VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Ždírci začalo náročné omlazování zeleně

Ždírec nad Doubravou – Na druhou etapu obnovy zeleně se chystá město Ždírec nad Doubravou. Náročná akce přijde na víc než milion korun, město na ni získalo 60 procent prostředků ze státních dotací.

25.4.2017 1
SDÍLEJ:

Zeleň ve Ždírci prochází už několik let velkou proměnou.Foto: archiv

„Hlavním smyslem této akce je komplexní obnova vybraných ploch zeleně v intravilánu města Ždírec a v sousední obci Údavy,“ informoval místostarosta Bohumír Nikl. Tato náročná investiční akce navazuje na již uskutečněnou první etapu výsadby zeleně, která měla za cíl rozšířit počet zelených ploch a zlepšit tak životní prostředí ve městě.

Celková cena, kterou zaplatí město Ždírec za druhou etapu revitalizace zelených ploch, činí 1,2 milionů korun. Město Ždírec na tuto akci získalo státní dotaci ve výši 60 procent celkových nákladů z OPŽP (operační program životní prostředí) Ministerstva životního prostředí.

„Součástí druhé etapy revitalizace zeleně ve městě jsou zejména plochy parkového charakteru, v obci Údavy se jedná o zelenou plochu na návsi,“ upřesnil místostarosta s tím, že projekt představuje pokračování dlouhodobého záměru města Ždírec zkvalitnit co nejvíc péči o zeleň. Město Ždírec se totiž, stejně jako jiná města v havlíčkobrodském regionu, už léta potýká s nevhodně provedenou výsadbou zeleně z minulosti. S přerostlými stromy, které ohrožují bezpečnost a nevzhlednými starými keři.

„Druhá etapa revitalizace navazuje na první etapu výsadby, kterou město Ždírec provedlo už v roce 2010 také za pomocí dotace z OPŽP, rovněž i na projekt s názvem Revitalizace zeleně Na Kopaninách, která se ve městě uskutečnila v roce 2015. Revitalizace zeleně se bude konkrétně provádět v ulici Nádražní, Brodské, Jižní, v ulici Hamerská, Ve Vilkách, Na Kopaninách a v Údavech,“ popsal místostarosta Nikl, jak bude vypadat průběh celé investiční akce. Revitalizaci zeleně ve Ždírci nad Doubravou 2. etapa, ve výběrovém řízení vyhrála, a v současné době ji už také provádí, firma Okrasné zahrady arboristika s.r.o., Žďárky.

Stejně jako ve Ždírci se snaží starou městskou zeleň omladit i další města. Velkou regeneraci zeleně provedlo město Ledeč nad Sázavou. Uskutečnila se celkem v patnácti lokalitách, cena přesáhla deset milionů. Revitalizací prošel park Václava Fialy v Chotěboři. Zeleň se omlazovala před třemi lety i v Havlíčkově Brodě, a to hned ve dvou velkých městských lokalitách. „Úprava zeleně, to znamená kácení nemocných a starých stromů, provedení zdravotních řezů a samozřejmě také výsadbu těch nových, si v těchto lokalitách vyžádalo investici ve výši 2,2 milionu korun," upřesnil místostarosta města Čeněk Jůzl. Pozadu nezůstávají ani obce.

Dva projekty revitalizace zeleně v obci a v areálu u sv. Anny, si nechala zpracovat, a také je uskutečnila, obec Pohled u Havlíčkova Brodu. První projekt stál přes 606 tisíc korun. Dotkl se 63 stromů, druhý se zabýval revitalizací v aleji a kolem kostela sv. Anny. Náklady činily více než 5,3 milionů korun. Revitalizace se v tomto případě dotkla 614 stromů.

Autor: Štěpánka Saadouni

25.4.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení