VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velbloudi stavěli pyramidy a také kostel v Modletíně

Modletín – Poslední vesničkou severního Havlíčkobrodska na hranici s Chrudimskem je Modletín.

6.3.2014
SDÍLEJ:

Záchrana. V Modletíně dnes žije pouze 20 stálých obyvatel. Přesto se zde zásluhou chotěbořského sdružení Benediktus opravuje zchátralý barokní kostel sv. Anny. Děje se tak v rámci evropského úsilí o záchranu kulturního dědictví venkova. Foto: Ivo Havlík

Dnes místní část obce Rušinov leží v nadmořské výšce 593 metrů a geograficky spadá do vrcholové partie Železných hor. Lesnaté svahy vsi se svažují do údolí k levému břehu řeky Chrudimky. Název Modletín nepochází od modliteb, ale od osobního jména Modlata a jeho dvora.

Dominantou vesnice je barokní kostel sv. Anny. V roce 2008 si sakrální objekt od královéhradeckého biskupství pronajalo občanské sdružení Benediktus z Chotěboře budující komunitu s lidmi s mentálním postižením.

Ačkoli to letmým pohledem zvenčí zatím nevypadá, kostel již prochází zásadní obnovou. Po opravě krovů byla položena nová střešní krytina, nové okapy a svody dešťové vody. Byla odvlhčena pata zdiva, vše za 4,8 milionů korun.  Na rekonstrukci kostela se finančně podílí Evropská unie, prostředky uvolnila z Evropského fondu pro rozvoj venkova, kapitoly Ochrana a rozvoj kulturního dědictví, ministerstvo kultury ČR, přispěly obce Rušinov, Horní Bradlo a městys Libice nad Doubravou, firma Inklez Havlíčkův Brod. Peníze se rovněž vybraly ve veřejných sbírkách v Modletíně, Hostětinkách, Vratkově, Horním Bradle, Lipce, Rušinově a Lánech.

Cihly byly z Přemilova

Na místě původně od roku 1699 stála dřevěná kaple. Postavit ji nechala Adamíra Hochberková jako poděkování za uzdravení.

Podle zápisu ve farní matrice obce Libice nad Doubravou byl v této kapli 18. dubna 1701 „okřtěn Rudolf Zikmund Raimund František, syn urozeného a statečného rytíře Rudolfa Felixe Hochberka z Honnsdorfu a na Modletíně, a vysoce urozené Adamíry, rozené Věžínkové z Věžnic".

Místní kronikářka Jindřiška Vodičková uvádí, že zakladatelem již zděného kostela byl Leopold, svobodný pán Schmiedel ze Schmiedenu. K výstavbě použil cihly vypálené v Přemilově. Do Modletína je přes kopec nosili dva velbloudi, každý měl na hřbetě naloženo sto cihel, tedy přibližně 500 kilogramů.

Přemilov leží až v katastrálním území Prosíčka u Seče, dnes je pouhou osadou bez stálých obyvatel. Očitým svědkem stavby byl Jan Nepovím z Velké Stříteže. Potvrdil, že Leopold Schmiedel ze Schmiedenu modletínský kostel skutečně vybudoval. Důkazem je rovněž kámen nad kostelními dveřmi se třemi znaky Schmiedelovy rodiny a jmény.

Na prvního faráře čekali 58 let

Stavba byla dokončena po šesti letech, v roce 1728.

„Modletínský kostel neměl před zřízením lokalie žádného stálého kněze. Zpočátku hospodařil na Modletíně Vilém Bedřich Hofer z Lobensteinu, po něm skelmistr Jan Bedřich Adler, který byl činný i jako kaplan. Prvním řádným duchovním správcem byl teprve od roku 1786 Antonín Tomášek, posledním do roku 1960 Josef Jahoda, který je pohřben na místním hřbitově," uvádí kronikářka obce Jindřiška Vodičková.

Obnovené poutě

Od roku 2008 se v Modletíně opět konají svatoanenské poutě. Na ně sem v 19. století s rodinami přijížděli František Palacký a F. L. Rieger. Tento pražský právník a vlastenec ve vsi v roce 1862 koupil dvůr a svého tchána do něj zval na letní byt. Po roce 1990 byl kostel opakovaně vykraden, řada soch a obrazů zmizela, byly poškozeny boční oltáře.

Nebýt aktivity chotěbořského sdružení Benediktus, zřejmě by církevní stavba chátrala dál.

Podle serveru této organizace bude rekonstrukce kostela v dohledné době dokončena opravou oken a novou fasádou.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

6.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení