VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Většina posledních rozloučení v Česku se děje v krematoriu

Přibyslav – První krematorium v Čechách vzniklo v roce 1918 v Liberci. Dneska jich je v provozu téměř třicet, o kremaci nebožtíka žádají tři čtvrtiny pozůstalých.

13.9.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

O výhodách pohřbu žehem, ale také o etice pohřebnictví, diskutovali na celorepublikovém setkání v Přibyslavi členové Společnosti přátel žehu. Celorepublikový sněm se koná každých pět let, letošní setkání bylo v pořadí desáté, jubilejní. Že je hostitelským místem Přibyslav, není náhoda.

"Přibyslav nabízí nejen příjemné prostředí, ale leží i na strategicky velmi výhodném místě z hlediska dopravy. Kromě toho je zde blízko i na Zelenou horu u Žďáru. Tamní kostel je unikátním místem, které hodláme během pobytu navštívit," vysvětlil ústřední tajemník Společnosti Stanislav Motyčka, který svoji funkci plní již 35 let. Společnost přátel žehu má v celé ČR asi 16 tisíc členů, většinou středního a vyššího věku. Do Přibyslavi jich přijelo kolem padesáti.

Pohřeb žehem 
šetří půdní fond

„Proč pohřeb žehem? Důvody jsou především ekologické. Tento způsob pohřbívání šetří půdní fond, budováním vsypových louček odpadá městům starost o opuštěné hroby," zdůraznil ústřední tajemník společnosti Stanislav Motyčka. Na Havlíčkobrodsku se počet členů Společnosti přátel žehu blíží ke stovce. K významným aktivitám hav᠆líčkobrodského spolku patří podle lékařky Marty Kabrdové především vybudování vsypové loučky na brodském hřbitově.

Společnost přátel žehu oceňuje hlavně přijetí nového zákona o pohřebnictví, který podle jejich názoru vrací do podnikání kolem „posledních věcí člověka" tolik potřebnou etiku.

„Důvody, proč jsem členem Společnosti ,jsou částečně svázané s rodovou tradicí. Moji rodiče se rozhodli pro pohřeb žehem, bratr je ve spolku dvacet let. Důvody jsou i ekonomické. Dneska stojí pohřeb do země kolem třiceti tisíc korun a víc, ceny stále rostou. Pozůstalí mají s pohřbem spoustu starostí. Já zaplatím určitou částku a už se nemusím o nic starat, ani moji příbuzní. Kdybych zemřel, pak moje žena, či někdo z rodiny vytočí jedno pražské číslo," vysvětlil důvody členství ve společnosti přátel žehu pan Mojmír z Třebíče. Jak upřesnil, má každý člen spolku u sebe kartičku s potřebnými údaji,v případě úmrtí Společnost přátel žehu svým členům zajistí pohřeb bez problémů. To je podle pana Mojmíra velmi výhodná skutečnost pro lidi staré a osamělé, o jejichž pohřeb by se pak musela starat obec.

Podle tajemníka Stanislava Motyčky patří Česko k zemím, kde jsou pohřby žehem dlouholetou tradicí a kde se uskutečňuje nejvíc kremací. „Až 80 procent pohřbů v ČR je žehem," zdůraznil tajemník.

Dokonale sterilní

Důvody, proč konat pohřby právě žehem, jsou podle tajemníka ekologické, zdravotní, hlavně v případě, pokud jde o oběti přírodních katastrof. Popel zesnulých podle členů Společnosti přátel žehu nepoškozuje životní prostředí. Je dokonale sterilní, prostý jakýchkoli organických částí. Plyny, opouštějící žároviště moderních krematorií, obsahují mnohem méně škodlivin, nežli výfukové plyny jednoho jediného automobilu. Spodní vody ani vodní toky krematoria neznečišťují rovněž.

Pro kremační hnutí v Česku jsou důležitými mezníky léta 1883, kdy byla zpopelněna první Češka v krematoriu Gotha v Německu, 1885, kdy byl založen první kremační spolek v Rakousku-Uhersku „Die Flamme" (Plamen), 1899, kdy byla v Čechách založena „Společnost pro spalování mrtvol" a 1909, kdy byl založen spolek „Krematorium". Významným počinem bylo v roce 1914 uvedení do provozu „Prvního českého národního krematoria v Chicagu" v péči Českého krajanského spolku.

Roku 1915 byla zahájena a roku 1917 dokončena stavba krematoria v Liberci – prvního krematoria v Čechách. Prvních obřadů a prvních zpopelnění se toto krematorium dočkalo až po 28. říjnu 1918 v samostatné Československé republice.

Populární se stala myšlenka pohřbívání žehem v Československu po roce 1945. Nejvíce moderních krematorií bylo postaveno mezi rokem 1960 a 1980.

Autor: Štěpánka Saadouni

13.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Neprůstřelný je na podzim v krajském přeboru po třech kolech chotěbořský gólman Tomáš Dobrovolný (na snímku), který nepustil míč za svá záda 270 minut. Naposledy to bylo ve Speřicích, kde se s týmem radoval z výhry 1:0.

Soural: Nemá cenu dělat velké závěry, nyní je to o momentálním pocitu

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Humpolec – První letošní vražda na Vysočině se stala na začátku týdne v Humpolci na Pelhřimovsku. V pondělí časně ráno bylo na ubytovně v Pražské ulici nalezeno tělo pětačtyřicetiletého cizince bez známek života. Muž ležel na chodbě ubytovny. Pomoci mu nedokázali ani lékaři rychlé záchranné služby.

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

V muzeu se bude mluvit o pokladech na Vysočině

Chotěboř – Zajímáte se o poklady? Rádi o nich čtete? Nebo dokonce jste jejich vášnivým hledačem? A jak to vůbec se stavem pokladů na Vysočině vypadá? Odpovědi nejenom na tyto otázky dostanete v úterý 5. září od 17 hodin v městském muzeu v Chotěboři.

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení