VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Rozsochatci bude otevřen nový Dům pro seniory

Rozsochatec – V pátek 21. října se v Rozsochatci uskutečnil, před oficiálním uvedením do provozu, Den otevřených dveří v Domě pro seniory za přítomnosti hostů, mezi nimiž byli za společnost PWB Stavby pánové Václav Brečka a Václav Prášek, za ČSOB ředitel Bc. Richard Vostrý a Stanislav Joukl, projektant a stavební dozor pan Ing. Michal Topolovský.

26.10.2016 1
SDÍLEJ:

Minulý pátek se v Rozsochatci uskutečnil, před oficiálním uvedením do provozu, Den otevřených dveří v Domě pro seniory.Foto: Archiv autorky

Dále přijeli též starostové z okolních obcí pan Ing. Tomáš Škaryd starosta města Chotěboře, pan Václav Lacina z Horní Krupé, pan Milan Tichý z Dolní Krupé, pan Petr Zadina z Radostína a pan Ing. Jiří Kunc z Lípy.

Starosta obce pan Jaroslav Krédl všechny přítomné přivítal. Poté zahráli na flétničkách žáci z místní ZŠ pod vedením paní učitelky Jany Krédlové několik písniček.

Následovalo slavnostní přestřižení pásky, o které se rovným dílem podělili zástupce firmy PWB pan Václav Prášek, ředitel ČSOB pan Bc. Richard Vostrý, projektant pan Michal Topolovský a starosta obce pan Jaroslav Krédl.

Příležitost k prohlídce prostor využili během celého dne též místní občané. Pro návštěvníky připravily členky ZO ČSŽ v Rozsochatci drobné občerstvení a na panelech byly vystaveny fotografie z průběhu stavby.

Aby se mohla uskutečnit tato malá slavnost, proběhla na samém začátku v roce 2014 nejprve v obci anketa o výstavbě Domu pro seniory. Mezi občany, kteří mají zájem o dění v obci a svůj názor v anketě vyjádřili, převažovaly kladné ohlasy na výstavbu Domu pro seniory. Následně se zastupitelé obce proto pokusili o získání finanční podpory v rámci projektu „Podpora výstavby podporovaných bytů pro rok 2015".

Tento projekt vyhlásilo Ministerstvo pro místní rozvoj a podařilo se získat dotaci ve výši 4,3 milionu korun. Stavba domu byla započata 2. října 2015 firmou PWB Stavby, která byla vybrána v řádném výběrovém řízení. Stavebním dozorem byla pověřena firma Projekt efekt z Havlíčkova Brodu, která byla rovněž vybrána ve výběrovém řízení.

Dotace musela být vyčerpána do konce roku 2015, kdy byla postavena hrubá stavba. V roce 2016 byla již stavba financována částečně z obecního rozpočtu a z úvěru u ČSOB v Havlíčkově Brodě ve výši 4,5 milionu korun. Celkové náklady činily přibližně 10 milionů korun.

V budově je celkem osm bytů, dva mají zastavěnou plochu 49 m2, ostatní asi 36 m2. Všechny jsou vybaveny kuchyňskou linkou, včetně sporáku, koupelnou a WC a přístup je ke všem bytům bezbariérový.

Žadatelé o byt musí splňovat především věkovou hranici 65 let a více. Přednost budou mít občané z Rozsochatce, neobsazené byty pak budou moci být pronajaty též zájemcům z okolí. Výše nájemného bude činit 57,20 korun/m2. Obyvatelé domu budou moci využívat služeb Oblastní charity v Havlíčkově Brodě například na dovoz obědů apod. Druh služeb se upraví podle zájmu nájemníků.

Na pozemku se nachází rovněž pergola se zahradním nábytkem, náklady na její výstavbu byly částečně hrazeny z dotačního titulu Ministerstva zemědělství, z programu „Udržování a obnova kulturního dědictví venkova", předmětem dotace byla „Podpora pro vytvoření nebo obnovu místa pasivního odpočinku".

Uskuteční se ještě konečné úpravy pozemku náležejícímu k Domu pro seniory. Zapojí se obecní zastupitelé společně s místními spolky. V rámci projektu neziskové organizace Sázíme stromy, která se zabývá ozeleňováním obecních prostranství, bude dodána zdarma zeleň, která bude na pozemku vysazena a minimálně pět let udržována ve stejném složení (pokud by některá rostlina uhynula, bude muset být nahrazena tou samou). Nezisková organizace připravila plánek a rozmístění jednotlivých stromů, keřů či okrasných rostlin.

Výsledkem by mělo být nejen příjemné prostředí pro obyvatele domu, ale též návrat k původním rostlinám a dřevinám, typickým pro tento ráz krajiny a nadmořskou výšku.

Po kolaudaci stavby se byty během tří měsíců pronajmou. První nájemníci by tak mohli v nových bytech oslavit již letošní vánoční svátky.

Lenka Hyršová

Autor: Redakce

26.10.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pod městským znakem se ukrýval fragment původní fasády radnice ze 17. století. Zlaté slunce v modrém poli. Podle odborníků se jednalo o mechanické hodiny.
2

Fasáda Staré radnice skrývala renesanční fresku usměvavých hodin

Brodské koupaliště zláká v létě k osvěžení stovky lidí za den.

Na brodské koupaliště míří stovky lidí za den

Velké Meziříčí i nadále kraluje třetí lize

Vysočina – Také třetí vystoupení Velkého Meziříčí v letošním ročníku MSFL skončilo úspěchem, přivezlo body z Hulína. V divizi D se poměrně dařilo dalším fotbalovým týmům z Vysočiny.

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Vysočina – Po třech kolech krajského přeboru jsou jediným týmem, který neztratil ani bod, fotbalisté Chotěboře. Derby mezi Humpolcem a Košeticemi totiž skončilo bez branek.

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Havlíčkův Brod - Druhou porážku v řadě si ve fotbalovém okresním přeboru připsalo céčko brodského Slovanu. Naopak devět bodů ze tří zápasů mají na svém kontě Šmolovy.

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení