VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Týdny duševního zdraví odstartuje „zázračný lék“

Havlíčkův Brod - Fokus Vysočina tvrdí, že ekonomická krize zvyšuje počet depresí a sebevražd.

1.9.2012
SDÍLEJ:

ilustrační fotoFoto: Denik

Už za několik dnů odstartují na Havlíčkobrodsku Týdny pro duševní zdraví. Letošní ročník bude věnován souvislostem mezi ekonomickou krizí a zvýšeným výskytem depresí, rovněž i dvaceti letům existence Fokusu Vysočina, který se od počátků své existence zaměřil právě na klienty s duševními problémy.

„Téma duševního onemocnění je jistě vážné téma, ale lze se na něj podívat také s nadhledem a trochou nadsázky, aby se lépe zviditelnilo a pomohlo tak k odstraňování stále přetrvávajících předsudků vůči duševně nemocným lidem. Nechali jsme proto vyrobit balení, v uvozovkách. léčivého přípravku MULTI – FOKUS, které obsahuje 20 tablet pro samostatnost a sebedůvěru každého z nás. Účinnou látkou přípravku je porozumění a respekt k situaci lidí s duševním onemocněním," informuje s úsměvem Martin Prášek vedoucí střediska Fokus Vysočina Havlíčkův Brod.

„Týdny duševního zdraví probíhají v celé ČR již více než 20 let. Cílem je bořit mýty o lidech s duševními problémy, informovat o činnosti organizací, které jim pomáhají, a samozřejmě přispět k duševní pohodě nás všech. Také letos v září a říjnu pořádá Fokus Vysočina kulturní a osvětové akce ve městech, kde má svá střediska – v Havlíčkově Brodě, Pelhřimově, Chotěboři a Hlinsku," pokračuje Martin Prášek.

Týdny pro duševní zdraví nejsou pouze záležitostí České republiky. Podobné kampaně probíhají téměř po celém světě v období kolem 10. října, který byl vyhlášen Světovým dnem pro duševní zdraví.

Nehod ubývá, sebevraždy stoupají

„Jeho letošním tématem je prokázaná souvislost mezi ekonomickou krizí a zvýšeným výskytem depresí.

Ministerstvo zdravotnictví ČR slibuje převratné změny v uspořádání psychiatrické péče, doufejme, že tyto změny opravdu povedou k rozvoji komunitních služeb pro osoby s duševním onemocněním," konstatuje Martin Prášek.

Problematika duševního zdraví je podle Fokusu skutečně závažná a bohužel stále opomíjená.

„Denně slyšíme ve zpravodajství informace o dopravních nehodách, jsme upozorňováni na rizika související s automobilovou dopravou. Málokdo už ví, že v důsledku sebevraždy zemře v ČR ročně více než dvojnásobné množství lidí než při autohaváriích . Například v roce 2011 to bylo 1 502 osob. Zatímco smrtelných dopravních nehod na silnicích v ČR i celé Evropě ubývá, počet sebevražd v souvislosti s ekonomickou krizí roste," zdůrazňuje Prášek

Duševnímu zdraví je třeba věnovat celospolečenskou pozornost a na problémy více upozorňovat. Ale následovat musí podle odborníků i konkrétní opatření. To je smysluplná reforma psychiatrické péče, potřebné finanční prostředky na komunitní služby, účinné preventivní programy a destigmatizační kampaně.

Dvacet let Fokusu

„Vždy na podzim, v září a říjnu, pořádáme Týdny pro duševní zdraví ve městech, kde má Fokus Vysočina svá střediska – v Havlíčkově Brodě, Pelhřimově, Chotěboři a Hlinsku. I letos může laická a odborná veřejnost vybírat z bohaté nabídky kulturních a osvětových akcí, připravili jsme také výstavu k výročí 20 let existence Fokusu Vysočina, která bude umístěna v prostorách Krajského úřadu Kraje Vysočina v období od 11. 9. do 10. 10. 2012," upřesňuje Prášek.

V rámci vernisáže i následných dní se bude prezentovat prostřednictvím 15 velkých posterů historie Fokusu Vysočina a zároveň služby celé organizace. „Záměrně jsme zvolili i jiný než popisný formát prezentace. Chceme veřejnosti přiblížit naši činnost prostřednictvím fotografie, protože jsme přesvědčeni, že je více expresivní než slovní popis a zároveň dokáže vyvolat v lidech mnohem silnější emoce. Chceme tak poutavě přiblížit problematiku duševního zdraví a onemocnění a ukázat ji i z jiného pohledu, než je obvyklé," popisuje Martin Prášek průběh celé akce.

Zároveň Fokus vydal sborník příspěvků uživatelů svých služeb. Pro velkou většinu z nich je to první pokus zveřejnění jejich vlastní tvorby, která jim pomáhá zmírňovat projevy jejich nemoci.

Autor: Štěpánka Saadouni

1.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení