VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vila nese své jméno na počest zesnulého politika

Chotěboř – Tyršova ulice v Chotěboři se pyšní trojicí vil, které jsou známé díky svým názvům po výrazných osobnostech české historie.

2.6.2012
SDÍLEJ:

Od sedmdesátých let dvacátého století vlastnil vilu Státní statek Chotěboř. Stavební úpravy se neblaze podepsaly na její současné podobě. Foto: www.slavnevily.cz

Nejméně nápadnou, ovšem ne nezajímavou je takzvaná vila „Rieger", která byla postavena roku 1904 díky stavitelské kanceláři Františka Lišky.

Stavitel Liška

Schopní stavitelé působící na přelomu 19. a 20. století byli opravdu žádaní, pracovně vytížení a uznávaní.
Jedněmi z nich byli bratři František a Otakar Liškové, kteří po prvních třicet let dvacátého století určovali architektonickou podobu tehdejšího Německého Brodu a Chotěboře.

Proto je až s podivem, že jejich jména do dnešní doby jsou známa víceméně historikům a pamětníkům. Jejich stavitelská činnost začala právě v Chotěboři, kde si začínali budovat velmi dobrou pověst. Měli svoji vlastní cihelnu a parní pilu, ale kvůli rostoucí konkurenci a malé poptávce se nakonec přesunuli do Německého Brodu.

Dva odkazy

Jejich největším odkazem pro Chotěboř jsou dvě dodnes stojící vily v ulici Tyršova. První z nich, vila „Jiří Poděbradský" z let 1903-1904, byla postavena v tehdy moderním historizujícím stylu. Své jméno nese po velmi hodnotné fresce českého panovníka od Mikoláše Alše v severním štítu stavby.

Druhá vila, zvaná „Rieger", se nachází hned v sousedství a své jméno nese po právě zesnulém významném politikovi Františku Ladislavu Riegerovi (1818 – 1903), který navíc žil v nedaleké Malči. Liškové v případě této vily zvolili spíše konzervativnější výzdobu, než jak tomu bylo u „Jiřího Poděbradského". Má masivní a výškově jednolitou podobu s neorenesančním nádechem.

Smutné úpravy krásné stavby

Dominovaly zde velké štíty a zdvojené okno v patře příjemně sjednocené do jakési stříšky s nápisem RIEGER. Nutno podotknout, že střídmost zde byla skutečně na místě. Novodobé trendy a stavební experimenty by totiž zřejmě neodpovídaly povaze a názorům zesnulého vůdce tehdejších umírněných liberálů.

Vilu nejprve vlastnil místní podnikatel Josef Schäfert a od sedmdesátých let dvacátého století Státní statek Chotěboř, který v objektu viděl spíše užitečné prostory, než reprezentativní vzhled, který by si stavba jistě zasloužila více. Proto byla výzdoba otlučena, štíty sníženy a na fasádu byl použit břízolit. Vrcholem byla přístavba nevkusné patrové administrativní budovy.

Vila „Rieger" proto dodnes spíše smutně a pošedle připomíná svou dřívější slávu, i když byla oprávněně agenturou Foibos vybrána mezi významné vily Vysočiny.

Michal Kamp

Autor: Redakce

2.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Kopii poškozené vázy z 18. století vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána.
3

Poškozenou váhu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Stock Dobrohostov láká na kapely Morava, Krausberry nebo Šohajka

Dobrohostov – Fandové regionálních kapel v létě jezdí za dobrou muzikou do Dobrohostova. O víkendu se tu koná 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Tahouny letošního ročníku budou kapely Krausberry, Morava a Šohajka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení