaly nehody a padlé stromy

Havlíčkobrodsko – Odstraňování následků čtvrteční noční bouřky a dopravní nehody. Tak vypadala o víkendu práce hasičů na Havlíčkobrodsku. V sobotu dopoledne odstraňovali hasiči v Chotěboři například strom, který spadl na plot rodinného domku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies