VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tříkrálová sbírka přináší korunky na dobročinné účely

Havlíčkobrodsko – Setkání koordinátorů Tříkrálové sbírky v rámci Diecézní katolické charity Hradec Králové, pod níž spadá i Oblastní charita Havlíčkův Brod ukázalo, že nastal čas organizovat letošní již sedmnáctý ročník celorepublikové dobrovolnické akce, v níž hlavní roli hrají právě tři mudrcové z Východu.

29.10.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Jak po schůzce v Hradci Králové, která se uskutečnila 20. října, uvedla koordinátorka sbírky v OCH HB Bc. Jana Dománková, i pro havlíčkobrodskou Charitu je důležitá nejen vybraná částka, ale hlavně lidský rozměr. „Je velmi podstatné, že naši koledníci přináší rodinám požehnání, ať jsou jejich blízcí zdraví, šťastní a ať se jim daří. I proto se chceme opět zaměřit na předání tohoto poselství," shodla se havlíčkobrodská koordinátorka s ostatními účastníky královéhradeckého setkání.

Zároveň ale zdůraznila důležitou roli vybraných peněz, neboť každá korunka pomáhá. Loni se v havlíčkobrodském a humpoleckém vikariátu v celkem 429 úředně zapečetěných pokladničkách ukrývala rekordní částka – 2 021 857 korun. Systém je takový, že 65 procent z vybrané částky se vrací zpět Oblastní charitě Havlíčkův Brod. Tyto peníze pomáhají lidem v regionu, kteří se ocitli v nepříznivé životní situaci.

„Tentokrát chceme přispět na svozy klientů do charitních zařízení a zpět do jejich domovů, na poskytování různých druhů terapií, jako je například canisterapie či hippoterapie, a také na vzdělávání pracovníků zaměřené právě na realizaci terapií. Vedle toho bychom chtěli nakoupit kompenzační pomůcky do charitní půjčovny v Havlíčkově Brodě a v Humpolci a zároveň zajistit možnost dopravy těchto pomůcek přímo ke klientovi," vyjmenovala Jana Dománková, kam poputují darované peníze z nadcházející Tříkrálové sbírky.

Dalších patnáct procent z celkové částky využije na své projekty Diecézní katolická charita Hradec Králové. Deset procent bude pomáhat potřebným v zahraničí, pět procent pomůže celostátním projektům a zbylých pět procent pokryje režii sbírky. Součástí Tříkrálové sbírky jsou v řadě měst a vesnic také oblíbené doprovodné akce. Například v Humpolci je k vidění živý betlém, v Přibyslavi se koná Tříkrálový koncert a ve farnosti Velká Losenice a Havlíčkova Borová se hraje divadlo s názvem Čtvrtý z mudrců.

„Pro nadcházející Tříkrálovou sbírku jsme v podstatě žádné novinky nenaplánovali, zůstáváme u osvědčené tradice. I když jistá malá překvapení přece jen vymýšlíme, ale více prozradíme až později," usmála se tajemně Jana Dománková.

Tříkrálovou sbírku každoročně pořádá Charita České republiky. Skupinky koledníků, doprovodné akce i distribuci pokladniček organizují jednotlivé místní Charity, často ve spolupráci s farnostmi, školami či různými mládežnickými organizacemi. Letos se bude koledovat v termínu od 5. do 12. ledna 2017, a to opět s přesnými pravidly.

Jen s průkazkou

Skupinky, které navštěvují domácnosti, obvykle tvoří tři koledníci v dětském věku převlečení za bájné krále. Koledníky lze rozpoznat podle průkazky vystavené Charitou ČR a potvrzené příslušnou diecézní Charitou. Průkaz obsahuje podpisy odpovědných osob i razítko diecézní Charity. Údaje na průkazu koledníka musí souhlasit s údaji v jeho průkazu totožnosti, který si dárce může taktéž vyžádat.

Kasička, do které koledníci vybírají, musí být úředně zapečetěna příslušným městským či obecním úřadem nebo magistrátem. Číslo pokladničky musí souhlasit s číslem průkazky. Na kasičce je umístěna také nálepka se znakem Charity.

Říjnové setkání koordinátorů v Hradci Králové bylo ve znamení předávání si zkušeností a rad, které mohou přispět k hladšímu a atraktivnějšímu průběhu akce na všech místech královéhradecké diecéze.

Aneta Slavíková

Autor: Redakce

29.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Lidé vyběhali Pavlovu novou učebnu. Za pár dní

Krajský úřad v Jihlavě
5

Plánuje se budova pro krajské úředníky. Za 400 milionů

Na Pelhřimovsku jsou výnosy obilí slušné. Dokáží to i na dožínkách

Vysočina – Pelhřimovští zemědělci se chystají na dvanáctý Agrární a potravinářský den neboli Pelhřimovské dožínky, které se konají v sobotu 2. září od třinácti hodin na tamním Masarykově náměstí. Na rozdíl od jiných vysočinských měst tady mají bohatou tradici.

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Náměšť nad Oslavou - Mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike začíná. Uskuteční se od středy 23. srpna do úterý 12. září na základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou a na dalších místech v zemi.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení