VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Přibyslavi platí za odpad nejmíň, ale také nejhůř třídí

Přibyslav – Přibyslav máv Kraji Vysočina nejnižší poplatky za svoz odpadu.

24.3.2017
SDÍLEJ:

Třídění odpadu.Foto: DENÍK

Přitom patří k městům, které patří v třídění odpadu k nejhorším. V Přibyslavi platí obyvatelé za svoz komunálního odpadu pouhých 250 korun za osobu a rok. Například v Havlíčkově Brodě je to 600 korun. Ovšem pokud se obyvatelé Přibyslavi ve třídění odpadu nezlepší, radnice hrozí, že poplatky opět narostou.

„Myslím, že snížení poplatku za odpad byl krok správným směrem. Ovšem je třeba, aby se do něj zapojili všichni občané. Jen pokud dosáhneme maximálního vytřídění jednotlivých složek, stane se nízká cena za svoz odpadu dlouhodobě udržitelnou," podotkl starosta Martin Kamarád a zdůraznil, že Přibyslav však patří dlouhodobě k městům s nejhorším poměrem vytříděných a nevytříděných složek.

„Ještě v roce 2015 bylo ve městě Přibyslav vyprodukováno 1475,29 tuny komunálního odpadu. Z toho bylo 928,5 tuny směsného komunálního odpadu v poplenicích a pouze 546,79 tuny bylo vytříděno. To znamená asi 232 kilo nevytříděného odpadu na obyvatele, který končí v popelnicích," informoval starosta.

Od roku 2015 razantně snížila Přibyslav jako jediné město v Kraji Vysočina výši poplatků za komunální odpad téměř o polovinu. Obyvatelé obcí Hřiště a Ronov, kde má město skládku komunálního odpadu, platí jen symbolické částky.

V roce 2016 Přibyslav posílila svozová místa biologicky rozložitelného odpadu. „Zároveň jsme v lednu tohoto roku zahájili kontrolu svozové firmy, kdy kontrolujeme váhu aut před započetím svozu, jeho trasu a výstupní tonáž. Doufám, že tato opatření napomohou ke snížení nepříznivého poměru směsného odpadu," konstatoval starosta Kamarád.

Likvidace je vyjde na milion korun

Likvidace odpadů stojí město skoro milion ročně. „Za komunální odpad včetně velkoobjemového jsme loni zaplatili 940 280 korun, za papír 187 447 korun, za plast 362 209 korun, za sklo 38 053 korun a bioodpad 59 300 korun," uvedl starosta konkrétní čísla.

Proč lidé v Přibyslavi tak špatně třídí, nechápe ani Martin Firla, vedoucí odboru výstavby a životního prostředí městského úřadu v Přibyslavi. „V Přibyslavi pracuji teprve rok, a nedokážu přesně posoudit, v čem je problém. Každopádně se za poslední roky podstatně zvýšil počet zvonů a kontejnerů na tříděný odpad i počet míst (takzvaných hnízd), na kterých jsou nádoby umístěny. Množství i dostupná vzdálenost jsou na dobré úrovni. S cenou za svoz komunálního odpadu to podle mě nesouvisí," podotkl Firla.

Například podle jednoho z obyvatel Přibyslavi Aleše Holuba je dostupnost kontejnerů na tříděný odpad ve městě opravdu dostatečná. „Nádob na odpad je dost, kontejnery stojí na každém rohu. Teď u nás navíc skoro denně stojí nádoba na biologický odpad ze zahrad. Ať si každý sáhne do svědomí. Možná by pomohla nějaká osvěta," konstatoval Holub.

Autor: Štěpánka Saadouni

24.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení