VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tématem knižního veletrhu budou také ceny

Havlíčkův Brod – Jak zachránit svět knihy pro čtenáře? Pevnými cenami. I to bude jedno z aktuálních témat už 26. ročníku nadcházejéícího Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě, který se uskuteční v Kulturním domě Ostrov 14. a 15. října.

4.10.2016
SDÍLEJ:

Markéta Hejkalová (vlevo) pozvala do Brodu opět řadu známých kulturních osobností. Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

„V současné době je přihlášených 150 autorů a 163 vystavovatelů. Některé programy se změnily, některé přibyly," sdělila ředitelka knižního veletrhu Markéta Hejkalová. Horkou novinkou bude bezesporu beseda knihkupců a nakladatelů o pevných cenách knih, což v době tržního hospodářství může leckoho překvapit.

„O této iniciativě se hovoří již od devadesátých let. Přiznám se, že jsem byla k tomuto nápadu, stanovit pevné ceny knih mezi knihkupci a nakladateli, poněkud skeptická. Zdálo se mi, že to není podstatné, jaké ceny nasadí nakladatel na tu či onu knihu a za kolik ji prodá knihkupec," podotkla Hejkalová.

Jenže jak se ukazuje, je to téma skutečně zásadní už s ohledem na vylidňování městských center odkud mizí obchody, hlavně knihkupectví, a prodej knih stále klesá.

„Minulý týden jsem hovořila s nakladatelkou ze Slovinska, která mi prozradila, že poté, co se pevné ceny knih u nich zavedly, prodej knih se výrazně zvedl," zdůraznila Hejkalová.

I kromě této bezesporu zajímavé besedy se mohou návštěvníci Podzimního knižního veletrhu těšit jako obvykle na bohatý program plný zajímavých osobností.

„Na poslední chvíli jsme se dozvěděli, že přijede například spisovatelka Lenka Procházková. Nebo autorka Jana Moravcová, která ve své knize přibližuje svět nevidomých, ale nezúčastní se bohužel z rodinných důvodů autor severského sci-fi Bengt Pohjanen," upřesnila další novinky knižního veletrhu ředitelka Hejkalová.

Kde domov můj

Každý ročník knižního veletrhu je věnován nějakému závažnému tématu. Letošním tématem je věta, kterou známe velmi dobře ze státní hymny Kde domov můj.

„Přiznám se, že státní hymnu jsem přesně na mysli neměla, spíš bychom se touto větou měli zamyslet nad tím, co je vlastně česká kultura, co jsou naše tradice. Co vlastně rozumíme pod slovem národní identita, především nyní v době migrační krize. A že k naší minulosti patří nejen to pěkné, ale i doby, na které nejsme zrovna hrdí," vysvětlila Hejkalová.

Proto na letošním ročníku přijali účast například autor Miloš Doležal se svou knihou Krok do tmavé noci, která se zabývá osudem umučeného kněze Josefa Toufara, Dagmar Lieblová, židovka, která zažila koncentrák či Jiří Padevět, který ve své knize Krvavé léto mapuje události v Československu po osvobození 
v květnu 1945.

Odlehčit vážné téma by mohly podle Hejkalové návraty k lidovým tradicím. Proto se na knižním veletrhu objeví 
i kniha Upeč si svůj kváskový chleba, před KD Ostrov bude nakladatelství Volvox Globator nabízet veletržní pivo.

I letos budou moci návštěvníci veletrhu soutěžit slosovatelnými vstupenkami, na kterých by měli kromě svého jména uvést i jako literární postavu považují za nejprotivnější.

„Je pravda, že nějakou otázku jsme pokládali čtenářům každý rok. Většinou jsme se ptali na jejich nejoblíbenější knihu či autora, ale letos jsme měli ušlechtilosti dost, tak se čtenářů zeptáme, která knižní postava je jim nejméně sympatická. A je zajímavé, že 
o tomto tématu se diskutovalo i mezi vydavateli a členy Pen klubu. Často vedl brouk Pytlík či medvídek Pú," řekla s úsměvem Markéta Hejkalová. Kdyby ona sama měla napsat, která literární postava je jí nejméně sympatická, pak by to prý byla madame Bonacieux ze Tří mušketýrů, která je tak kladná až nudí, na rozdíl 
od zrádné lady de Winter.

Autor: Štěpánka Saadouni

4.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Ilustrační foto

Petr Valdman: Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální

Neznámý sprejer poničil vagon

Havlíčkův Brod - Policisté z obvodního oddělení Havlíčkův Brod pátrají po neznámém pachateli.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Do Brodu míří Legiovlak, ukáže jak cestovali legionáři

Havlíčkův Brod – Legionářské muzeum na kolejích se vrací z dvouměsíční cesty na Slovensku, aby navštívilo také Vysočinu. Od 17. do 22. října zakotví i v Havlíčkově Brodě.

Ždírec a Lučice už mohou využívat mobilní rozhlas

Havlíčkobrodsko – Od návrhu k činům. Zvýšit informovanost občanů se rozhodlo město Ždírec nad Doubravou. Zavedlo moderní službu s názvem mobilní rozhlas. První informace o mobilním rozhlasu zveřejnilo město v létě, nyní mohou zájemci tuto službu začít využívat. Stejně tak začíná provoz mobilního rozhlasu v obci Lučice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení