VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učňovskému školství mohou mistři pomoci

Havlíčkův Brod - Nebude to dlouho trvat a žáci, studenti i učni si půjdou pro  závěrečná vysvědčení.

11.6.2014
SDÍLEJ:

Jaromír KulhánekFoto: DENÍK/archiv

V souvislosti s blížícím se koncem školního roku lze, a to především o učňovském školství, říct, že nemá u nás na Vysočině, ale ani jinde v republice, na růžích ustláno. Učební obory systematicky a po dlouhá léta ubíjejí maturitní studijní programy, a to i ty, jejichž maturitní síla je více než pofidérní a dá se o ní pochybovat. Přesto jsou a budou učni a s nimi samozřejmě i učební obory potřebné, neboť šikovných řemeslníků není a nebude nikdy dost. Tuto skutečnost si naštěstí uvědomují nejen krajské samosprávy, ale také velké firmy a podniky. Snaží se proto český učňovský sektor resuscitovat škálou stipendií a výhod. Otázkou ale zůstává, bude-li tato iniciativa dostatečná. Možná by proto stálo za úvahu vzít do hry i drobné živnostníky, a to po osvědčeném vzoru „předprvorepublikového či prvorepublikového" mustru. Jsem přesvědčen, že optimální model takto pojatého učňovského školství by pedagogové, úředníci a s nimi i hospodářské komory a živnostenské svazy dali dohromady. Jde jen o to najít vhodnou motivaci pro živnostníka, který by byl ochoten si učně vzít, stanovit učni či učnici průběh a místo 
teoretického vzdělávání nadefinovat způsob jeho závěrečného vyhodnocení. Praktická stránka věci by už byla čistě na panu mistrovi. A koneckonců i rodičům, z nichž si mnozí nemohou dovolit díky současné ekonomické mizérii platit svému dítěti drahý internát a cesty do něj, by se mohlo ulevit. Do učení by totiž mohly jejich ratolesti často docházet v místě svého bydliště. Celé generace našich dědů a babiček se právě takto vyučily. Patřil k nim shodou okolností i ten můj děda. Ze Škrd-lovic jezdíval do Krucemburku a několik let se tam učil tesařem. Svou profesi ovládal bravurně po celý svůj život a nikdy nelitoval toho, že se vyučil právě u řemeslníka. Vím, že to celé může vyznívat poněkud archaicky, nicméně vlastní „jádro" tohoto zmíněného systému vzdělávání učňů, jak bychom to řekli dnes my, zůstává moderní stále a dá se na něm stavět, 
a to i na počátku 21. století.

jaromir.kulhanek@denik.cz

Autor: Jaromír Kulhánek

11.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení