VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úsilí o obnovu zahrádeckého kostela nekončí

Zahrádka u Ledče – Také v letošním roce hodlají lidé sdružení ve Spolku Přátelé Zahrádky pokračovat v získávání prostředků určených k postupné opravě kostela sv. Víta v Zahrádce u Ledče. Oznámil to Jan Čihák, člen spolkového výboru.

22.2.2015
SDÍLEJ:

Kostel sv. Víta v Zahrádce.Foto: Spolek Přátel Zahrádky

„Vyhlásili jsme novou veřejnou sbírku, jejíž výtěžek bude věnován na opravy, restaurování a vybavení kostela. Vyhlášení sbírky již bylo potvrzeno i Krajským úřadem Kraje Vysočina, který také ověřuje správnost průběhu sbírky a způsob využití prostředků v ní shromážděných. Sbírka se koná po dobu neurčitou," upřesnil Čihák.

Vloni se spolku ve spolupráci s Národním památkovým ústavem podařilo dokončit úpravu presbytáře, v němž se dochovaly vzácné nástěnné malby ze 14. století. „Tím byly vyčerpány finanční prostředky ve výši přes 750 tisíc korun, které se podařilo nashromáždit ve veřejné sbírce konané v letech 2010 až 2013. Zároveň byly z prostředků Ministerstva kultury ČR, šlo o zhruba 2,3 milionu korun, uskutečněny i stavební úpravy umožňující odvlhčení zdiva kostela," dodal Čihák.

Úpravy presbytáře

Obnovený presbytář a restaurované pozdně románské až raně gotické nástěnné malby označil Marek Hanzlík, kastelán státního hradu v Lipnici nad Sázavou, který v Zahrádce vykonává správu Národního památkového ústavu, za největší počiny, kterých byl v loňském roce kostel svědkem.

„Odborného restaurátorského zásahu se ujala Lenka Tondlová, posluchačka Fakulty restaurování Pardubické univerzity, pod vedením Jana Vojtěchovského," poznamenal Hanzlík.

Další části kostela včetně středověkých maleb na drolících se historických omítkách stěn kostelní lodi ale na svou opravu stále čekají.

„Přitom se jedná o jeden z posledních objektů, který připomíná osm set let trvající historii městečka Zahrádka, které muselo v 80. letech minulého století ustoupit přehradní nádrži na řece Želivce. Kostel v sobě skrývá nejen původní románské prvky, ale také základy starší sakrální stavby z doby před rokem 1 200, kdy toto území patřilo knížecímu rodu Přemyslovců." zdůraznil Čihák.

Cílem Spolku Přátelé Zahrádky je, aby byl v kostele sv. Víta v Zahrádce u Ledče nad Sázavou vybudován památník zátopové oblasti přehradní nádrže na Želivce, expozice připomínající působení P. Josefa Toufara v Zahrádce a aby se kostel stal důstojným prostorem pro setkávání rodáků, pořádání kulturních a společenských akcí, koncertů, výstav, bohoslužeb a podobně.

Příspěvky na opravy kostela je možno poukázat na účet veřejné sbírky číslo 5399739001/5500 vedený u Raiffeisenbank, nebo do zapečetěných sběracích pokladniček při akcích Spolku Přátelé Zahrádky. Informace o průběhu sbírky, využití získaných finančních prostředků a akcích pořádaných v Zahrádce je možno nalézt na internetových stránkách www.zahradka.euweb.cz.

Autor: Jaromír Kulhánek

22.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení