VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Kožlí se řešil kritický stav v okolí vodní nádrže Želivka

Kožlí - Hlavním problémem je dopravní situace, nedostatek práce a mrtvý cestovní ruch

8.11.2014 2
SDÍLEJ:

Debata.Foto: Deník/Filip Brož

 V obci Kožlí na Havlíčkobrodsku se sešli v pátek zástupci Ministerstva zemědělství, Středočeského kraje, Kraje Vysočina, Úřadu vlády a starostové obcí, aby hledali řešení kritické situace obyvatel žijících v obcích kolem vodní nádrže Želivka.

Ta zásobuje pitnou vodou hlavní město Prahu a kvůli chybějícímu mostu přes nádrž musí obyvatelé jezdit na své pozemky desítky kilometrů. Jediný most u obce Brzotic, který je spojuje s okolím, je navíc v havarijním stavu. Iniciátorem a moderátorem setkání byl europoslanec Tomáš Zdechovský, který je zároveň rodákem z obce Kožlí.

„Region skrývá obrovský potenciál cestovního ruchu, ale kvůli přehnaným opatřením, které na Želivce a v jejím okolí panují, mají místní obyvatelé velmi omezené možnosti. Celá oblast se postupně vylidňuje a většina obyvatel odchází za prací do Prahy a jiných větších měst," řekl Zdechovský.

Ten dodal, že smyslem debaty není najít nějaké stanovisko, ale otevřeně a společně o všech problémech jednat.

„Želivsko skrývá nádhernou přírodu a mezi turisty jde o vyhledávanou lokalitu. Je smutné vidět fakt, že místní lidé a turisté si krásu této oblasti nemohou prohlédnout zblízka. Ochranné pásmo, které je v okolí vodní nádrže, zakazuje jakýkoliv přístup. Bylo by vhodné vymyslet nějaké řešení za přispění a spoluúčasti všech příslušných orgánů. Od toho jsme se dnes sešli," doplnil Zdechovský.

Během debaty dostali všichni zástupci jednotlivých úřadů slovo a každý měl možnost přednést svůj návrh nebo názor.

„Smysl zákazu vstupu do ochranného pásma vodní nádrže Želivka je naprosto zřejmý. Je potřeba si uvědomit, že nádrž slouží jako zdroj pitné vody pro více než jeden a půl milionu obyvatel. V případě nějaké nehody nebo katastrofy by to mohlo mít fatální následky," otevřel diskusi Petr Kubala, generální ředitel Povodí Vltavy.

Na jeho příspěvek zareagoval Zdechovský tím, že je potřeba nalézt nějaký konsenzus řešení, aby tato oblast nebyla turisticky mrtvá, a vymyslet rozumnou ochranu.

„Problémy Želivska se intenzivně zabýváme," řekl Lubomír Petružela, zástupce za Úřad vlády s tím, že všechny problémy jdou napříč několika resorty. Stanovisko vlády říká, že problém tady byl, je, ale zároveň se s ním setkáváme i jinde po republice. Je potřeba respektovat pravidla pro bezpečný vodárenský zdroj.

„Zároveň musíme přemýšlet, co s touto oblastí budeme dělat do budoucnosti," pokračoval Lubomír Petružela.

Na jednání se mluvilo nejen o vodní nádrži, ale i o zemědělském průmyslu, výrobě nebo dopravě. Právě dopravní situace je na Želivsku kritická a nedostačující. V oblasti chybí mosty, které by spojovaly vesnice, a umožnily tak efektivnější přepravu obyvatel do škol, za prací, ale i lepšímu zásobování.

„Jsme si vědomi chybějícího mostu a zároveň havarijního stavu jediného mostu, který zde je. V příštím roce plánujeme rekonstrukci tohoto mostu, která si vyžádá více než 90 milionů korun. Máme přislíbeny peníze ze státních prostředků. Vše tedy nasvědčuje tomu, že by rekonstrukce mohla úspěšně proběhnout," informoval Miloš Vacek z Krajského úřadu Středočeského kraje.

Jednání se zúčastnil také starosta obce Vír, Ladislav Stalmach, který se dlouhodobě snaží o změnu legislativy ohledně využití okolí vírské vodní nádrže. Ta je podobně jako Želivka paralyzována zákazy vodárenského zákona.

„Voda není oltářní svátost, ale někdo na tom hodně vydělává. Nejen obec Vír, ale i ostatní nikdy nedostaly žádné finanční kompenzace za to, že na našich pozemcích jsou nádrže s vodou a my k nim nemáme žádný přístup," konstatoval Stalmach.

Stejný názor sdíleli i ostatní starostové měst a obcí včetně Petra Vaňka, starosty nedaleké Ledče nad Sázavou.

„Město s jistým znepokojením sleduje chátrání mostu přes nádrž u Brzotic, i když je to problém Středočeského kraje. Pro Ledečsko je to ale nejrychlejší přístupová cesta na dálnici směrem na Prahu. Stejně tak vnímáme odříznutí a odcizení od okolních vesnic. Vodní nádrž nás paralyzovala a stále chybí most," svěřil se Vaněk.

Debatu zakončil opět europoslanec Zdechovský, který konstatoval, že šlo o první jednání, na kterém bylo důležité říci si své názory ve velkém kruhu. V lednu příštího roku bude jednání pokračovat už s konkrétním řešením.

Filip Brož

Autor: Redakce

8.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení