VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Borové uctili památku letce RAF. Přiletěly i Gripeny

Havlíčkova Borová – Bylo jen několik dní před Vánoci, když 10. prosince 1914 přišel v tehdejší Borové na svět stejnojmenný syn hostinského Josefa Stránského.

1.7.2014
SDÍLEJ:

Na pilota RAF Josefa Stránského přijel k borovskému kostelu vzpomenout i válečný veterán Imrich Gablech. Na hřišti pak byl k vidění model britské stíhačky Spitfire.Foto: Jitka Štefáčková

21. června 1944 se při bojové operaci nad francouzským územím zřítil k zemi bombardér britského královského letectva. Seděl v něm ani ne třicetiletý borovský rodák Josef Stránský spolu se svým kolegou Františkem Boudou. Ani jeden z nich se tak ze své další válečné mise nevrátil.

V sobotu, o dalších sedmdesát let později, prošel hřbitovní branou u kostela v Havlíčkově Borové průvod, jehož členové ve svých rukách nesli věnce. Ty za tichého přihlížení několika desítek dalších návštěvníků položili u pomníku padlých obou světových válek. Na desce, která připomínala padlé během druhé světové války, opět stálo jméno Josef Stránský.

V Havlíčkově Borové si tak o víkendu připomenuli památku svého rodáka, který v řadách RAF položil svůj život během bojů proti Hitlerovu Německu. Ten se narodil před sto lety a před sedmdesáti lety naposledy usedl do kokpitu svého bombardéru.

Důstojné piety se zúčastnili nejen letcovi příbuzní, vedení obce a borovští občané, ale i zástupci poslanecké sněmovny či ministerstva obrany, členové Czech Spitfire Clubu, Klubu vojenské historie nebo Československé obce legionářské. Poklonit se letcově památce přišel i jeden z posledních žijících československých členů RAF, Imrich Gablech.

„Na hrdiny, kteří neváhali položit svůj život za vlast, by se zapomínat nemělo," řekl na improvizovaném pódiu například Josef „Joe" Vochyán z Czech Spitfire Clubu a jeho slova jistě hovořila za všechny přítomné.

Po zhruba dvacetiminutové ceremonii pak do nebe poslali válečnému pilotu, který byl mnohokrát za svoje bojové úsilí oceněn, pozdrav i dvě stíhačky Gripen, které v rámci piety přelétly nad borovským kostelíkem.

Vzpomínková akce později pokračovala v muzeu, kde se nachází expozice věnovaná právě Josefu Stránskému, a u zdejší sokolovny.
Věrný model legendární stíhačky

Tady si zase mohlo početné publikum prohlédnout či dokonce usednout do věrného modelu britské stíhačky Spitfire nebo spatřit ukázku výbavy pilotů britských královských perutí. A zájem byl opravdu velký.

„Je dobře, že se taková akce uskutečnila a jsme za to rádi. Když jsme byli děti, nemohlo se na strýce vzpomínat veřejně, protože tehdejší režim tomu nepřál," zavzpomínala u modelu stíhačky Ivana Nejedlá, příbuzná letce Stránského.

Večer pak v Havlíčkově Borové ještě proběhla přednáška o Čechoslovácích v britském královském letectvu.

„Celkově šlo o jistě důstojné uctění památky našeho rodáka. Jeho odkaz by neměl být u nás v Havlíčkově Borové zapomenut. Na tom je třeba stále pracovat," konstatoval starosta Havlíčkovy Borové Oto Hájek.

Kdo byl Josef Stránský, nositel DFC?
Josef Stránský se narodil 10. 12. 1914 v Havlíčkově Borové. V roce 1934 maturoval v Pardubicích na průmyslovce a o rok později nastoupil vojenskou službu. V roce 1936 se přihlásil do letecké akademie. Po okupaci přes Polsko odešel do Francie, kde již byl za četné bojové operace vyznamenán francouzským válečným křížem. Po porážce Francie odjel do Velké Británie, kde působil u čs. 311. bombardovací peruti RAF. Za útok na německou ponorku v srpnu 1942 dostal nejvyšší britský letecký řád – DFC. Od března 1944 byl velitelem letky u 21. peruti RAF, která prováděla taktické nálety, jako jeden z mála Čechů se tak zúčastnil spojenecké invaze ve Francii. Z bojového letu 21. 6. 1944 se však nevrátil a trosky jeho letounu se našly na pobřeží Normandie. Pohřben byl na hřbitově St.Valery-en-Caux ve společném hrobě B 31-32. Josef Stránský byl za svoje zásluhy mnohokrát vyznamenán, mimo jiné čtyřikrát Československým válečným křížem nebo medailí Za chrabrost před nepřítelem. V roce 1991 byl povýšen do hodnosti plukovníka In memoriam.

Jitka Štefáčková

Autor: Redakce

1.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čtvrtek a pátek v Brodě patřil doprovodným aktivitám v rámci Dne bez aut.
1 3

V Havlíčkově Brodě si vyzkoušeli Den bez aut

Ilustrační foto.

Výtržník z nádraží skončil na stanici záchytka

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Silnici u Ranska uzavřela demolice mostu

Ždírec nad Doubravou - Již od pondělí 14. srpna je pro veškerý provoz uzavřen úsek silnice I/34 mezi Ždírcem nad Doubravou a Novým Ranskem. 

Zloděj z Tatry vycucnul sto litrů nafty

Chotěboř – Sto litrů nafty odčerpal neznámý zloděj z palivové nádrže Tatry, zaparkované v obci Bílek na Chotěbořsku.

Sport v Havlíčkově Brodě dostane více dotačních peněz

Havlíčkův Brod – Budou tomu dva roky, co finanční výbor zbořil do té doby nepsaná pravidla přidělování dotací na sport a kulturu v našem městě. Ty do té doby přidělovali hokejovému klubu 100 procent žádaných dotací, vždy dopředu oproti jiným žádostem. A protože celková částka na všechny sportovní a kulturní spolky či akce nestačila, tak ty pak byly různě kráceny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení