VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Golčově Jeníkově zítra končí tři sta šedesátý školní rok

Golčův Jeníkov – Místní škola zítra slavnostně uzavře 360. ročník své existence. Ve městě se vyučuje od roku 1653, školu založil Šimon Šanovský.

27.6.2013
SDÍLEJ:

Škola v Golčově Jeníkově.Foto: Ivo Havlík

První školní budova stála na náměstí. Zakladatel školy byl v letech 1651–1657 hejtmanem panství, tedy jeho nejvyšším úředníkem. Patřil k největším hospodářům, podle berní ruly vlastnil 36 strychů půdy (10,3 ha – pozn. autora).  Zřízení školy podpořil generál Maxmilián Golč. Jako vůdčí činitel města ke dvěma kouskům polí, které Šanovský pro školu koupil, daroval třetí pozemek. Byl to jeden z generálových posledních počinů. Shodou okolností zemřel v roce zahájení výuky (1653). Webové stránky školy upozorňují na zajímavý údaj z burgrechtní knihy.

Píše se v ní: „Tři kousky pole odňal škole r. 1685 pan Fickal de Funcam neslušným způsobem". Jak školu „podrazil", kniha neupřesňuje. Jeho čin zřejmě nebyl v rozporu s právem, ale s etikou. Škola se ocitla bez polností, které byly základem materiálního zabezpečení učitele.

Jeden učitel připlul z Mexika

Připomíná se významný podíl místních jezuitů na školní výuce. Mezi nimi bylo několik zajímavých osobností. Jmenujme alespoň dva. Páter Václav Holub do Golčova Jeníkova připlul, přijel a přišel v roce 1796 až z Mexika, odkud byl jako misionář vypovězen. Páter Stanislav Vydra byl významným matematikem, fyzikem a astronomem. Po josefínských reformách, které jezuitský řád zrušily, odešel na pražskou univerzitu a stal se tam profesorem matematiky. Výroční zpráva jezuitské rezidence za rok 1736 vyzvedává zájem vrchnosti o vzdělanost poddaných. Hraběnka Virmontová si vyžádala soupis školou povinné mládeže a jezuity vyzvala, „ať se dětem dostane křesťanské výchovy, získají gramotnost a jsou vzděláni v hudbě, aby v budoucnosti rozmnožily řady mariánského chóru."

Jubileum má také současná budova školy, je stará rovných 140 let. V roce 1873 byla postavena její severní polovina, o čtyřiadvacet let později byla souměrně přistavěna jižní část.

Dnes vyučují   jenom ženy

V hlavní budově je 11 kmenových tříd a 6 odborných učeben, mimo jiné pro fyziku, chemii, angličtinu a němčinu. Učebna informatiky se třicítkou počítačů byla založena v roce 1993 jako vůbec první v havlíčkobrodském okrese.  „Naše škola se řadí mezi středně velké v regionu, vysvědčení si dnes převezme 268 žáků, z toho osmadvacet dětí si pro něj přijde naposledy.

Do příštího školního roku je zapsáno jednatřicet prvňáčků. Třetina školáků dojíždí z přilehlých obcí Kraje Vysočina, ale také ze Středočeského kraje. V právě uplynulém školním roce naše děti uspěly v řadě matematických a sportovních soutěží," řekla Deníku ředitelka školy Marie Jiroušková. Pedagogický sbor má zcela feministické složení – 18 učitelek a momentálně žádného učitele.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

27.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Areál letního parketu v Dobrohostově u Lípy obsadily regionální i přespolní kapely. Uskutečnil se zde 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Na snímku jihlavská kapela KARAKUM.

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

Havlíčkobrodsko - Bouřka doprovázená silným větrem, která v noci zasáhla region, vyvrátila desítky stromů. Spadlý strom zastavil dopravu u Chřenovic na Havlíčkobrodsku a způsobil dopravní nehodu mezi Věží a Rozkoší. Nejvíce bouřka zaměstnala hasiče na Pelhřimovsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení