VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve světelském parku vznikne naučná stezka i další sochy studentů

Světlá nad Sázavou – Na terénních úpravách světelského zámeckého parku se pracuje již rok. Návštěvníky tu v budoucnu čeká třeba nová naučná stezka, která je provede po zdejších vzácných dřevinách nebo sochy talentovaných umělců z místní Uměleckoprůmyslové akademie.

16.5.2017
SDÍLEJ:

Obnova parku. Zámecký park ve Světlé nad Sázavou prochází terénními úpravami. Bude tu naučná stezka a sochy studentů z místní Uměleckoprůmyslové akademie.Foto: Deník/ archiv

Na rekonstrukci parku město spolupracuje i dalšími organizacemi. „Máme tady dendrology a památkáře, kteří nám dávají možnost, abychom některé stromy upravili,“ uvedl místostarosta Světlé nad Sázavou Josef Hnik.

Výzkum dendrologů vnuknul městu zajímavou myšlenku, jak park ozvláštnit. „Během výzkumu se zjistilo, že v zámeckém parku je asi 39 různých druhů dřevin, což jsme sami ani nevěděli, a tak jsme se rozhodli, že vybereme zhruba 15 nejvzácnějších a uděláme tam naučnou stezku,“ prozradil Hnik.

Park oživí také další sochy mladých umělců. „Spolupracujeme se zdejší Uměleckoprůmyslovou akademií, která vychovává budoucí sochaře, skláře, řezbáře, výtvarníky, kameníky nebo architekty a ty nám v rámci školní práce vyrobili třeba sochu čerta, která už v parku je. Dohodli jsme se i na další spolupráci,“ doplnil místostarosta.

Respekt vzbuzující postavu čerta v nadživotní velikosti, který jakoby vylézá z podzemí a ukazuje prstem na návštěvníky parku, stvořil student loňského čtvrtého ročníku Nicolas Vrána. Jeho dílo nazvané „Peklo chce Tebe“ si zvolili lidé na základě veřejné ankety. Vybíralo se z 12ti sádrových modelů různých sochařských přístupů a koncepcí, které navrhli studenti a studentky třetího a čtvrtého ročníku.

Nakonec zvítězila půlfigura čerta, který v parku u Čertova mostu s potutelným úšklebkem míří na pocestné. V současnosti ale nemá čím, protože mu kdosi výhružný prst urazil. „Prst se vrátí zpět ke svému majiteli, ale zatím se čeká na lepší počasí. Aby ho studenti mohli připevnit, potřebují ideální podmínky k tomu, aby lepidlo řádně zatvrdlo,“ vysvětlil Hnik.

Město studenty Uměleckoprůmyslové akademie podporuje v tom, aby svůj talent mohli uplatnit v reálném prostoru. Dohodlo se s nimi na dalších uměleckých výtvorech nebo úpravě městských zákoutí. „Paní z památkového ústavu nám vytipovala ještě dvě místa, kde by sochy mohly stát,“ dodal místostarosta Světlé. Jedním z těchto míst by měl být Andělský most, kde by jako protipól k rohatému ďáblovi mohl stát anděl. Motiv druhé plánované sochy je zatím neznámý, ale jednou z variant je, že by s návrhy mohli přijít samotní studenti.

Autor: Veronika Hošková

16.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vrchní soud v Olomouci v úterý zamítl odvolání tří mužů z Domamili na Třebíčsku, které Krajský soud v Brně letos v květnu odsoudil k vysokým trestů za loňský únos a znásilnění osmnáctileté dívky z Jihlavska.

Vrchní soud potvrdil vysoké tresty únoscům z karavanu

Další kámen zmizelých tentokrát významné osobnosti prvorepublikové sociální demokracie Josefu Šantovi položili členové olomoucké sociální demokracie.

Židovské oběti připomene sedm kamenů zmizelých

Den neslyšících připomene brodská nemocnice v pátek

Havlíčkův Brod - Akci k Mezinárodnímu dni neslyšících pořádá v pátek 22. září Nemocnice Havlíčkův Brod společně se Svazem neslyšících a nedoslýchavých v ČR, Krajskou organizací Vysočina. Začátek je od 8.00 hodin ve vestibulu hlavní nemocniční budovy.

V Pohledu se začne v sobotu moštovat

Pohled - Sezonu moštování zahajují v obci Pohled na Havlíčkobrodsku. Moštárnu provozuje Český zahrádkářský svaz Pohled. "První mošt se začne stáčet v sobotu 23. září. Následně se bude moštovat každou další sobotu od sedmi ráno do deseti dopoledne, v případě zájmu i déle," informoval předseda zahrádkářského spolku Petr Jirásek.

Dres pokřtily legendy Jan Suchý a Jiří Holík

Havlíčkův Brod – V letošní sezoně oslaví BK Havlíčkův Brod 90. let od založení klubu. Tuto událost bude hokejistům připomínat devadesátka na nových dresech a všichni si přejí, aby to byly dresy postupové do WMS ligy. Křest tohoto dresu proběhl na havlíčkobrodském náměstí za přítomnosti pětistovky fanoušků. Křestu se ujaly nejpovolanější, brodské legendy Jan Suchý a Jiří Holík.

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ a MŠ Golčův Jeníkov

Havlíčkobrodsko - Ve středu 20. září pokračuje v Havlíčkobrodském deníku nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím budeme představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení