VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve smrdovské škole učil i spisovatel Bohumil Říha

Sázavka – Den otevřených dveří uspořádala v sobotu, a to ve spolupráci s místním obecním úřadem, Základní a mateřská škola v Sázavce.

25.1.2016
SDÍLEJ:

Žáci smrdovské školy z června roku 1954, vlevo pan řídící učitel Miroslav Merenus, vpravo paní učitelka Marie Myslivcová. Reprofoto. Foto: František Nápravník

František Nápravník, jeden z jejích mnohých absolventů, připravil při této příležitosti pro čtenáře Havlíčkobrodského deníku malé historické ohlédnutí:

Malé venkovské školy sehrály v dějinách našich zemí významnou úlohu. V 19. století, v době národního obrození, se staly středisky nejen vzdělanosti daného okruhu působení, ale i šiřiteli národního povědomí a kultury. Pan učitel a pan farář byli bezesporu po dlouhou dobu aktivními tvůrci tohoto historického vývoje. Svoji úlohu v daném místě si podržely venkovské školy i dodnes. Je všeobecně známo, že děti z venkovských malotřídek jsou samostatnější a často i se širším všeobecným přehledem a tvůrčím přístupem řešení problémů.

Historie školy v Sázavce (někdejším Smrdově) sahá do druhé poloviny 18. století, kdy vznikají první obecní školy na základě osvícenských výnosů Marie Terezie a jejího syna Josefa II.

Tehdy školní obvody byly však neuvěřitelně rozsáhlé.Těžko si lze dnes představit, jak třeba školáci z Chraňbože, z Dobrnic či Hroznětína, což jsou nevelké osady dnes téměř na hranici s Kutnohorskem, do školy ve Smrdově docházeli. Jak se jim v tmavém ránu těch šest, sedm nebo i více kilometrů v dřevěných škrpálcích cestou necestou šlapalo, se můžeme dnes jen domýšlet. Zvláště když bereme
v úvahu, že zimy tehdy byly zřejmě úplně o něčem jiném než dnes.

Všechny polní cesty od listopadu do jara plné sněhu a po celou zimu mrzlo až praštělo. A právě zimní období bylo pro výuku stěžejní dobou. Jinak na jaře až do podzimu musely děti vydatně pomáhat na poli i ve chlévech.

I podmínky pro vyučování si dnes asi také těžko představíme. Pro výuku ještě ve druhé polovině 19. století sloužila jedna školnice (třída), na níž navazovala chatrná světnička pro učitele, vedle pak byl hned chlév.

Roku 1878 byl starý objekt ve Smrdově – Sázavce zbourán a na stejném místě byla postavena nákladem 10 445 zlatých jednopatrová budova, která začala sloužit s velkými oslavami svému účelu 11. září 1879. To se již od smrdovské školy takzvaně odškolily ty nejvzdálenější vesnice.

Tradice venkova

Je to i dlouhá řádka učitelů, kteří ve škole učili. Byli to většinou lidé zapálení nejen pro školu a výuku samu, ale i velký kus práce vždy odváděli pro obec jako divadelníci, kronikáři, matrikáři, muzikanti, včelaři.

Byli mnohdy průkopníky nových myšlenek, nových cest. Udržovali tradice českého venkova a mezi svými žáky rozvíjeli národopisný odkaz našich předků. Dovedli i přiložit ruku k dílu všude tam, kde bylo v obci třeba.

Mnozí stále žijí v myslích celých generací, jako například učitel Bohumil Říha, český spisovatel (autor mimo jiné i Honzíkovy cesty), učitelky Marie Pacholíková a Marie Myslivcová či učitel Miroslav Merenus, velký muzikant, divadelník a vpravdě dobrá duše celé obce, s nímž se jeho žáci naposledy rozloučili v minulém roce, a celá řada dalších, kteří na škole působili 
v dobách společensky složitých, za první a druhé světové války a v nelehkých letech poválečných.

Na ně na všechny dnes zavzpomínají i bývalí žáci, jímž čas také přidal k jejich životům už mnohý křížek. Komplexně rekonstruovaná a moderně vybavená škola je však uvítá, a jistě nejen je, ve zcela novém hávu.

Autor: Redakce

25.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Letní kina opět táhnou, vstupné je většinou dobrovolné

S dopravním omezením se museli dočasně smířit řidiči v centru Havlíčkova Brodu. Důvodem byly opravy povrchu komunikace v ulici Dolní po výkopových pracích na plynovodu.
4

Dolní ulice v Havlíčkově Brodě prošla opravou

Děti se s prázdninovými kursy rozloučily tvorbou z FIMO hmoty

Havlíčkův Brod – Tématem posledního výtvarného kursu pro děti, pořádaného brodskou galerií byly hrátky s FIMO hmotou.

Právě se narodili. Podívejte se

Havlíčkobrodsko - Na Havlíčkobrodsku se narodila další miminka.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Havlíčkův Brod - Brodští policisté vyšetřují případ krádeže, kterou má zřejmě na svědomí dosud neznámá stopařka. K incidentu mělo dojít ve čtvrtek 17. srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení