VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tradiční výrobce oblíbené Lučiny a Pribináčku změnil název firmy

Přibyslav – S novým názvem vstupuje do roku 2016 jeden z nejvýznamnějších tuzemských výrobců sýrů, společnost TPK.

10.1.2016
SDÍLEJ:

Francouzská společnost mění název, ale na chuť Pribináčku by to nemělo mít vliv.Foto: Deník/archiv

Firma se sídlem v Hodoníně, výrobce silných strategických značek Sedlčanský, Král Sýrů, Lučina, Apetito, Pribináček či Liptov tak převezme nový firemní název Savencia.

„Do roku 2016 vstupujeme jako firma, plně integrovaná do evropské průmyslové struktury Savencie. Z pěti právnických osob jsme postupně vytvořili dvě. Jednu pro Česko 
a jednu pro Slovensko," sdělil Miroslav Maňásek, generální ředitel Savencia pro čes
ký a slovenský trh.

„Název Savencia má podpořit mezinárodní viditelnost společnosti 
a zdůraznit její hodnoty. Špičkové know-how, kvalitu, chuť a inovativnost. Přesně tyto hodnoty přinášíme našim spotřebitelům, obchodním partnerům a dodavatelům," zdůraznil generální ředitel.

O přijetí názvu Savencia 
a celosvětovém přejmenování svých firem rozhodla mateřská francouzská rodinná společnost Bongrain. Slovo Savencia vždy doprovází spojení „Fromage & Dairy".

Francouzské slovo „fromage" (sýr) symbolizuje páteř výrobního profilu společnosti – výrobu sýrů, zatímco anglické „dairy" vyjadřuje podnikání v oboru mlékárenských výrobků.

Ještě pod názvem Bongrain začala Savencia podnikat v tuzemském mlékárenství již počátkem 90. let. Od té doby výrazně modernizovala a rozšířila výrobu sýrů a stala se jedním z hlavních hráčů na tuzemském trhu.

Šťastné partnerství

Roku 1993 majetkově vstoupila do podniku Pribina Přibyslav, následovala akvizice Povltavských mlékáren Sedlčany a v roce 1999 vstup do TPK Hodonín. Postupně došlo k integraci všech uvedených podniků do jedné právnické osoby.

„V roce 1989 byla většina, téměř 80 procent zařízení Pribiny na odpis. Hledali jsme jistotu u světového výrobce, 
a tím se v 90. letech v období privatizace, stala firma Bongrain. Francouzi investova
li tehdy do závodů v Česku přes dva miliony korun," zavzpomínal na společné začátky s firmou Bongrain u příležitosti oslav devadesáti let od počátků výroby plísňových sýrů v Pribině jednatel společnosti Bongrain ČR Oldřich Obermaier.

Právě díky spojení s firmou Bongrain vznikla podle Obermaiera v Hesově u Přibyslavi moderní továrna.

A to továrna s moderním provozem za přísných hygienických podmínek.

Pribina ale není jen producent pribináčků a chutných sýrů, ale podporuje rovněž různé sportovní aktivity. Pribina je například sponzorem biketrialového oddílu AMK Hamry nad Sázavou.

„Jenom díky podpoře ze strany Pribiny můžeme soutěžit, účastnit se závodů, vychovávat nové reprezentanty, neboť tento sport je velmi drahý," nechal se slyšet trenér a předseda oddílu Miroslav Křiva.

Savencia Fromage & Dairy Czech Republic v současné době vyrábí v Česku ve třech závodech – v Sedlčanech, Přibyslavi a Hodoníně pestrý sortiment čerstvých, tavených, zrajících a termizovaných sýrů pod značkami, které se staly u českých spotřebitelů ikonami, jako například legendární Pribináček nebo Lučina.

Do portfolia značek Savencie na našem trhu kromě značek Lučina, Pribináček 
a Liptov patří rovněž Sedlčanský, Král Sýrů, Apetito, 
a také Javor, Lunex, Pribina 
a na Slovensku Bambino. Savencia zaměstnává v České republice a na Slovensku bezmála 1 200 zaměstnanců a její roční tržby dosahují řádově přes 3 miliardy korun v Česku a 1,5 miliardy korun na Slovensku.

Savencia, původně francouzská rodinná firma Bongrain, patří do světové „top 5" v oboru sýrů a mlékárenských výrobků. Tradice společnosti sahají až do 20. let 
20. století. V roce 1956 uvedla na trh legendární plísňový sýr pod značkou Caprice de Dieu, vyrobený v rodinné sýrárně Bongrain v Illoud ve Francii. Vyrábí i další značky, jako Tartare či Saint Agur, známé 
i z našeho trhu.

Zaměstnává bezmála 20 000 osob v třicítce zemí světa a její výrobky se prodávají ve více než 120 zemích. Výroba sýrů představuje řádově šedesát procent tržeb.

Celosvětové tržby dosahují řádově 124 miliard korun. Přičemž třetiny těchto tržeb dosahuje na mateřském francouzském trhu a dalších přibližně čtyřicet procent v řadě evropských zemí.

Společnost výrazně investuje do inovací, moderních technologií i ochrany životního prostředí. V posledních dvou letech její investice celosvětově dosahovaly asi 4,4 až 4,7 miliardy korun ročně.

Martin Walter

Autor: Štěpánka Saadouni

10.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení