VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři pedagogové ze Ždírce se zdokonalovali v angličtině na ostrově Malta

Ždírec nad Doubravou – Celých čtrnáct dní prožili tři pedagogové, včetně ředitele ze základní školy ve Ždírci nad Doubravou Oty Bence, na ostrově Malta ve Středozemním moři.

21.11.2015
SDÍLEJ:

Na konci pobytu obdrželi všichni tři pedagogové (ředitel Ota Benc zcela vlevo) zvláštní certifikát.Foto: Archiv Oty Bence

Hlavním cílem vzdělávacího pobytu bylo zdokonalit se v angličtině.

„Pobyt na Maltě se uskutečnil v rámci projektu, na který jsme získali peníze z Ministerstva školství. Tento projekt podpořil čtyři pro nás zajímavé aktivity. Čtenářské dílny, jazykové a vzdělávací pobyty pro školní děti ve Velké Británii a jazykové pobyty pro pedagogy," vysvětlil ředitel školy ve Ždírci Ota Benc. Jazykový pobyt pro učitele na Maltě se uskutečnil v době od 10 do 24 října, na konci pobytu obdrželi účastníci kurzu zvláštní certifikát.

„Místem našeho pobytu byla jazyková škola Club Class poblíž hlavního města La Valletta. Naším úkolem bylo v rámci programu absolvovat v pozici žáků 40 hodin intenzivní výuky angličtiny za pomoci učebnic, testů, cvičení a konverzace, tím si osvěžit naše jazykové znalosti," upřesnil ředitel Benc.

Bez mobilních telefonů

Nejdřív všichni přítomní (ve většině případů šlo o mladé lidi kolem dvaceti až pětadvaceti let z různých koutů světa), vyplnili vstupní test. Podle toho se rozdělili do skupin. Jediným povoleným jazykem pro vzájemnou diskuzi v areálu školy byla angličtina. Studenti měli například striktně zakázáno používat během hodiny mobilní telefony, ale to bylo podle ředitele Bence spíš proto, aby si některý z posluchačů výuku tajně nenatáčel, protože by tím škola přišla o svoje know how.

„V každém případě už samotný pobyt byl zážitek. Absolvoval jsem takový kurz vůbec poprvé v životě. Mezi posluchači jsem byl jeden z nejstarších. Co se týče angličtiny, jsem spíš samouk a najednou je člověk nucen komunikovat s lidmi, jejichž angličtina je na různé úrovni. Každý spolužák měl jiný přízvuk, včetně vyučujícího, někomu jsem začátku nerozuměl ani slovo. Ale časem ztratíte ostych, naučíte se komunikovat s lidmi. Mě osobně tento pobyt hodně dal. Uvědomil jsem si, že se svými jazykovými schopnostmi neztratím, že se dokážu domluvit bez velkých problémů, ale poznal jsem i svoje limity. To mě bude motivovat, abych svoje znalosti dál zdokonaloval. Každý ředitel školy by měl podle mého soudu dnes ovládat angličtinu na slušné úrovni," shrnul svoje základní pocity z jazykového kurzu ředitel Benc.

Cenné výměny názorů

Pobyt v početné skupině studentů různých ras a národností byl zajímavý i z čistě lidského hlediska. „Bylo občas poučné seznámit se s názory a životní filozofií oceánografa z Brazílie, studentů z Japonska, Koreje nebo Afriky. Někdy docházelo i k pozoruhodným situacím, když během konverzace na téma druhá světová válka tvrdila jedna studentka z Kazachstánu, že celou válku vyhrál Stalin a myslela to vážně," podotkl Benc. Ostrov Malta je velmi kosmopolitní stát.

„Podle informací, které jsme získali od místních obyvatel je na ostrově asi jen pět tisíc nezaměstnaných, ekonomika roste. Práci najít prý není problém, ale je otázka, jak je placená. Ceny jsou poměrně vysoké, stejně jako nájmy. Je tu hodně cizinců, někteří jezdí jako turisté, jiní zde žijí a pracují. Potkat tady Čecha není nic zvláštního. Já na Maltě potkal například bývalou žákyni ze Žižkova Pole, nebo známého z Přibyslavi. Jeho dcera pracuje na Maltě jako lékařka, diabetoložka. Čím dál víc Malťanů má prý totiž problémy s cukrovkou, protože i tento středomořský ostrov postihla metla moderní civilizace, obchody s rychlým občerstvením. Ale chybějí specialisté," svěřil se ředitel Benc s některými osobními postřehy.

Maltština je zvláštní jazyk připomínající arabštinu a italštinu. Úřední jazyk je maltština a angličtina. „To propojení dvou jazyků je také zajímavé. Například místní univerzita v La Vallettě vyučuje jen v angličtině, ale nikdo to pokud vím, nebere jako diskriminaci. Během svého pobytu jsme potkali rodiny Malťanů, které mluví mezi sebou anglicky, a to prý někdy i doma," podotkl Benc s tím, že by si dovedl představit, že by na tomto ostrově prožil pár let, ale natrvalo by se tam usadit nechtěl.

„Krajina je hodně jednotvárná, vyprahlá. Moře je pro nás, obyvatele střední Evropy lákadlem, ale Vysočina by mi určitě časem chyběla. Ovšem pro milovníky historie je Malta hotový ráj protože je velice bohatá na historické památky, často jsou ovlivněné arabskou kulturou. Některé z nich jsme měli možnost navštívit" dodal Benc.

Vzdělávací pobyt pro učitele na Maltě či návštěva ždíreckých žáků v Británii bylo dle jeho názoru zážitkem, který by si škola někdy v budoucnu ráda zopakovala. „Celý projekt, včetně našeho pobytu na Maltě a pobytu našich školních dětí ve velké Británii financovalo Ministerstvo školství. Přišel asi na 980 tisíc korun a stačilo jen podat žádost, ale nemyslím si, že v budoucnu takové šance ještě přijdou, což by ale bylo škoda," konstatoval ředitel.

Inspirace do budoucna

V současné době dobíhá ve škole ve Ždírci ještě jedna část projektu hrazeného z ministerských dotací. Takzvané stínování. Jedna ze ždíreckých učitelek sbírá zkušenosti na škole v rakouském Grazzu, angličtinářka absolvuje týdenní pobyt v Helsinkách, informatik se chystá do Stuttgartu.

„Myslím, že by bylo škoda v mezinárodním vzdělávání nepokračovat a nevyužít možností, které se dnes nabízejí. Naplánovali jsme setkání s rodiči. Chceme hledat cesty jak dál, jak zapojit do projektu mezinárodního vzdělávání co nejvíc žáků, bez ohledu na finanční situaci rodin. Nechceme nabízet jen placené kurzy a pobyty těm, kteří si to mohou dovolit, ale hlavně těm, kteří mají zájem se vzdělávat. Jednou z možností je hledat například sponzory, případně navázat kontakty se školami v zahraničí a organizovat výměnné pobyty," konstatoval ředitel Benc.

Autor: Štěpánka Saadouni

21.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

K Hradozámecké noci se připojí i kostel sv. Víta v Zahrádce.

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Velká voda ukázala, co umí.
6

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Havlíčkův Brod - Oblíbený brodský klub Oko prochází velkými změnami. Už na konci června byla dokončena potřebná renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Havlíčkův Brod - Robert Fulghum, Martin Hilský, Michal Viewegh nebo Zdeňek Svěrák, i s těmito literárními osobnostmi se budou moci setkat čtenáři 20. a 21. října na tradičním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Minimální život

Tak nám minimální mzda z rozhodnutí vlády vyroste na 12 tisíc korun. Vládní opozice je samozřejmě proti. V tom případě by stálo za to poznamenat, že když se ve vládních kuloárech hovoří o zvyšování mezd pro poslance a senátory, tak opozice ani nepípne. Proti zvyšování vlastní mzdy by přece protestoval jen blázen!

Policisté pátrají po šestnáctileté Jenifer z Brodu

Havlíčkobrodsko – Pelhřimovštví kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po pohřešované šestnáctileté dívce z Havlíčkova Brodu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení