VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V mateřince se učitelky cíleně věnují logopedické prevenci

Havlíčkův Brod – Hravé, zábavné a zcela odpovídající věku předškolních dětí. Takové jsou pravidelné logopedické chvilky, které do každodenního výchovně – vzdělávacího procesu zařazují učitelky z Mateřské školy Korálky v Havlíčkově Brodě.

9.12.2014
SDÍLEJ:

Učitelka Petra Adamcová s dětmi při hravé logopedické chvilce.Foto: Deník/Jaromír Kulhánek

Potřebné vědomosti a dovednosti si pedagožky prohloubily i díky projektu Mluvím, mluvíš, mluvíme – dobře si rozumíme, který škola sama připravila.

„Předložením tohoto projektu jsme zareagovali na vyhlášený rozvojový program Podpora logopedické prevence v předškolním vzdělávání v roce 2014 ministerstva školství. Čtyřčlenný tým projekt připravil a ministerstvo, které jich posuzovalo na šest set, ho společně s dalšími dvěma stovkami projektů vybralo a doporučilo k realizaci," uvedla ředitelka školy, Štěpánka Sýkorová.

Hlavní součástí projektu je kurz Primární logopedické prevence. Po nezbytné teoretické přípravě, kterou pod vedením zkušených lektorek Zdeňky Klempové a Heleny Kolbábkové ze Speciálně pedagogického centra při Mateřské škole a Základní škole logopedické v Brně absolvovalo na konci října třiadvacet učitelek, přistoupila havlíčkobrodská mateřská škola Korálky v posledních dnech a týdnech k přímému naplnění projektu. Praktické poznatky a výstupy z jednotlivých logopedických chvilek pak zúročí pedagožky při závěrečné zkoušce, kterou celý kurz zakončí. Zvládnout musí teoretickou část a předloží i záznamy z praxe.

Další součástí projektu jsou vzájemná setkání. Na těchto setkáních si učitelky předávají zkušenosti z práce s předškolními dětmi v oblasti rozvoje řeči, zrakového a sluchového vnímání, paměti, logického myšlení a grafomotoriky. Předávají si i metodické materiály a seznamují se s možností využití logopedických pomůcek.

„V prvé řadě musím uvést, že naším cílem není náprava špatné výslovnosti dětí. To je odborná záležitost logopedů," zdůraznila Sýkorová. „Nám jde primárně o dlouhodobou a systematickou podporu správného vývoje řeči u dětí. Docilujeme toho především přirozeným rozvojem hrubé a jemné motoriky, grafomotoriky, rozvojem slovní zásoby, škálou dechových, rytmických, zvukových a pohybových cvičení a her. Pravidelnou součástí krátkých několikaminutových logopedických chvilek jsou samozřejmě i vhodné říkanky a písničky," vyjmenovala Sýkorová.

Rodiče dnes s dětmi doma příliš nemluví

Učitelky z vlastní praxe dobře vědí, že řada dětí předškolního věku nevyslovuje dobře.

„Obecně lze konstatovat, že rodiče dnes s dětmi příliš mnoho nemluví a neposkytují jim tak v dostatečné míře potřebný a hlavně přirozený mluvní vzor. Komunikaci dětem zprostředkovávají spíše elektronické hry, televize. A to je málo. Naše logopedické chvilky by tedy měly tento nedostatek alespoň částečně kompenzovat," podotkla Sýkorová.

Na poli logopedické prevence se chce havlíčkobrodská mateřská škola Korálky angažovat i nadále.

„V příštím roce přihlásíme další projekt. Nazvali jsme ho: Hrajeme si rádi, nuda není s námi a zaměřen bude především na získání logopedických pomůcek. Uvidíme, zda s projektem uspějeme," uzavřela Sýkorová.

Autor: Jaromír Kulhánek

9.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Neprůstřelný je na podzim v krajském přeboru po třech kolech chotěbořský gólman Tomáš Dobrovolný (na snímku), který nepustil míč za svá záda 270 minut. Naposledy to bylo ve Speřicích, kde se s týmem radoval z výhry 1:0.

Soural: Nemá cenu dělat velké závěry, nyní je to o momentálním pocitu

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Humpolec – První letošní vražda na Vysočině se stala na začátku týdne v Humpolci na Pelhřimovsku. V pondělí časně ráno bylo na ubytovně v Pražské ulici nalezeno tělo pětačtyřicetiletého cizince bez známek života. Muž ležel na chodbě ubytovny. Pomoci mu nedokázali ani lékaři rychlé záchranné služby.

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

V muzeu se bude mluvit o pokladech na Vysočině

Chotěboř – Zajímáte se o poklady? Rádi o nich čtete? Nebo dokonce jste jejich vášnivým hledačem? A jak to vůbec se stavem pokladů na Vysočině vypadá? Odpovědi nejenom na tyto otázky dostanete v úterý 5. září od 17 hodin v městském muzeu v Chotěboři.

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení