VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Světlé rozšíří péči o seniory

Havlíčkobrodsko – Radnice ve Světlé nad Sázavou zaznamenala rostoucí poptávku po službách denního stacionáře pro seniory.

30.9.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Lenka Klimentová

Rozhodla proto, že stacionář pod názvem Domovinka zprovozní v prvním čtvrtletí příštího roku.

„Zázemí najde Domovinka v prostorách našeho Domu s pečovatelskou službou po úpravě bytu, který byl určen pro tamního správce," uvedl starosta města Jan Tourek. Ten dodal, že stavební úpravy a změna dispozic interiéru si vyžádají investici ve výši 560 tisíc korun.
„Domovinka bude mít kapacitu až osmi míst. O seniory se postará erudovaný personál domu s pečovatelskou službou," uvedla místostarostka města Lenka Arnotová s tím, že doposud tento druh sociální služby ve Světlé nad Sázavou a okolí nikdo nenabízí ani neposkytuje.

Domovinka bude určena především lidem ze Světlé nad Sázavou a jejího bezprostředního okolí. Kromě základní péče klientům poskytne denní program a samozřejmě stravování.

Denní stacionáře pro seniory fungují v současné době i v některých dalších městech okresu. Například Centrum pro seniory v havlíčkobrodské Reynkově ulici pečuje o své klienty již od roku 2007.

„V současné době máme uzavřeno kolem čtyřiceti smluv a maximální denní kapacita stacionáře se pohybuje kolem dvaceti míst. Každý den se staráme o deset až patnáct klientů. Někteří z nich u nás pobývají dvakrát, nebo i třikrát týdně," řekl vedoucí sociální péče Miloslav Kozlík. Péče centra se podle jeho slov zaměřuje především na osoby se sníženou soběstačností z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení.

„Klienti stacionáře mají k dispozici především prostornou vhodně a účelně vybavenou místnost, v níž se věnují dennímu programu a kde se stravují. Využívají také tři odpočinkové pokoje s dvanácti lůžky, včetně bezbariérového sociálního zázemí," pokračoval Kozlík. Služby stacionáře, který je otevřen v pracovní dny od 6.30 do 17 hodin, jsou zpoplatněné. Klienti je hradí z přiznaného příspěvku na péči.
Cílem poskytovaných služeb v denních stacionářích je podpora seniorů v jejich soběstačnosti, která je nezbytná pro jejich důstojný život.

„Motivují je, samozřejmě s ohledem na jejich možnosti a schopnosti, k aktivnímu udržování či rozvíjení stávající míry dovedností a péče o sebe. Cílem je nenechávat seniory osamocené s jejich problémy, úzkostmi i obavami," podotkl psycholog Pavel Plíšek. Ten poznamenal, že senioři v denních stacionářích mají zajištěnou profesionální zdravotní a sociální péči. „Navíc klid, který díky službám denních stacionářů mají lidé v produktivním věku, jež se o své seniory jinak doma starají, je k nezaplacení. Mohou se plně věnovat svým profesím a povinnostem, což v současné době rozhodně není nezanedbatelný faktor," uzavřel Plíšek.

Autor: Jaromír Kulhánek

30.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení