VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Malči a také v Chotěboři žáci chodí do „světových škol"

Chotěbořsko – Znají světově ohrožené druhy zvířat, vědí, co znamená fair trade, orientují se v problémech spojených s dětskou prací, obezitou nebo hladomory.

20.6.2015
SDÍLEJ:

Chotěbořské gymnázium se může pyšnit certifikátem "Světová škola".Foto: Archiv

Musí tato témata nejen znát, ale i o nich umět diskutovat, přemýšlet v souvislostech a hledat jejich řešení. Řeč je o žácích ze škol, které se mohou pochlubit certifikátem „Světová". Získaly je i Základní škola a Mateřská škola Maleč a Gymnázium Chotěboř.

Nezisková organizace Člověk v tísni, ve spolupráci s organizacemi ARPOK a Multikulturní centrum Praha, udělily certifikáty Světové školy na společném workshopu v Americkém centru v Praze.

„Děti společně s učiteli ukazují, že i velké globální problémy se nás dotýkají a že každý z nás se může zapojit a změnit věci ve svém okolí k lepšímu. Podmínkou je chtít, být aktivní a hledat cesty, jak to jde," řekla o činnostech škol koordinátorka projektu Kateřina Sobotková z Člověka v tísni.

Každý školní tým si zvolil jedno téma, kterému se po celý rok věnoval. Základní škola a Mateřská škola z Malče propojila téma práv dětí ve světě se situací spolužáků z dětských domovů. Škola navázala kontakt s Dětským domovem v Nové Vsi u Chotěboře.

Dotazníkové šetření

Žáci prováděli dotazníkové šetření v komunitě a na závěrečném setkání s rodiči se jim z části podařilo vyvrátit řadu předsudků vůči dětem z dětských domovů.

„Nejvíce oceňuji propojení s regionem, v něm spatřuji největší přínos Světové školy oproti jiným projektům. Z pohledu učitele vidím, jak žáci během práce „rostli". Byli schopni připravit se na jednání s partnery, ptát se, dělat závěry, přemýšlet o výsledcích. A to rozhodně není málo," popsala přínosy pro žáky jedna ze zapojených učitelek Jitka Rutschová.

„Není tak důležité, odkud kdo pochází, ale jaký je. Podle vzhledu nemůžeš posuzovat ostatní", uvědomila si prací na projektu zdánlivě jasnou věc Nela Musílková.

„Skvělé bylo setkání s panem kurátorem a paní ředitelkou dětského domova. Vím toho o ústavní péči hodně a tyto zkušenosti mi pomohou na střední škole," dodává její spolužačka Veronika Motlová.

Chotěbořští gymnazisté se rozhodli svoji tradiční akci „Sportuj a pomáhej", kterou v minulých letech spojovali vždy se sbírkou například pro projekt Most, jenž se věnuje podpoře tibetských škol, posunout a více zacílit na místní neziskový sektor. Tedy informovat o existenci a působení některých občanských sdružení, spolků a hnutí na Chotěbořsku a možnostech, jak je podporovat a spolupracovat s nimi.
Školní tým tvořili studenti z místní skupiny Amnesty International, která se rozhodla využít tuto akci k rozšíření spolupráce s občanským sektorem, například vzájemné pomoci při organizování akcí nebo získávání nových členů.

„Myslím, že program letošního ročníku byl rozhodně nejpestřejší. Přípravy trvaly nejdéle, ale vyplatilo se. Přišlo velké množství lidí všech věkových kategorií. Děti zde mají možnost seznámit se s novými kamarády, akce pomohla zviditelnit jednotlivé lektory. Vybrala se úžasná finanční dávka, jež poputuje na dobrou věc," uvedla studentka Michaela Chalupová.

Zapojit místní instituce nebo například neziskové organizace se dařilo i ostatním zúčastněným školám.

Některé v rámci svých aktivit zvelebovaly místní park, sázely stromy nebo pořádaly sportovně osvětové akce pro další děti či besedy pro veřejnost. Jiné školy se zabývaly potravinami. Odkud pocházejí, jak vznikají, jak zamezit jejich plýtvání nebo kolik kilometrů potraviny nacestují, než se dostanou ke spotřebiteli.

Autor: Jaromír Kulhánek

20.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Havlíčkův Brod – Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, kteří se ve středu přišli podívat do redakce Havlíčkobrodského deníku.

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení